Sirotky po čínském zemětřesení nikdo nechce

gaz
8. 9. 2008 13:40
Jsou už ve školním věku a tělesně postižení
Rodina prchající z vesnice Čching-pching. V zasažených oblastech několikrát zavládla panika kvůli hrozbě protržení přehrad.
Rodina prchající z vesnice Čching-pching. V zasažených oblastech několikrát zavládla panika kvůli hrozbě protržení přehrad. | Foto: Reuters

Čcheng-tu - Ačkoliv krátce po katastrofálním květnovém zemětřesení v provincii S´-čchuan chtěly tisíce čínských párů adoptovat děti, jejichž rodiče při neštěstí zemřeli, ve chvíli, kdy se lámal chleba, zájem opadl.

Důvodem je podle čínských úřadů to, že většina dětí je tělesně postižených a jsou starší deseti let. Bezdětné čínské páry nad třicet let, které jediné smějí sirotky adoptovat, by totiž chtěly zdravé děti mladšího věku.

Čtěte také: Tisíce Číňanů chtějí po zemětřesení adoptovat sirotky

Podle deníku China Daily byl tak zatím osvojen pouze jeden sirotek z celkem 88. Je jím desetiletý Čang An-jün, který dal svolení k tomu, aby ho adoptoval manželský pár z jedenáctimilionového Čcheng-tu, u kterého již nějakou dobu žil.

Při zemětřesení zahynulo téměř 70 tisíc lidí, dalších téměř dvacet tisíc se pohřešuje. Osiřelo při něm 532 dětí, většina z nich ale našla útočiště u příbuzných. Úřady 23. srpna oznámily, že se však nepodařilo umístit 88 dětí a vyzvaly ostatní občany, aby je adoptovali.

Děti starší deseti let musejí dát k osvojení svůj písemný souhlas. Podle deníku by však většina bezdětných rodičů ráda adoptovala děti mladší šesti let. Padesát čtyři z 88 sirotků má přitom mezi 10 a 14 lety a 28 mezi 5 a 10 lety.

Za osiřelé jsou však považovány pouze ti, jejichž oběma rodičům byl vystaven úmrtní certifikát. Děti pohřešovaných musejí počkat dva roky, než budou jejich rodiče soudně vyhlášeni za mrtvé.

Čtěte také: Čína po zemětřesení: Skoro 5 milionů lidí bez domova

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 5 hodinami

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 5 hodinami

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 6 hodinami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy