Skandál na festivalu: Pěvec nevystoupí kvůli svastice

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
22. 7. 2012 14:57
Festival v Bayreuthu se věnuje hudbě Richarda Wagnera, jehož obdivoval Adolf Hitler
Skladatel Richard Wagner
Skladatel Richard Wagner | Foto: wikimedia

Berlín - Ruský barytonista Jevgenij Nikitin odřekl účast na operním festivalu v bavorském Bayreuthu kvůli aféře s tetováním s nacistickou tematikou. Festival je tradičně věnován hudbě Richarda Wagnera, jehož obdivoval Adolf Hitler.

Německá televize tento týden přinesla snímky Nikitina hrajícího na bubny s tetováním překrývajícím částečně původní hákový kříž.

Na festivalu měl vystoupit ve Wagnerově opeře Bludný Holanďan. Nikitin se rozhodl zrušit účast, když se ho němečtí novináři začali dotazovat na význam vytetovaného výjevu.

"Byl to velký omyl mého života a byl bych rád, kdybych se ho nedopustil. Neuvědomil jsem si, do jaké míry mohou tyto symboly zraňovat zejména v Bayreuthu a v kontextu s festivalovou historií," sdělil pěvec v prohlášení, v němž tetování označuje za mladickou záležitost.

V Německu je vystavování nacistických symbolů trestné.

Organizátoři festivalu uvedli, že osmatřicetiletému pěvci vysvětlili spojitost symbolů s dějinami Německa. Vedení festivalu odmítá jakékoli narážky na nacistickou ideologii.

Organizují ho Wagnerovy pravnučky Eva Wagnerová-Pasquierová a Katharina Wagnerová. Roku 1872 festivalovou tradici v Bayreuthu založil sám Wagner. V době nacistického Německa festival vedla skladatelova snacha Winifred, která patřila k Hitlerovým přátelům a obdivovatelům.

Hitler se podílel na financování podniku i na rozhodování o uměleckých otázkách.

Letos festival začíná ve středu právě operou Bludný Holanďan. Ředitel festivalu Jan Philipp Gloger považuje Nikitinovu neúčast za poškození umělecké kvality festivalu.

 

Právě se děje

Další zprávy