Soudce, který stíhal korupci, dostal zákaz na 11 let

Radim Klekner Radim Klekner
9. 2. 2012 16:31
Soud mu vytkl, že nechal tajně odposlouchávat právníky osob souzených pro korupci
Na stranu soudce se postavily španělská levice a advokátské svazy. Nepomohlo to.
Na stranu soudce se postavily španělská levice a advokátské svazy. Nepomohlo to. | Foto: Reuters

Madrid - Červený talár, ve kterém tvrdě prosazoval právo a spravedlnost, madridský soudce Baltasar Garzón hned tak neoblékne.

Jelikož nechal odposlouchávat telefonické rozhovory mezi osobami obviněnými z korupce a jejich právníky, rozhodl španělský Nejvyšší soud, že následujících jedenáct let nebude moci vykonávat svou profesi.

Garzón se v minulosti zaměřoval na silně brizantní případy, bojoval s politickým křídlem teroristické organizace ETA i překupníky drog, kvůli ostrým vyšetřovatelským metodám ve věznici Guantánamo se pustil do administrativy prezidenta Bushe a v Londýně nechal v roce 1998 zatknout bývalého chilského diktátora Pinocheta.

Když ale začal stíhat korupci v řadách tehdy ještě opoziční Lidové strany, zlomilo mu to vaz. Právníci podnikatele Franciska Correy, který uplácel vedení lidovců milionovými částkami, na něj společně se třemi ultrapravicovými organizacemi podali trestní oznámení pro zneužití soudcovských pravomocí.

"Obviněný zapříčinil svým rozhodnutím (nařídit odposlechy) drastické a neopodstatněné omezení práva na obhajobu, které postihlo celý právní systém v zemi," citoval deník El País z rozsudku madridského soudu.

Garzónovi nepomohly ani četné demonstrace na jeho podporu, ani protesty mezinárodní organizace na ochranu lidských práv Amnesty International či Mezinárodního výboru právníků.

Marné byly i snahy dvou členů Nejvyššího soudu, Antolína Herrery a Pilar Valcárcelové, zdůraznit fakt, že Garzón vyšetřoval mimořádně závažný případ korupce a chtěl shromáždit co nejpřesvědčivější důkazy proti obviněným. 

Kauza způsobila v letech 2009-2010 zemětřesení v řadách Lidové strany, několik starostů a poslanců muselo odstoupit ze svých funkcí a Garzón si ve vedení hlavní pravicové formace v zemi, která se po loňských listopadových volbách opětovně dostala k moci, udělal mnoho nepřátel.

Pro šestapadesátiletého soudce znamená rozsudek prakticky konec kariéry. Navíc ho čekají ještě další dva procesy, neboť ignoroval zákon o amnestii z roku 1977, vztahující se na zločiny z frankistické éry, a nechal pátrat po obětech hromadných poprav. Krom toho přijal od jisté španělské banky honorář za sérii přednášek v New Yorku.

Proti verdiktu Nejvyššího soudu se už nemůže odvolat.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Agentura Fitch potvrdila rating Česka. Očekává, že se země s ekonomickými dopady vypořádá

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings opět potvrdila hodnocení úvěrové spolehlivosti Česka na stupni AA-. Výhled ratingu je stabilní, což signalizuje, že agentura se hodnocení v dohledné době nechystá změnit.

Stabilní výhled podle agentury odráží očekávání, že se v Česu podaří díky přiměřené politické reakci absorbovat šok, který pandemie covidu-19 znamená pro domácí a zahraniční poptávku a že se česká ekonomika díky postupnému rušení protikoronavirových omezení a vakcinaci stabilizuje. Fitch odhaduje, že se na stavu hospodářství pozitivně projeví investice z fondů Evropské unie a vyzdvihuje silný český trh práce.

Podle české ministryně financí Aleny Schillerové není překvapením, že si ČR svou "skvělou pozici" v očích mezinárodních a nezávislých autorit bezpečně udržuje, míra veřejného zadlužení totiž zemi podle ní řadí mezi "nejdisciplinovanější ekonomiky" v EU.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Sjezd v Kitzbühelu se dnes kvůli počasí nepojede

V Kitzbühelu se dnes lyžaři na start slavného sjezdu nepostaví. Pořadatelé závod Světového poháru na Hahnenkammu zrušili vzhledem k nepříznivým povětrnostním podmínkám a ke stavu obávané sjezdovky Streif. Začátek byl naplánován na 11:30, ale jury a Mezinárodní lyžařská federace FIS hned po ranní inspekci rozhodly kvůli sněžení, dešti a mlze o zrušení závodu.

Během poledne se rozhodne o zbylém programu závodního víkendu. Podle aktuálního plánu je v neděli na programu superobří slalom.

Dnes se měl na Hahnenkammu jet klasický závod po páteční předehře, kterou představovala náhrada za neuskutečněný sjezd ve Wengenu. Z vítězství se radoval Švýcar Beat Feuz, závod ale zastínily dva těžké pády a nakonec se kvůli silnému větru dostalo na trať jen 30 lyžařů, tedy minimální počet pro započítání výsledků.

Zdroj: ČTK
Další zprávy