Sněmovna reprezentantů jasně odmítla návrh na impeachment, proti byla i většina demokratů

ČTK ČTK
6. 12. 2017 22:16
Zahájení procesu zbavení prezidentské funkce Donalda Trumpa od začátku nemělo valnou šanci na úspěch.
Donald Trump.
Donald Trump. | Foto: Reuters

Washington - Americká Sněmovna reprezentantů ve středu jasnou většinou odmítla návrh demokratického poslance Ala Greena na ústavní žalobu na prezidenta Donalda Trumpa. Zahájení procesu zbavení prezidentské funkce, takzvaný impeachment, od začátku nemělo valnou šanci na úspěch. Proti návrhu se vyslovili nejen všichni republikáni, kteří mají ve Sněmovně reprezentantů většinu, ale také velká většina demokratů.

Proti impeachmentu se vyslovilo 364 zákonodárců, pro jich bylo 58. Proti se postavila například i vůdkyně demokratické menšiny Nancy Pelosiová. Ústavní žaloba by podle ní měla přijít na pořad až v okamžiku, kdy budou nezpochybnitelné důkazy o Trumpových prohřešcích.

Pelosiová před hlasováním ve společném prohlášení s demokratickým poslancem Stenym Hoyerem prohlásila, že sice byly vzneseny "legitimní otázky ohledně jeho (Trumpovy) způsobilosti vést tento národ", ale nyní ještě nenastal čas na úvahy o impeachmentu.

Svůj návrh Green zdůvodňoval tvrzením, že nynější prezident šíří v zemi nenávist a nepřátelství. "Otázka nezní, zda je prezidentem fanatik. Otázka zní, co s tím budeme dělat," uvedl poslanec ve vysvětlujícím dopisu.

Green dnes předložil návrh rezoluce s využitím zákona, podle něhož musí sněmovna hlasovat do dvou dnů od podání.

Někteří poslanci se podle agentury AP pokusili Greena od jeho záměru odradit, což se jim podařilo už jednou v říjnu. Jeho osmistránkový návrh vinil Trumpa z těžkých zločinů a z "újmy, kterou způsobil americké společnosti".

 

Právě se děje

před 29 minutami

Syrská armáda zasáhla proti izraelským střelám nad Damaškem

Syrská protivzdušná obrana zasáhla proti izraelskému raketovému útoku mířícímu na jižní okraj Damašku. V neděli o tom informovala syrská televize a další média, na něž se odvolala agentura Reuters. Sýrie zatím neohlásila žádné oběti. Mluvčí izraelské armády odmítl informaci o útoku komentovat.

Syrská armáda tvrdí, že protivzdušná obrana většinu izraelských střel zlikvidovala dřív, než dopadly na cíl. "Naše protivzdušná obrana nad Damaškem zneškodnila nepřátelské rakety," oznámila syrská agentura SANA.

Izrael podniká v Sýrii útoky hlavně na íránské oddíly a jejich spojence z libanonského Hizballáhu. Jeho snahou je zabránit Íránu Hizballáh vyzbrojovat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy