Soudce Valka zavraždil zloděj, naznačuje policie

Martin Novák Martin Novák
15. 5. 2012 16:31
Bývalý ústavní soudce zemřel v listopadu 2010 ve svém domě u Bratislavy
Ernest Valko.
Ernest Valko. | Foto: ČTK

Bratislava - Slovenská policie se blíží k závěru vyšetřování vraždy právníka a bývalého předsedy československého ústavního soudu Ernesta Valka. Ten přišel o život v listopadu 2010 ve své vile v Limbachu nedaleko Bratislavy.

Odstupující prezident Policejního sboru SR Jaroslav Spišiak v rozhovoru pro deník SME uvedl, že vyšetřovatelé objasnili několik případů vloupání do domů, které jsou téměř identické se způsobem, jakým se dostal pachatel do Valkovy vily.

Několik pachatelů je už ve vazbě, Spišiak se však vyhnul přímé odpovědi na otázku, zda je mezi nimi i vrah sedmapadesátiletého Valka.

Podle policejního prezidenta je ale jasné, že čin nebyl naplánovaný. Tedy že útočník do domu nepřišel s cílem bývalého ústavního soudce zastřelit.

"Šlo o výsledek situace, která nastala," cituje z vyjádření Spišiaka agentura TASR.

To by znamenalo - a Spišiak to víceméně naznačuje -, že Valko překvapil ve svém domě lupiče a ten jej zastřelil. Expertizy podle Spišiaka dokazují, že se Valko bránil. Nechtěl však konkrétněji hovořit.

"Momentálně je situace taková, že nikdo není obviněný. Ministrovi jsme ale předložili informace o stavu vyšetřování a ministr veřejně řekl, že je těsně před ukončením," uvedl prezident.

Média v minulosti spekulovala, že vražda může souviset s případem směnek plynáren SPP, které podnik i vláda považují za neplatné. Nebo se sporem o vyplacení vysoké částky státní loterijní společností Tipos soukromé firmě. V obou kauzách Valko figuroval jako právník.

Valkova smrt šokovala nejen Slovensko, ale i české politiky, kteří s ním ještě v době federace spolupracovali a i pak s ním udržovali kontakty.

 

Právě se děje

před 31 minutami

Požár haly na Bruntálsku způsobil škodu okolo 20 milionů korun

Škodu okolo 20 milionů korun způsobil v sobotu ráno v Bílčicích na Bruntálsku požár výrobní haly na zpracování dřeva. Podle hasičů před vypuknutím ohně budovou otřásl výbuch. Příčinu výbuchu i následného požáru zjišťují vyšetřovatelé. Událost se obešla bez zranění.

Hasiči se o výbuchu a následném požáru haly o velikosti 30 krát 15 metrů dozvěděli okolo 5. hodiny ráno. Na místě pak zasahovaly dvě desítky hasičů z šesti profesionálních a dobrovolných jednotek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy