Smlouva, podepsaná v Praze USA a Ruskem, je v ohrožení

Pavel Tomášek Pavel Tomášek
6. 7. 2010 22:22
K odmítnutí ratifikace vyzval jeden z nejvlivnějších republikánů Mitt Romney
Americký a ruský prezident podepisují v Praze novou smlouvu START
Americký a ruský prezident podepisují v Praze novou smlouvu START | Foto: Ludvík Hradilek

Washington - Odzbrojovací smlouva, kterou s velkou pompou podepsali na jaře v Praze americký a ruský prezident, vůbec nemusí vstoupit v platnost. V USA se proti ní formuje mocná opozice.

Jeden z nejvlivnějších představitelů současné Republikánské strany Mitt Romney na dohodu, která nahrazuje prošlou smlouvu START o omezení strategických jaderných zbraní, ostře zaútočil a vyzval své spolustraníky v Kongresu, aby její ratifikaci zablokovali.

Podle Romneyho smlouva ohrožuje bezpečnost Spojených států, protože nepřijatelným způsobem omezuje jejich možnosti budovat účinnou protiraketovou obranu. Bývalý guvernér Massachusetts, který je považován za pravděpodobného republikánského kandidáta v prezidentských volbách za dva roky, označuje smlouvu za dosud největší zahraničně politickou chybu Baraka Obamy a tvrdí, že Rusové jej v jednáních jednoznačně přetlačili.

Obamovi chybí osm hlasů

Aby mohla smlouva vstoupit v platnost, musí ji ratifikovat americký Senát. Ke schválení je přitom třeba dvoutřetinová většina, kterou Obamova Demokratická strana nedisponuje. Prezident bude muset přesvědčit minimálně osm republikánských zákonodárců.

Romney vyjadřuje největší obavy z preambule dohody, která v obecné rovině připouští spojitost mezi strategickým arzenálem jaderných zbraní a protiraketovou obranou. Zdůrazňuje navíc, že Rusové si vyhradili právo od smlouvy odstoupit, pokud USA vybudují efektivní obranu.

Žádný ústupek jim není dost

„To znamená, že abychom uchovali v platnosti omezení, které smlouva stanovuje Rusům, Amerika musí získat jejich souhlas s rozšířením protiraketové obrany. Posedlost Moskvy našimi jen skromnými plány ve střední Evropě ukazuje, že získat takové svolení bude velmi nepravděpodobné," napsal Romney v komentáři pro deník Washington Post.

Naráží tak na původní plán Bushovy administrativy, která chtěla vybudovat raketovou základnu v Polsku a radarovou stanici v České republice. Tuto představu prezident Obama loni na podzim zavrhl. V Evropě, ale i americkou pravicí byl kritizován, že se tak rozhodl až příliš ustupovat Rusku.

Moskva přitom není spokojena ani s inovovaným plánem, který Obamova administrativa předložila. Právě v úterý mluvčí ruského ministerstva zahraničí uvedl, že Rusko má stejné obavy i z nového plánu a Washington prý tyto obavy ignoruje. Agentura Reuters poznamenala, že protiraketová obrana tak může dál komplikovat rusko-americké vztahy.

Jejich „restartování" si Obama stanovil jako jednu z hlavních zahraničněpolitických priorit po nástupu do úřadu. Součástí nového začátku bylo i opuštění Bushova plánu na výstavbu radaru v Česku a raketové základny v Polsku. Místo nich se Obama rozhodl vybudovat skromnější zařízení umístěná na moří a v jižní Evropě.

Romney velí k ataku

Republikáni byli dosud v kritice dojednané smlouvy zdrženliví. Jejich nejvýše postavený člen zahraničního senátního výboru Richard Lugar avizoval, že ratifikaci podpoří.

Ostrý nesouhlas Romneyho však může povzbudit konzervativní křídlo strany, aby se o zablokování smlouvy pokusilo.

Romney v posledních prezidentských volbách podlehl v souboji o republikánskou nominaci Johnu McCainovi. Nyní si vytváří pozici pro opětovnou kandidaturu v roce 2012 a snaží se silně profilovat v zahraničněpolitické oblasti. Na jaře vydal knihu Neomlouvejme se, v níž se hlásí ke snaze udržet americký vliv ve světě.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Spor Trump vs. Republikáni pokračuje. Bývalý prezident nesouhlasí s používáním svého jména

Ve Spojených státech se v posledních dnech vyhrocuje spor mezi Republikánskou stranou a bývalou hlavou státu Donaldem Trumpem ohledně využívání exprezidentova jména k propagačním účelům a výběru finančních příspěvků od drobných přispěvatelů. Trump v pondělí vyzval svoje podporovatele, aby nedávali peníze tradičním republikánským strukturám, a aby místo toho podpořili jeho vlastní volební skupinu, jejímž cílem je podporovat kandidáty souznějící s Trumpovým programem.

Trumpovi právníci zaslali v pátek výzvu Celostátnímu výboru Republikánské strany (RNC) a dalším dvěma klíčovým stranickým organizacím, aby přestaly používat Trumpovo jméno ve veřejných kampaních bez jeho svolení. Podle exprezidentova poradce je Trump na volné používání svého jména citlivý a vadí mu také to, že tři zmíněné struktury Republikánské strany podporují kandidaturu některých zákonodárců, kteří se letos připojili na stranu demokratů při projednávání ústavní žaloby, jež na exprezidenta mířila ve spojitosti s lednovými nepokoji v Kapitolu.

Zdroj: ČTK
před 11 minutami

Česko má za sebou zřejmě nejmrazivější noc týdne, na Jizerce naměřili minus 21 stupňů

Noc na dnešek byla podle meteorologů pravděpodobně nejmrazivější nocí tohoto týdne. Především na východě a severovýchodě teploty při vyjasnění klesly až k minus deseti stupňům Celsia. Největší zima byla v Jizerských horách, v mrazové kotlině na Jizerce naměřili dokonce minus 21 stupňů. V dalších dnech se má oteplovat, od pátku už by teploty v noci pod nulu klesat neměly, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

V noci na dnešek se vyjasnilo všude kromě jihu a jihozápadu země. "Ve studeném vzduchu a při slabém větru tak klesly teploty v nižších a středních polohách na minus čtyři až minus osm stupňů Celsia, na východě a severovýchodě až na minus deset stupňů Celsia," uvedli meteorologové. V Jizerských horách se teploty pohybovaly většinou kolem minus 15 stupňů, ve výjimečných případech, jako právě na Jizerce, spadly ještě níže.

Na jihu a jihozápadě Čech bylo díky nízké oblačnosti tepleji, nejčastěji mezi nulou až minus čtyřmi stupni Celsia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy