Sítě v USA a Koreji zkolabovaly. Je za tím prý KLDR

Roman Gazdík
8. 7. 2009 12:12
Stránky vládních úřadů Spojených států a Jižní Koreje byly vyřazeny z provozu
Jihokorejský voják na linii příměří ve vesnici Panmundžom na hranici s KLDR
Jihokorejský voják na linii příměří ve vesnici Panmundžom na hranici s KLDR | Foto: Reuters

Soul/Washington - Vládní úřady Spojených států a Jižní Koreje byly napadeny zahraničními hackery a několik internetových adres bylo vyřazeno z provozu. Podle mluvčího Korejské bezpečnostně-informační agentury (KISA) se jednalo podle všeho o stejné útočníky.

Jihokorejská agentura Jonhap s odvoláním na zdroje z parlamentu uvedla, že jde pravděpodobně o dílo severokorejského komunistického režimu.

Útok, který mluvčí zasažených úřadů popisují jako masivní, začal čtvrtého července. Napadeny byly stránky amerického ministerstva financí, dopravy, ministerstva pro vnitřní bezpečnost, Tajné služby USA (Secret Service) a Federální obchodní komise. V Jižní Koreji se to týkalo ministerstva obrany a stránek parlamentu a úřadu prezidenta, ale také bank a médií.

Ještě nyní jsou podle agenturních zpráv některé stránky mimo provoz.

„Určité stránky zaznamenaly velký nárůst objemu z nebezpečných adres, což způsobilo jejich zpomalení nebo výpadek provozu. Cílem byly některé národní instituce, banky a média," stojí v prohlášení jihokorejských tajných služeb, ze kterého citovala agentura Reuters.

Podle jihokorejského prezidentského paláce žádná citlivá data v ohrožení nebyla. Americké úřady útok zatím nekomentovaly. Kolaps některých jejich stránek byl zaznamenán již o víkendu a problémy s přístupem jsou podle agentury AP i nyní.

 

Pentagon nedávno zřídil centrální velení pro boj s kyberšpionáží. To se však bude týkat pouze ochrany stránek ministerstva obrany, nebude se starat o jiné státní instituce USA. Do amerických sítí se už podle Pentagonu snažilo proniknout přes 100 cizích rozvědek.

Foto: Wikimedia Commons

„Kybernetickému terorismu přikládáme velkou pozornost. Může jít jednak o počítačový útok s cílem pouze získat data, jednak o narušení našich systémů na začátku nebo v průběhu války," řekl loni na podzim Aktuálně.cz exnáměstek ministra obrany Richard Lawless.

„Rozšiřuje možnosti státního i nestátního terorismu a to, jak mohou teroristé zaútočit. Rozšiřuje možnosti toho, o čem mluvíme jako o asymetrickém válečnictví. Dalším nebezpečím je elektromagnetický útok (EMP), který má také za cíl zničit systémy nepřítele," dodal Lawless.

 

Právě se děje

Další zprávy