Nebývalá invaze sarančat. Východoafrické Somálsko kvůli nim vyhlásilo nouzový stav

ČTK ČTK
2. 2. 2020 16:00
Až miliardy tohoto invazivního hmyzu trápí celou oblast východní Afriky. Podle somálských úřadů hrozí, že se situaci nepodaří dostat pod kontrolu před sklizní, která obvykle připadá na duben.
Saranče v Somálsku
Saranče v Somálsku | Foto: Reuters

Podle somálského ministerstva zemědělství představují sarančata "zásadní hrozbu pro křehkou potravinovou bezpečnost Somálska". Situace v zemi je přitom podle pozorovatelů nejhorší za posledních 25 let.

Rekordně velká hejna sarančat až o několika miliardách jedinců už několik týdnů devastují velké části východní Afriky. K jejich přemnožení přispěly zejména výjimečně silné deště, které oblast ke konci loňského roku sužovaly několik týdnů.

"Zdroje obživy pro lidi a jejich dobytek jsou v ohrožení," dodal ministr zemědělství. Každé saranče je schopno za den uletět až 150 kilometrů a zkonzumovat tolik zeleně, kolik samo váží.

Somálská vláda chce vyhlášením nouzového stavu seskupit veškeré úsilí a finanční prostředky a sarančata vyhubit do dubnové sklizně. Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO) už minulý týden vyzvala k mezinárodní pomoci zemím východní Afriky. Uvedla také, že situace v Keni je nejhorší za posledních 70 let. Pracovníkům FAO se tam ke konci ledna podařilo zaznamenat hejno o ploše 2400 kilometrů čtverečních, což je téměř rozloha Lucemburska.

V prosinci vletělo nad Etiopií do hejna sarančat dopravní letadlo. Hmyz zasáhl motory i čelní sklo a stroj musel nouzově přistát. Nikomu se ale nic nestalo.

 

Právě se děje

Další zprávy