Slováci zjistili: Romové nejsou hlavními příjemci dávek

Petr Jemelka Petr Jemelka
3. 3. 2012 16:50
Analýza WTO boří zažité mýty. K velkým rodinám míří jen zlomek pomoci v nouzi
Někteří politici to hrají na stereotypy.
Někteří politici to hrají na stereotypy. | Foto: Web SNS.sk

Bratislava - Stereotyp, podle něhož jsou Romové největšími příjemci sociálních dávek na Slovensku, je naprosto mylný.

Pomoc v hmotné nouzi totiž v největší míře neproudí do romských osad, kde žijí početné rodiny, ale do kapes mladých, bezdětných a nezaměstnaných etnických Slováků.

Vyplývá to ze studie Světové obchodní organizace (WTO), o jejíž vypracování požádalo slovenské ministerstvo práce a sociálních věcí.

Ukázalo se, že dávky v hmotné nouzi pobírají zejména svobodní a bezdětní Slováci ve věku 25 až 26 let. Mladší občané do statistik zahrnuti nejsou, protože stát u lidí do 25 let zohledňuje i příjem rodičů.

Bezdětní jednotlivci vyčerpají až 62 procent poskytovaných dávek. Naopak páry starající se o více než čtyři děti zatěžují státní rozpočet nejméně - proudí k nim 3 % z vyplaceného obnosu peněz.

Součást rasistického stereotypu

Podle ředitele slovenského Fondu sociálního rozvoje Marka Hojsíka výsledky analýzy jasně vyvracejí dosavadní představu, že peníze ve významné míře pobírají obyvatelé romských komunit.

"Ukazuje se to jako nepravdivé, jde spíš o součást negativního rasistického stereotypu. Pro marginalizované romské komunity jsou totiž typické mnohodětné rodiny," vysvětlil Hojsík deníku SME.

Romové navíc podle něj často nemají na dávky v hmotné nouzi nárok, protože už pobírají rodičovské příspěvky.

Romové slovenský sociální systém nevysávají. Dělají to mladí bezdětní Slováci.
Romové slovenský sociální systém nevysávají. Dělají to mladí bezdětní Slováci. | Foto: Svatobor

Podle socioložky Zuzany Kusé je ale také problém v tom, že Romové často žijí v chatrčích, přičemž příspěvek na bydlení mohou získat pouze v legálním příbytku. Podle slovenských zákonů navíc stačí, aby někdo z rodiny pobýval v zahraničí, a nárok na dávky ztratí všichni.

Právě kontrola a omezování vyplácení sociálních dávek se u našich východních sousedů stalo jedním z předvolebních témat.

Podle již zmiňovaného ředitele slovenského Fondu sociálního rozvoje Marka Hojsíka mají někteří politici při ospravedlňování omezování sociální pomoci tendenci apelovat na předsudky proti Romům.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 26 minutami

Kvůli bouřkám a silnému větru zemřelo ve čtvrtek v Evropě 13 lidí

Evropa se v pátek vzpamatovává z tragicky bouřlivého čtvrtka, kdy kvůli bouřím a silnému větru zemřelo nejméně 13 lidí. Některé země rozmary počasí stále trápí. Varování před bouřemi platí i v pátek na jihu Německa, naopak na Korsice, kde ve čtvrtek zahynulo pět lidí, už bylo zrušeno. Na mnoha evropských řekách, včetně veletoků jako Rýn a Dunaj, kvůli suchu naopak komplikuje lodní dopravu stále extrémně nízká hladina vody.

Pro jih Bavorska a části jihozápadní spolkové země Bádensko-Württembersko vydala německá meteorologická služba varování před následky extrémního trvalého deště. V podhůří Alp platí do sobotního rána varování před extrémně vydatným vytrvalým deštěm s až 140 litry srážek na metr čtvereční. V Rakousku, kde bouřky ve čtvrtek ve velkém vyvracely stromy a zabily tak pět lidí, byla i dnes na jihu země přerušena některá železniční spojení. Ve čtvrtek byla železniční doprava v oblasti zcela ochromena kvůli přerušení dodávek proudu.

Na severu Itálie a v částech střední Itálie utrpělo kvůli bouřkách s větrem o rychlosti přes 100 kilometrů za hodinu několik lidí zranění. "Bohužel to ještě není za námi," řekl deníku La Stampa šéf italské civilní ochrany Luigi D'Angelo. Důvodem prudkých průtrží mračen je studený vzduch ze severní Evropy, který se ve Středomoří střetává s teplým vzduchem, vysvětlil v deníku Corriere della Sera klimatolog Antonio Navarra.

Zdroj: ČTK
před 28 minutami

Dodávky plynu Nord Streamem 1 do Evropské unie se kvůli údržbě opět zastaví

Dodávky ruského plynu hlavním plynovodem Nord Stream 1 do Německa se kvůli údržbě opět zastaví, a to od 31. srpna do 2. září. V pátek to oznámila ruská plynárenská společnost Gazprom, nad kterou má kontrolu Kreml. Po dokončení prací, pokud nenastanou žádné technické problémy, bude přeprava plynu obnovena na současnou sníženou úroveň 33 milionů metrů krychlových denně, dodal podle agentury Reuters Gazprom.

Ruský podnik sdělil, že s ním na údržbě kompresorové stanice Portovaja, která je součástí plynovodu Nord Stream 1 a nachází se poblíž finských hranic, bude spolupracovat německá firma Siemens Energy.

Nord Stream 1 přepravuje plyn z Ruska do Německa po dně Baltského moře a je hlavní trasou pro dodávky ruského plynu do Evropské unie. Situace kolem dodávek ruského plynu se zkomplikovala, když Rusko v únoru zahájilo útok na Ukrajinu a Evropská unie v odvetě přijala sérii protiruských sankcí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy