Španělé našli zub milion let starého pračlověka

lem, ČTK
30. 6. 2007 7:50
Homo antecessor žil u Burgosu

Madrid - Jak vypadali předchůdci lidí žijící v Evropě před milionem let? Obrysy se pomalu rýsují. Španělští paleontologové objevili prastarý zub jednoho z nich.

Zub byl objeven tuto středu na vykopávkách v pohoří Atapuerca na severu Španělska, nedaleko od místa, kde byly před deseti lety nalezeny dosud nejstarší pozůstatky předchůdce člověka na západě starého kontinentu.

Objeven předchůdce neandrtálce

Homo antecessor žil v oblasti dnešního Burgosu před 800 tisíci lety, tedy byl předkem neadrtálce.

"Skupina výzkumníků z Atapuerky nalezla třenový zub. Jde o nejstarší pozůstatky předchůdce člověka v západní Evropě. První analýzy umožňují předpokládat, že jde o předka homo antecessor," uvedla Nadace Atapuerca, která vykopávky spravuje.

Chrup starší než milion let

"Zub vypadá mírně opotřebovaný, nejspíše patřil osobě staré dvacet až pětadvacet let," dodal José Maria Bermudez de Castro, jeden ze tří paleontologů, kterým se nález povedl.

Geologická vrstva, v níž zub spočíval, umožňuje podle vědce datovat stáří střípku chrupu na více než 1,2 milionu let.

Neandrtálec byl sympaťák, tvrdí vědci - ČTĚTE ZDE

Osamocený nález však zatím nedovoluje přesněji určit, jakému druhu pračlověka zub kdysi patřil. Nadace nicméně doufá, že během pár měsíců se podaří dospět k přesnějším závěrům.

Během předchozího výzkumu se na stejném místě podařilo nalézt pazourkové nástroje, což vedlo k hypotéze, že se zde pračlověk usadil. Nález zubu je první důkaz, že tomu tak skutečně bylo.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Policisté večírek v Teplicích možná ignorovali záměrně, Švejdar to nechá prošetřit

Policejní prezident Jan Švejdar nechá prošetřit skutečnost, proč tepličtí policisté nezasáhli proti nelegální oslavě v Teplicích, upozornil na to Deník N.

"Objevily se i takové informace, že si policie teplického hotelu záměrně nevšímala. I toto jsem nechal prošetřit a budu ptát se i vedení Ústeckého krajského ředitelství. Toto nařčení musí být vysvětleno," napsal Deníku N Švejdar. Podle informací serveru už začaly probíhat výslechy ve vedení ústecké policie.

Kvůli své účasti na večírku již byl policejním prezidentem odvolán krajský šéf liberecké policie Vladislav Husák, poslanecký mandát složil také další z účastníků poslanec Milan Hnilička. V teplickém hotelu slavil narozeniny expolitik a podnikatel Petr Benda. Mezi hosty se objevil také bývalý premiér Jiří Paroubek.

Celou událost již prověřuje policie. Pokud zjistí porušení nařízení, předá věc k dořešení správním orgánům. V Česku nyní musejí být zavřené vnitřní prostory restaurací, na veřejných místech jsou povinné roušky a rozestupy, na vnitřních i venkovních akcích se mohou setkat maximálně dva lidé, od 21:00 platí až na výjimky zákaz nočního vycházení.

Zdroj: Domácí
Další zprávy