Silné zemětřesení pohřbilo stáda dobytka i automobily

ČTK ČTK
13. 5. 2012 9:58
Zemětřesení o síle 5,7 stupně si v Tádžikistánu nevyžádalo lidské životy
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Dušanbe - V Tádžikistánu bylo v neděli nad ránem zaznamenáno mírné zemětřesení o síle 5,7 stupně Richterovy stupnice.

Epicentrum bylo asi 100 kilometrů na severovýchod od města Kulob na jihozápadě středoasijské postsovětské republiky. Informoval o tom americký geologický ústav.

Ohnisko zemětřesení se nacházelo deset kilometrů pod zemským povrchem. Podle informací agentury ITAR-TASS otřesy poškodily desítky domů a škody napáchaly i na zemědělské půdě. Žádné oběti na lidských životech hlášeny nejsou.

Zemětřesení také způsobilo sesuv půdy a podle dostupných informací sesunutá zemina pohřbila "celá stáda dobytka" a také desítky automobilů.

"Jsou to jen předběžné údaje na základě informací od místních představitelů. Škody mohou být ještě mnohem vyšší," napsal ITAR-TASS.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Chemičku Deza z holdingu Agrofert znovu prověřuje Česká inspekce životního prostředí, píše server

Podle serveru iRozhlas unikly z areálu chemičky začátkem letošního roku do ovzduší neznámé látky. "A v okolí závodu byl podle místních obyvatel cítit několik hodin silný zápach. Deza jakékoliv pochybení odmítá," píše server.

Jméno chemičky se v médiích objevilo i ve spojitosti s otravou řeky Bečvy, kdy do ní podle České inspekce životního prostředí unikly kyanidy, které poškodily vodní biotop asi na 40 kilometrech toku od Valašského Meziříčí po Přerov. Do kafilerie tehdy odvezli rybáři více než 40 tun ryb.

Viníka ekologické havárie úřady zatím nenašly, Deník Referendum ale v listopadu napsal, že se v den otravy se v Deze, která patří do holdingu Agrofert, stala havárie. Podle deníku se incident stal v kaustifikační jednotce, odkud unikla směs látek. Mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka poté řekl ČTK, že šlo o provozní událost, která neměla charakter havárie a z podstaty nemohla být příčinou otravy.

Zdroj: Domácí , ČTK
Další zprávy