Síly maršála Haftara, který převzal řízení Libye, vyhlásily do konce ramadánu příměří

ČTK ČTK
Aktualizováno 30. 4. 2020 17:53
Jednotky polního maršála Chalífy Haftara, které ovládají většinu Libye, v noci na čtvrtek oznámily, že do konce ramadánu přerušují veškeré vojenské operace. Informovala o tom agentura AFP, která připomněla, že v Libyi postní měsíc začal 24. dubna.
Libyjský generál Chalífa Haftar.
Libyjský generál Chalífa Haftar. | Foto: Reuters

Mezinárodně uznávaná vláda v Tripolisu, proti které Haftar bojuje, oznámila, že její armáda bez ohledu na jednostranné Haftarovo příměří bude ve svých operacích pokračovat.

Jednostranným vyhlášením příměří Haftarova Libyjská národní armáda podle mluvčího Ahmada Mismarího vyhověla žádostem mezinárodního společenství a "spřátelených zemí". V případě porušení klidu zbraní bude ale "odpověď tvrdá a okamžitá", dodal Mismarí.

Postní měsíc ramadán začal v Libyi minulý pátek a trvat bude zhruba čtyři týdny. K příměří během něj vyzývala Organizace spojených národů, Evropská unie i řada arabských zemí.

Libyi sužuje konflikt různých frakcí už od pádu diktátora Muammara Kaddáfího v roce 2011. Haftarovy jednotky, které se opírají o podporu Egypta, Spojených arabských emirátů a Ruska, minulý rok v zahájily ofenzívu ve snaze dobýt metropoli Tripolis a svrhnout tamní mezinárodně uznávanou vládu Fáize Sarrádže, kterou podporuje mimo jiné Turecko.

Na počátku tohoto týden Haftar oznámil, že jeho armáda přebírá řízení země. Řekl, že dohoda z marockého Schirátu z roku 2015 o vytvoření mezinárodně uznávané vlády národní jednoty přestává platit "jako součást temné minulosti". Sarrádžův kabinet, který ovládá Tripolis a jeho okolí, Haftarův krok označil za "frašku" a "převrat".

Agentura AP připomněla, že boje v Libyi komplikují snahu místních zdravotníků dostat pod kontrolu epidemii covidu-19. Libye už potvrdila více než 60 případů nákazy virem SARS-CoV-2 a dvě úmrtí lidí s covidem-19.

Video: Místní se nás bojí, křičí koronavirus, jsme nepřítel číslo jedna, říká Čech, který uvízl v Africe

Křičí na nás koronavirus, zavolali nás policii, v nemocnici nám nedali ani napít. Zatím nevíme, kdy se dostaneme zpět, říká Marek Jelínek z Ugandy. | Video: DVTV, Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy