Saúdskoarabské bezpečnostní síly včera dopadly a zabily pět ozbrojenců stojících za útokem na ropný terminál v Abkaíku. Čtyři z nich figurovali na seznamu nejhledanějších teroristů napojených na al-Káidu, který arabské království loni v červnu sestavilo.
Dva z nich se podle informací policie pátečního útoku na Abkaík přímo účastnili. Podle médií byl dokonce jeden z mužů vůdce teroristické organizace al-Káida v Saúdské Arábii.
Úspěšný boj Saúdské Arábie s terorismem
Překvapivé je, že před necelými osmi měsíci zveřejněný seznam saúdskoarabské vlády již zeje prázdnotou. Z patnácti mužů, kteří se na seznamu loni v červnu nacházeli, jsou téměř všichni mrtvi nebo alespoň zadrženi. Poslední čtyři se podle informací arabského království nachází pravděpodobně v Iráku.
Seznam předchozí, vydaný v prosinci 2003, je na tom ještě hůře a celý svět lépe. Bezpečnostním jednotkám Saúdské Arábie se nepodařilo zadržet pouze jediného muže.
Spojené státy úspěch neslaví, jmen mají více
Saúdskoarabský rejstřík je však v porovnání s databázemi Spojených států malicherný. Americké úřady nashromáždily za dva a půl roku 325 tisíc jmen osob podezřelých z terorismu. Většinou jde o cizí státní příslušníky pocházející z arabského světa, nechybí ale ani obyčejní Američané, kteří v životě neopustili rodné město a o terorismu mají zprávy pouze z televize či rozhlasu.
Experti na lidská práva proto varují: "Řada lidí se na seznamu ocitne pouze omylem. Očistit své jméno je však téměř nemožné."
Způsob, jakým se jména na zmiňovaný seznam dostávají, není jasný. Již v okamžiku založení databáze čítal seznam 75 tisíc jmen. Řada dalších na něm pravděpodobně skončila díky tajným odposlechům Bushovy administrativy a kontaktům s podezřelými.