reklama
 
 

Špion v rodině. Sestra diktátora Castra donášela CIA

26. 10. 2009 9:48
Juanita jako jediná ze sedmi sourozenců žije v USA

Miami - Mladší sestra Fidela a Raúla Castrových spolupracovala s americkou Centrální výzvědnou službou (CIA). Juanita Castrová to prohlásila v rozhovoru s miamskou televizní stanicí Univisión-Noticias 23.

Bratři Castrové se ujali vlády nad ostrovem prvního ledna 1959. Juanita revoluci nejprve podporovala, brzy se jí však znelíbila. Podle ní Fidel zradil své ideály, když se obrátil ke komunismu a Sovětskému svazu.

"Vystřízlivěla jsem, když jsem spatřila všechnu tu nespravedlnost," prozradila Castrová televizi vysílající ve španělštině. "Moje situace se stala kvůli mým protirežimním aktivitám choulostivou."

Castrová se podle svých slov snažila pomáhat lidem pronásledovaným režimem a později přišla i pozvánka ke spolupráci s CIA.

"Chtěli se mnou mluvit, protože pro mě měli zajímavé informace a zajímavé informace se chtěli dozvědět i ode mě, například jestli bych podstoupila toto riziko a bavila se s nimi - byla jsem dost šokovaná, ale stejně jsem souhlasila," prohlásila čtyřiasedmdesátiletá Kubánka žijící v exilu v USA.

Castrová se na televizní obrazovce objevila v předvečer publikace své vzpomínkové knihy "Fidel, Raúl. Moji bratři: Utajené dějiny", kterou napsala společně s novinářkou Marií Antonietou Collinsovou.

Dnes čtyřiasedmdesátiletá Juanita mluvila naposledy s Fidelem Castrem ve svém domě v Havaně v roce 1963 - poté, co jejich matka zemřela na srdeční zástavu. S Raúlem se viděla několik dní předtím, než odešla roku 1964 do exilu. Od té doby nehovořila ani s jedním z nich.

Jako jediná ze sourozenců Castrových žije ve Spojených státech. Politickým aktivitám se nikdy nevěnovala a nepatřila mezi čelné představitele kubánské exilové komunity. Až do svého odchodu do důchodu v roce 2007 vedla v Miami lékárnu.

Ángel Castro a Lina Ruízová měli celkem sedm dětí. Ještě jedna z jejich dcer žije v exilu - Emma Castrová si vybrala Mexiko. Na Kubě zůstali vedle Fidela a Raúla také Agustina, Ángela a Ramón. Juanita je prý se všemi svými sourozenci kromě obou komunistických vůdců v kontaktu.

autor: Roman Gazdík | 26. 10. 2009 9:48

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama