Slovensko má prezidenta, znovu zvítězil Gašparovič

Tomáš Fránek
5. 4. 2009 0:38
Účast ve volbách byla vyšší než v prvním kole
Ivan Gašparovič na summitu NATO ve Štrasburku
Ivan Gašparovič na summitu NATO ve Štrasburku | Foto: Reuters

Bratislava - Prezidentem Slovenska zůstane Ivan Gašparovič, země se první ženy v prezidentském křesle zatím nedočká.

Po spočítání všech hlasů má Gašparovič 55,5 procent hlasů, Iveta Radičová má přes 44 procent. Volební účast je přes padesát jedna procent.

"Čekal jsem to. Jsem přesvědčený, že lidé na Slovensku se umí rozhodnout správně," řekl staronový prezident Ivan Gašparovič, první politik na Slovensku, který prezidentskou funkci obhájil. Do prostor v Limbachu nedaleko Bratislavy, kde se Gašparovič sešel se svými příznivci, už zamířil také premiér Robert Fico, který Gašparoviča ve volební kampani výrazně podpořil.

Fico i Gašparovič zaútočili na novináře, podle nich jim v kampani škodili.

Iveta Radičové čekala na výsledky v Bratislavě. Do volebního štábu donesla dort, který chtěla rozkrájet v noci. Společně s ní na výsledky čekali známí umělci i politici opoziční SDKÚ. „Cítím se výborně," řekla několikrát večer s tím, že i když prohraje, z politiky neodejde.

"Gratuluji vítězi voleb, respektuji je," řekla Radičová těsně před půlnocí, podle které je milion hlasů skvělý výsledek. Lidé kolem Radičové ale neskrývali své zklamání.

 

Iveta Radičová
Iveta Radičová | Foto: Reuters

Volby provázely zprávy o uplácení romských voličů v některých regionech. A například ve Vranově se měly za hlas pro Ivana Gašparoviča dávat voličům až tři eura.

Gašparovič vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Komenského v Bratislavě a pracoval například v Okresní prokuratuře v Martině. V letech 1994-1998 v době vlády Vladimíra Mečiara byl jeho blízkým spolupracovníkem a předsedou Národní rady a v roce 2004 se stal prezidentem. To už se Mečiarem rozešel a vystupoval proti němu.

V letošních volbách ho podporovala nejpopulárnější strana Směr-SD premiéra Roberta Fica a Slovenská národní strana nacionalisty Jána Sloty.

 


 

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Trump psal Erdoganovi, ať není ohledně Sýrie "hlupák" a "tvrďák"

Americký prezident Donald Trump v dopisu 9. října adresovaném svému tureckému protějšku Recepu Tayyipu Erdoganovi napsal, že chce dospět k "dobré dohodě o Sýrii" a vzkázal mu, ať není "tvrďák". Pravost dopisu, který končí větami "Nebuďte hlupák. Zavolám vám později" a který se nejprve objevil na twitteru novinářky Fox News Trish Reganové, následně podle agentury Reuters potvrdil Bílý dům.

Dopis byl zveřejněn ve chvíli, kdy se Trump snaží zmírnit politické škody po svém rozhodnutí stáhnout americké vojáky ze severní Sýrie, čímž vyklidil pole k tureckému vpádu proti milicím syrských Kurdů, poznamenal Reuters. Turecko 9. října zahájilo ofenzivu s oficiálním cílem vybudovat na syrském území podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků.

"Vypracujme dobrou dohodu! Nechcete být zodpovědný za masakr tisíců lidí a já nechci být zodpovědný za zničení turecké ekonomiky - a to udělám," napsal Trump.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Satoranský začne sezonu NBA jako první rozehrávač Chicaga

Český basketbalista Tomáš Satoranský začne novou sezonu NBA v roli prvního rozehrávače Chicaga. Před posledním přípravným zápasem Bulls proti Atlantě to uvedl trenér Jim Boylen.

"Zítra a v našem úvodním utkání 23. října bude začínat Satoranský, (Kris) Dunn bude střídat," řekl dnes Boylen novinářům.

Satoranský přišel do Chicaga v létě po třech letech ve Washingtonu a podepsal tříletou smlouvu na 30 milionů dolarů. Bulls začali přípravu třemi porážkami, ale v neděli proti mistrovskému Torontu se dočkali vítězství (105:91), k němuž jediný český hráč v NBA pomohl 12 body a čtyřmi asistencemi.

Do nového ročníku zámořské ligy Chicago vstoupí ve středu 23. října utkáním v Charlotte.

Zdroj: ČTK
Další zprávy