Soudce, který stíhal korupci, dostal zákaz na 11 let

Radim Klekner Radim Klekner
9. 2. 2012 16:31
Soud mu vytkl, že nechal tajně odposlouchávat právníky osob souzených pro korupci
Na stranu soudce se postavily španělská levice a advokátské svazy. Nepomohlo to.
Na stranu soudce se postavily španělská levice a advokátské svazy. Nepomohlo to. | Foto: Reuters

Madrid - Červený talár, ve kterém tvrdě prosazoval právo a spravedlnost, madridský soudce Baltasar Garzón hned tak neoblékne.

Jelikož nechal odposlouchávat telefonické rozhovory mezi osobami obviněnými z korupce a jejich právníky, rozhodl španělský Nejvyšší soud, že následujících jedenáct let nebude moci vykonávat svou profesi.

Garzón se v minulosti zaměřoval na silně brizantní případy, bojoval s politickým křídlem teroristické organizace ETA i překupníky drog, kvůli ostrým vyšetřovatelským metodám ve věznici Guantánamo se pustil do administrativy prezidenta Bushe a v Londýně nechal v roce 1998 zatknout bývalého chilského diktátora Pinocheta.

Když ale začal stíhat korupci v řadách tehdy ještě opoziční Lidové strany, zlomilo mu to vaz. Právníci podnikatele Franciska Correy, který uplácel vedení lidovců milionovými částkami, na něj společně se třemi ultrapravicovými organizacemi podali trestní oznámení pro zneužití soudcovských pravomocí.

"Obviněný zapříčinil svým rozhodnutím (nařídit odposlechy) drastické a neopodstatněné omezení práva na obhajobu, které postihlo celý právní systém v zemi," citoval deník El País z rozsudku madridského soudu.

Garzónovi nepomohly ani četné demonstrace na jeho podporu, ani protesty mezinárodní organizace na ochranu lidských práv Amnesty International či Mezinárodního výboru právníků.

Marné byly i snahy dvou členů Nejvyššího soudu, Antolína Herrery a Pilar Valcárcelové, zdůraznit fakt, že Garzón vyšetřoval mimořádně závažný případ korupce a chtěl shromáždit co nejpřesvědčivější důkazy proti obviněným. 

Kauza způsobila v letech 2009-2010 zemětřesení v řadách Lidové strany, několik starostů a poslanců muselo odstoupit ze svých funkcí a Garzón si ve vedení hlavní pravicové formace v zemi, která se po loňských listopadových volbách opětovně dostala k moci, udělal mnoho nepřátel.

Pro šestapadesátiletého soudce znamená rozsudek prakticky konec kariéry. Navíc ho čekají ještě další dva procesy, neboť ignoroval zákon o amnestii z roku 1977, vztahující se na zločiny z frankistické éry, a nechal pátrat po obětech hromadných poprav. Krom toho přijal od jisté španělské banky honorář za sérii přednášek v New Yorku.

Proti verdiktu Nejvyššího soudu se už nemůže odvolat.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 20 minutami

Merkelová a Biden vyzvali Rusko, aby stáhlo vojáky od ukrajinských hranic

Německá kancléřka Angela Merkelová a americký prezident Joe Biden ve středu vyzvali Rusko, aby stáhlo své vojáky od ukrajinských hranic a snížilo tak napětí v regionu. Uvedl to mluvčí německé vlády. Americký ministr obrany Lloyd Austin uvedl, že Spojené státy chtějí nadále Ukrajině poskytovat materiální pomoc, píše agentura Reuters.

Vyhrocenou situaci mezi Ruskem a Ukrajinou ve středu Biden a Merkelová probrali při telefonickém hovoru. "Kancléřka a prezident se shodli, že by Rusko mělo snížit počty armádních sil, aby situaci uklidnilo," uvedl mluvčí německého kabinetu Steffen Seibert.

Rusko na východě Ukrajiny v oblastech ovládaných proruskými separatisty a na Krymu v poslední době shromáždilo velké armádní síly. Kyjev varuje, že soustřeďování ruských vojsk u hranic s Ukrajinou znamená riziko ruské ozbrojené agrese, Moskva se však brání, že jen chrání svou bezpečnost. Při obnovených bojích zemřelo podle ukrajinské strany několik vojáků.

Austin, který je společně se šéfem americké diplomacie Antonym Blinkenem v Bruselu, dnes na tiskové konferenci prohlásil, že Washington je připraven Ukrajině pomoci se bránit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy