Slovensko má prezidenta, znovu zvítězil Gašparovič

Tomáš Fránek
5. 4. 2009 0:38
Účast ve volbách byla vyšší než v prvním kole
Ivan Gašparovič na summitu NATO ve Štrasburku
Ivan Gašparovič na summitu NATO ve Štrasburku | Foto: Reuters

Bratislava - Prezidentem Slovenska zůstane Ivan Gašparovič, země se první ženy v prezidentském křesle zatím nedočká.

Po spočítání všech hlasů má Gašparovič 55,5 procent hlasů, Iveta Radičová má přes 44 procent. Volební účast je přes padesát jedna procent.

"Čekal jsem to. Jsem přesvědčený, že lidé na Slovensku se umí rozhodnout správně," řekl staronový prezident Ivan Gašparovič, první politik na Slovensku, který prezidentskou funkci obhájil. Do prostor v Limbachu nedaleko Bratislavy, kde se Gašparovič sešel se svými příznivci, už zamířil také premiér Robert Fico, který Gašparoviča ve volební kampani výrazně podpořil.

Fico i Gašparovič zaútočili na novináře, podle nich jim v kampani škodili.

Iveta Radičové čekala na výsledky v Bratislavě. Do volebního štábu donesla dort, který chtěla rozkrájet v noci. Společně s ní na výsledky čekali známí umělci i politici opoziční SDKÚ. „Cítím se výborně," řekla několikrát večer s tím, že i když prohraje, z politiky neodejde.

"Gratuluji vítězi voleb, respektuji je," řekla Radičová těsně před půlnocí, podle které je milion hlasů skvělý výsledek. Lidé kolem Radičové ale neskrývali své zklamání.

 

Iveta Radičová
Iveta Radičová | Foto: Reuters

Volby provázely zprávy o uplácení romských voličů v některých regionech. A například ve Vranově se měly za hlas pro Ivana Gašparoviča dávat voličům až tři eura.

Gašparovič vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Komenského v Bratislavě a pracoval například v Okresní prokuratuře v Martině. V letech 1994-1998 v době vlády Vladimíra Mečiara byl jeho blízkým spolupracovníkem a předsedou Národní rady a v roce 2004 se stal prezidentem. To už se Mečiarem rozešel a vystupoval proti němu.

V letošních volbách ho podporovala nejpopulárnější strana Směr-SD premiéra Roberta Fica a Slovenská národní strana nacionalisty Jána Sloty.

 


 

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Auto jedoucí v protisměru způsobilo na D7 nehodu, jeden mrtvý

Dálnici D7 uzavřela na 12. kilometru ve směru na Slaný hromadná nehoda šesti aut. Nehodu zavinilo auto jedoucí v protisměru, řidič tohoto vozu při nehodě zemřel. Informace o případných dalších zraněných zatím nejsou k dispozici, řekla ČTK policejní mluvčí Michaela Richterová.

Policie obdržela podle Richterové před 21:15 na tísňovou linku nejdříve oznámení, že na dálnici jede auto v protisměru. "Minutu na to došlo k dopravní nehodě šesti vozidel. Řidič, co jel v protisměru, na místě zemřel," řekla Richterová.

Dálnice je v místě uzavřena, policie dopravu odklání na devátém kilometru na Bouchalku, zpět se mohou řidiči vracet na 18. kilometru u Knovíze.

Další zprávy