Špion v rodině. Sestra diktátora Castra donášela CIA

Roman Gazdík
26. 10. 2009 9:48
Juanita jako jediná ze sedmi sourozenců žije v USA
Fidel Castro odešel, represe zůstává
Fidel Castro odešel, represe zůstává | Foto: Reuters

Miami - Mladší sestra Fidela a Raúla Castrových spolupracovala s americkou Centrální výzvědnou službou (CIA). Juanita Castrová to prohlásila v rozhovoru s miamskou televizní stanicí Univisión-Noticias 23.

Bratři Castrové se ujali vlády nad ostrovem prvního ledna 1959. Juanita revoluci nejprve podporovala, brzy se jí však znelíbila. Podle ní Fidel zradil své ideály, když se obrátil ke komunismu a Sovětskému svazu.

"Vystřízlivěla jsem, když jsem spatřila všechnu tu nespravedlnost," prozradila Castrová televizi vysílající ve španělštině. "Moje situace se stala kvůli mým protirežimním aktivitám choulostivou."

Castrová se podle svých slov snažila pomáhat lidem pronásledovaným režimem a později přišla i pozvánka ke spolupráci s CIA.

"Chtěli se mnou mluvit, protože pro mě měli zajímavé informace a zajímavé informace se chtěli dozvědět i ode mě, například jestli bych podstoupila toto riziko a bavila se s nimi - byla jsem dost šokovaná, ale stejně jsem souhlasila," prohlásila čtyřiasedmdesátiletá Kubánka žijící v exilu v USA.

Castrová se na televizní obrazovce objevila v předvečer publikace své vzpomínkové knihy "Fidel, Raúl. Moji bratři: Utajené dějiny", kterou napsala společně s novinářkou Marií Antonietou Collinsovou.

Dnes čtyřiasedmdesátiletá Juanita mluvila naposledy s Fidelem Castrem ve svém domě v Havaně v roce 1963 - poté, co jejich matka zemřela na srdeční zástavu. S Raúlem se viděla několik dní předtím, než odešla roku 1964 do exilu. Od té doby nehovořila ani s jedním z nich.

Jako jediná ze sourozenců Castrových žije ve Spojených státech. Politickým aktivitám se nikdy nevěnovala a nepatřila mezi čelné představitele kubánské exilové komunity. Až do svého odchodu do důchodu v roce 2007 vedla v Miami lékárnu.

Ángel Castro a Lina Ruízová měli celkem sedm dětí. Ještě jedna z jejich dcer žije v exilu - Emma Castrová si vybrala Mexiko. Na Kubě zůstali vedle Fidela a Raúla také Agustina, Ángela a Ramón. Juanita je prý se všemi svými sourozenci kromě obou komunistických vůdců v kontaktu.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Šlégr je dál koučem Litvínova, jeho rezignaci vedení nepřijalo

Jiří Šlégr zůstává koučem hokejistů Litvínova. Olympijský vítěz z Nagana, který je zároveň šéfem klubu, dnes nabídl rezignaci na trenérskou funkci, ale představenstvo ji nepřijalo. Realizačnímu týmu doporučilo provést změny v kádru.

Litvínovu se nedaří od začátku extraligy a dosud vyhrál jen tři zápasy. Po dvanácti kolech má pouze jedenáct bodů a je předposlední.

Po nedělní porážce 3:4 s Olomoucí, která byla pro klub třetím nezdarem za sebou, vedení Litvínova oznámilo, že jedná o změně na postu hlavního trenéra. Mezi kandidáty na nového kouče byl podle Šlégrova vyjádření v médiích i litvínovský odchovanec Vladimír Růžička, bývalý kouč národního mužstva a Šlégrův spoluhráč ze zlatého naganského týmu.

Nakonec zůstává na střídačce Šlégr. Bývalý vynikající obránce převzal tým v závěru minulé sezony místo odvolaného Milana Razýma.

před 3 hodinami

Prováděcí zákon k brexitové dohodě prošel první zkouškou, poslanci ale odmítli projednávací plán

Britští poslanci posunuli prováděcí zákon k brexitové dohodě do další fáze legislativního procesu. Návrh prošel první zkouškou v dolní komoře britského parlamentu, když jej po druhém čtení podpořilo 329 zákonodárců, zatímco proti bylo jen 299. Britská média úvodní vítězství vlády očekávala. Poslanci ale později odmítli plán projednávání prováděcího zákona k brexitové dohodě. Vadí jim, že jim vláda na schvalování zákona vyhradila jen tři dny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy