Slovenští školáci letos nedostanou pololetní vysvědčení

Martin Novák Martin Novák, Aktuálne.sk
31. 1. 2012 6:30
Ministr školství Jurzyca prosadil svůj plán na snížení byrokracie na školách
Tiskopis vysvědčení
Tiskopis vysvědčení | Foto: www.sevt.cz

Bratislava - Slovenské školství zažije v úterý revoluční změnu. Žáci základních škol a studenti středních škol poprvé nedostanou oficiální vysvědčení.

Ministerstvo školství tuto roky zavedenou zvyklost zrušilo, "plnohodnotné" vysvědčení se nově dává jen v červnu na konci školního roku.

Způsob, jakým škola zhodnotí žáka či studenta za první pololetí, závisí na rozhodnutí jejich vedení. Není to jednotně a závazně stanoveno.

"Formu hodnocení si určí škola, respektive sám třídní učitel," uvádí se v pokynech ministerstva školství.

Hodnocení může být například i slovní anebo klasicky formou známek. Přípustné je i hodnocení, zapsané do žákovské knížky. Nepůjde však o vysvědčení, které má charakter veřejné listiny.

Rodiče žáků a studentů, kteří o tradiční pololetní vysvědčení svých dětí mají zájem, je mohou dostat, ale musejí o ně sami školu požádat.

Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

S programem zrušení pololetních vysvědčením přišel už po volbách v roce 2010 Eugen Jurzyca, ministr školství ve vládě Ivety Radičové.

Odůvodnil to kromě jiného tím, že chce na školách omezit byrokracii. Jurzyca je členem nejsilnější vládní strany Slovenské demokratické a křesťanské unie (SDKÚ).

Jeho předchůdce ve funkci, exministr Ján Mikolaj ze Slovenské národní strany, označil rušení poletních vysvědčení za nesmyslné.

V českých zemích a na Slovensku existuje tradice školních vysvědčení od roku 1774, kdy je zavedla císařovna Marie Terezie. Vysvědčení dvakrát do roka - tedy pololetní a na konci školního roku - se objevilo až na začátku dvacátého století.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 minutami

Kateřina Šimáčková odchází z Ústavního soudu, bude novou soudkyní Evropského soudu pro lidská práva

Parlamentní shromáždění Rady Evropy v úterý zvolilo Kateřinu Šimáčkovou novou soudkyní Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Šimáčková nahradí jiného českého soudce Aleše Pejchala, devítileté funkční období jí začne 1. listopadu. Dosud působila na Ústavním soudu.

Šimáčková získala 204 z 222 odevzdaných platných hlasů. Členové parlamentního shromáždění tak dali na doporučení poradního orgánu, jenž její kandidaturu podpořil minulý týden. Kromě Šimáčkové se o post soudce Evropského soudu pro lidská práva ucházeli za Česko také další dva nominovaní: soudce Nejvyššího soudu Pavel Simon a člen Nejvyššího správního soudu Tomáš Langášek.

Evropský soud pro lidská práva sídlí ve Štrasburku a zabývá se stížnostmi států, nevládních organizací či jednotlivců na porušení Evropské úmluvy o lidských právech. Zasedá v něm 47 soudců, jeden za každý členský stát Rady Evropy. Soud není institucí Evropské unie.

před 41 minutami

Fotbaloví mistři Evropy budou hrát s vítězi Copy América

Evropská fotbalová unie UEFA se domluvila s jihoamerickou federací CONMEBOL na uspořádání zápasu mezi vítězi mistrovství Evropy a Copy América. Oznámila to dnes UEFA, dohoda zatím platí na tři ročníky akce.

Současní šampioni Itálie a Argentina se utkají příští rok v červnové reprezentační pauze, o místu konání se teprve rozhodne. Kromě toho UEFA a CONMEBOL otevřou společnou kancelář v Londýně.

Obě nejsilnější konfederace patří k největším odpůrcům návrhu na zkrácení čtyřletého intervalu mistrovství světa na polovinu, s nímž nedávno přišel předseda Mezinárodní fotbalové federace Gianni Infantino. FIFA kvůli kritice pozvala na 30. září zástupce klubů, ligových soutěží, národních federací i hráčských unií k on-line konferenci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy