Slovensko má prezidenta, znovu zvítězil Gašparovič

Tomáš Fránek
5. 4. 2009 0:38
Účast ve volbách byla vyšší než v prvním kole
Ivan Gašparovič na summitu NATO ve Štrasburku
Ivan Gašparovič na summitu NATO ve Štrasburku | Foto: Reuters

Bratislava - Prezidentem Slovenska zůstane Ivan Gašparovič, země se první ženy v prezidentském křesle zatím nedočká.

Po spočítání všech hlasů má Gašparovič 55,5 procent hlasů, Iveta Radičová má přes 44 procent. Volební účast je přes padesát jedna procent.

"Čekal jsem to. Jsem přesvědčený, že lidé na Slovensku se umí rozhodnout správně," řekl staronový prezident Ivan Gašparovič, první politik na Slovensku, který prezidentskou funkci obhájil. Do prostor v Limbachu nedaleko Bratislavy, kde se Gašparovič sešel se svými příznivci, už zamířil také premiér Robert Fico, který Gašparoviča ve volební kampani výrazně podpořil.

Fico i Gašparovič zaútočili na novináře, podle nich jim v kampani škodili.

Iveta Radičové čekala na výsledky v Bratislavě. Do volebního štábu donesla dort, který chtěla rozkrájet v noci. Společně s ní na výsledky čekali známí umělci i politici opoziční SDKÚ. „Cítím se výborně," řekla několikrát večer s tím, že i když prohraje, z politiky neodejde.

"Gratuluji vítězi voleb, respektuji je," řekla Radičová těsně před půlnocí, podle které je milion hlasů skvělý výsledek. Lidé kolem Radičové ale neskrývali své zklamání.

 

Iveta Radičová
Iveta Radičová | Foto: Reuters

Volby provázely zprávy o uplácení romských voličů v některých regionech. A například ve Vranově se měly za hlas pro Ivana Gašparoviča dávat voličům až tři eura.

Gašparovič vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Komenského v Bratislavě a pracoval například v Okresní prokuratuře v Martině. V letech 1994-1998 v době vlády Vladimíra Mečiara byl jeho blízkým spolupracovníkem a předsedou Národní rady a v roce 2004 se stal prezidentem. To už se Mečiarem rozešel a vystupoval proti němu.

V letošních volbách ho podporovala nejpopulárnější strana Směr-SD premiéra Roberta Fica a Slovenská národní strana nacionalisty Jána Sloty.

 


 

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Trump omilostnil exporadce Flynna, zapleteného do ruského vlivu na přechozí volby

Americký prezident Donald Trump na Twitteru oznámil, že omilostnil svého někdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který se na konci roku 2017 přiznal, že lhal Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI). Ten ho vyslýchal v rámci vyšetřování údajného vlivu Ruska na prezidentské volby v roce 2016. Informovala o tom agentura Reuters.

Udělení milosti Flynnovi je vyvrcholením čtyřleté politické a právní aféry. O chystané milosti pro Flynna psal už dříve dnes server Axios s odvoláním na nejmenované zdroje. Udělení milosti Flynnovi podle něj znamená, že do záležitosti už dál nebudou moci promluvit soudy ani ministerstvo spravedlnosti poté, co se v lednu podle všeho stane prezidentem demokrat Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Maďarský zákon, který zakazuje úřední změnu pohlaví, přezkoumá ústavní soud

Soud v Miskolci (Miškovci) požádal maďarský ústavní soud o přezkoumání zákona, jenž zakazuje transgenderovým osobám změnit si v oficiálních dokladech jméno a pohlaví. Informuje o tom agentura AP s odvoláním na maďarskou nevládní organizace Háttér, která se zabývá ochranou práv LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob).

Soud v Miškovci tak vyhověl signatářům petice, kteří tvrdí, že zmíněný zákon porušuje ústavní právo na lidskou důstojnost a soukromý život. Podle AP má nyní ústavní soud na přezkoumání zákona 90 dní.

Autoři zákona, který maďarský parlament schválil letos v květnu, tvrdí, že "biologické pohlaví" člověka určují od narození chromozomy a nemůže být tudíž změněno. Proto je podle nich nezbytné aplikovat stejná pravidla v úředních dokladech. Kritici upozorňují, že zákon bude v důsledku znamenat větší diskriminaci transgenderových osob.

Zdroj: ČTK
Další zprávy