Španělsko a Portugalsko unikly pokutě za špatné hospodaření. Komise na poslední chvíli couvla

Silvie Housková
18. 5. 2016 13:56
Země z Pyrenejského poloostrova dlouhodobě neplní své rozpočtové závazky. Za to jim hrozily od Bruselu obrovské pokuty. Zatím na ně ale nedojde. Evropská komise nakonec rozhodla, že počká, a to kvůli politice. Madrid totiž čekají za šest týdnů parlamentní volby.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Brusel - Evropská komise se na poslední chvíli rozhodla z politických důvodů neuvalit sankce na Španělsko a Portugalsko.

Své rozhodnutí přesunula na červenec, kdy bude po parlamentních volbách ve Španělsku, které se uskuteční 26. června. Obě země přitom jasně porušily evropská rozpočtová pravidla, takzvaný Pakt stability a růstu.

Například španělský schodek rozpočtu činil za loňský rok 5,1 procenta HDP místo požadovaných 4,2 procenta. Podle kritiků ztrácí evropská pravidla kvůli politickým rozhodnutím na důvěryhodnosti.

"Vedli jsme dlouhou debatu o tom, jestli přikročit k dalšímu kroku, došli jsme ale k tomu, že není ten správný čas: z ekonomického nebo politického hlediska," uvedl eurokomisař pro hospodářské a měnové záležitosti Pierre Moscovici.

Komise oběma státům zároveň doporučila nová rozpočtová vodítka, a plán, jak stáhnout schodek rozpočtu už pod 3 %. Na splnění tohoto úkolu jim dala ale ještě rok navíc.

Ještě v úterý přitom počítala s tím, že navrhne, aby Portugalci i Španělé během příštích tří měsíců zavedli okamžitá opatření k nápravě rozpočtů, což je první krok k udělení sankcí.

Ty mohou dosáhnout až 0,2 procenta HDP, což by v praxi znamenalo 2,16 miliardy eur (70 miliard korun) pro Španělsko a 359 milionů eur (9,7 miliardy korun) pro Portugalsko.

Evropská komise hlídá rozpočty všech členských zemí. Státy nesmí mít rozpočtový schodek vyšší než tři procenta HDP nebo dluh vyšší než 60 procent HDP.

Zároveň musí země snižovat svůj strukturální deficit, tedy schodek státních financí vyčíslený bez ohledu na to, v jaké fázi hospodářského cyklu ekonomika země je. Tedy zda roste, nebo klesá. Po finanční krizi členské státy v roce 2011 pravidla zpřísnily, aby bylo možné sankce spustit snadněji a pro vlády bylo těžší se jim vyhýbat.

Obě země se ale snažily dát komisi najevo, že sankce nejsou namístě, přestože nedodržely dohodnutý cíl. Od hospodářské krize už udělaly mnoho radikálních reforem. Španělsko například snížilo mzdy státním zaměstnancům, zmrazilo důchody a zrušilo porodné.

Odcházející španělský premiér Mariano Rajoy rovnou napsal předsedovi Evropské komise Jeanu-Claudu Junckerovi dopis, ve kterém se proti sankcím ohrazuje. Takový krok by byl podle něj vůči Španělsku nespravedlivý, protože země je už od prosince bez vlády. Navíc vyhlídky na růst inflace jsou podle něj optimistické a vláda už minulý rok zavedla rozsáhlé finanční reformy.

 

Právě se děje

Další zprávy