Soud: Nezávislé Kosovo neporušilo mezinárodní právo

Monika Horáková
22. 7. 2010 18:42
Srbský prezident Tadić: Samostatnost Kosova nikdy neuznáme
Situace okolo Kosova se podobá Mnichovu?
Situace okolo Kosova se podobá Mnichovu? | Foto: Ondřej Besperát

Haag - Kosovo vyhlášením nezávislosti neporušilo mezinárodní právo. Rozhodl o tom Mezinárodní soudní dvůr v Haagu.

Zveřejnil tak dlouho očekávané stanovisko, které mělo buď upevnit, nebo naopak zpochybnit pozici Kosova jako nezávislého státu. Původně jihosrbská provincie vyhlásila svou nezávislost v roce 2008.

Podle agentury Reuters povede toto rozhodnutí k tomu, že nezávislost Kosova uznají další státy a Kosovo se také přiblíží členství v Organizaci spojených národů.

Nezávislé Kosovo doposud uznalo 69 států, mezi nimi například Spojené státy nebo většina členských zemí EU včetně České republiky. Nezávislost Kosova naopak odmítlo uznat Rusko, které platí za spojence Srbska. Kosovo neuznaly ani Slovensko či Španělsko.

 

Kosovská vláda okamžitě po verdiktu vyzvala Bělehrad, aby s ní začal jednat jako s kabinetem nezávislého, suverénního státu. 

"Očekávám, že Srbsko obrátí list a začne s námi jednat o věcech důležitých pro obě země. O věcech, které jsou v zájmu obou zemí," prohlásil kosovský ministr zahraničí Skender Hyseni.

Foto: Aktuálně.cz
   

Podle něj je jednání mezi Kosovem a Srbskem nyní možné už jen jako jednání mezi dvěma suverénními státy.

Srbský prezident Boris Tadić ale vzápětí oznámil, že jeho země nezávislost Kosova nikdy neuzná.

Spojené státy s předstihem vydaly prohlášení, že i nadále podporují "nezávislé, demokratické a multietnické Kosovo".

O stanovisko požádalo soud Valné shromáždění OSN na popud Srbska v říjnu 2008. V prosinci loňského roku soud vyslechnul zástupce Srbska, Kosova i dalších dvaceti států. Stanovisko Mezinárodního soudního dvora má pro rozhodování Valného shromáždění OSN jen doporučující charakter.

 

Právě se děje

před 39 minutami

Ve velké části Prahy se zvýší daň z nemovitosti

Ve velké části Prahy se zvýší daň z obytných nemovitostí, v případě komerčních nemovitostí se zdvojnásobí na celém území metropole. Vyplývá to z úpravy vyhlášky pro výpočet daně, kterou schválili pražští zastupitelé. Městské části si mohly určit, zda daň u rezidenčních domů zvýší - z těch velkých tak učinily Praha 1, 3, 7, 8, 10, 11 a 12. 

před 57 minutami

Baseballisté v kvalifikaci o Tokio podruhé prohráli, s Itálií 1:5

Českým baseballistům se výrazně vzdálil přímý postup z evropsko-africké kvalifikace na olympijské hry v Tokiu 2020. V Boloni dnes podlehli domácí Itálii 1:5 a připsali si druhou porážku.

Potřebují teď vyhrát zbylé tři zápasy a doufat ve vyrovnanost ostatních utkání, aby měli teoretickou naději na prvenství v turnaji. Spíše ale ještě můžou bojovat o druhou pozici zajišťující účast v závěrečné jarní kvalifikaci na Tchaj-wanu.

Češi měli stejně jako při středeční prohře s Nizozemskem (1:4) více odpalů než soupeř, ale doběhli jen pro jeden bod. "Hity bohužel nepřišly v situaci, kdy jsme měli běžce ve skórovací pozici, abychom z toho udělali větší drámo. A oni důležitý odpal dali," řekl první metař Petr Čech, který měl tři odpaly ze čtyř startů.

Utkání rozjel Schneider dvoumetovým odpalem a Hejma s Červenkou ho dotlačili k prvnímu bodu zápasu. V dohrávce ale Italové hned srovnali a skóre otočili v dohrávce třetí směny. Nadhazovač Chroust dal metu zdarma, dalšího pálkaře trefil a hráč s čtyřletými zkušenostmi z MLB Colabello odpálil tříbodový homerun.

"Ten homerun byl rozhodující. Podle Radima (Chrousta) měl být strikeaut, ale rozhodčí to nefoukl. Nevymlouváme se na to a v podstatě jeden švih dal Italům pohodu do zbytku zápasu," řekl Petr Minařík, který vystřídal Chrousta v páté směně.

Pětatřicetiletý Minařík sice pátému bodu domácích nezabránil, ale jinak další útok zastavil. "Kdybych to nezvládl, tak by to bylo téměř neřešitelné. Takhle jsme ještě pořád zůstali v zápase a bojovali do poslední chvíle," řekl Minařík.

Na začátku šesté směny měli Češi po dvoumetové trefě Červenky šanci snížit, ale obrana Itálie si se složitou situací poradila dvojautem a zdramatizování nepřipustila. "Byť jsme se v útoku prosazovali, tak jsme to nezvrátili," řekl Minařík.

Zákrok večera předvedl ve středním zadním poli Hejma, který rybičkou chytil míč ze vzduchu a vysloužil si aplaus. Ještě lepší počin mohl poté přidat na pálce, ale při plných metách poslal míč do vzduchu a i poslední česká šance na body padla.

V pátek čeká baseballisty od 14:30 duel s Jihoafrickou republikou. V sobotu narazí na silné Izraelce, kteří mají dvě výhry a evropské šampiony Nizozemce porazili vysoko 8:1. V neděli Češi uzavřou své vystoupení v turnaji proti Španělsku.

Další zprávy