Soudce, který stíhal korupci, dostal zákaz na 11 let

Radim Klekner Radim Klekner
9. 2. 2012 16:31
Soud mu vytkl, že nechal tajně odposlouchávat právníky osob souzených pro korupci
Na stranu soudce se postavily španělská levice a advokátské svazy. Nepomohlo to.
Na stranu soudce se postavily španělská levice a advokátské svazy. Nepomohlo to. | Foto: Reuters

Madrid - Červený talár, ve kterém tvrdě prosazoval právo a spravedlnost, madridský soudce Baltasar Garzón hned tak neoblékne.

Jelikož nechal odposlouchávat telefonické rozhovory mezi osobami obviněnými z korupce a jejich právníky, rozhodl španělský Nejvyšší soud, že následujících jedenáct let nebude moci vykonávat svou profesi.

Garzón se v minulosti zaměřoval na silně brizantní případy, bojoval s politickým křídlem teroristické organizace ETA i překupníky drog, kvůli ostrým vyšetřovatelským metodám ve věznici Guantánamo se pustil do administrativy prezidenta Bushe a v Londýně nechal v roce 1998 zatknout bývalého chilského diktátora Pinocheta.

Když ale začal stíhat korupci v řadách tehdy ještě opoziční Lidové strany, zlomilo mu to vaz. Právníci podnikatele Franciska Correy, který uplácel vedení lidovců milionovými částkami, na něj společně se třemi ultrapravicovými organizacemi podali trestní oznámení pro zneužití soudcovských pravomocí.

"Obviněný zapříčinil svým rozhodnutím (nařídit odposlechy) drastické a neopodstatněné omezení práva na obhajobu, které postihlo celý právní systém v zemi," citoval deník El País z rozsudku madridského soudu.

Garzónovi nepomohly ani četné demonstrace na jeho podporu, ani protesty mezinárodní organizace na ochranu lidských práv Amnesty International či Mezinárodního výboru právníků.

Marné byly i snahy dvou členů Nejvyššího soudu, Antolína Herrery a Pilar Valcárcelové, zdůraznit fakt, že Garzón vyšetřoval mimořádně závažný případ korupce a chtěl shromáždit co nejpřesvědčivější důkazy proti obviněným. 

Kauza způsobila v letech 2009-2010 zemětřesení v řadách Lidové strany, několik starostů a poslanců muselo odstoupit ze svých funkcí a Garzón si ve vedení hlavní pravicové formace v zemi, která se po loňských listopadových volbách opětovně dostala k moci, udělal mnoho nepřátel.

Pro šestapadesátiletého soudce znamená rozsudek prakticky konec kariéry. Navíc ho čekají ještě další dva procesy, neboť ignoroval zákon o amnestii z roku 1977, vztahující se na zločiny z frankistické éry, a nechal pátrat po obětech hromadných poprav. Krom toho přijal od jisté španělské banky honorář za sérii přednášek v New Yorku.

Proti verdiktu Nejvyššího soudu se už nemůže odvolat.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 1 hodinou

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon ruku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy