Severokorejci odpálí raketu schopnou doletět do USA

Martin Novák Reuters Martin Novák, Reuters
1. 6. 2009 8:59
Jižní Korea informuje o tom, že střela dlouhého doletu míří na odpalovací rampu

Pchjongjang - Po podzemním jaderném testu, vystřelení několika raket krátkého doletu a hrozbách na adresu Jižní Koreje se nyní severokorejský vůdce zřejmě chystá k další spektakulární demonstraci své síly.

Podle jihokorejské rozvědky uskuteční severokorejský režim - patrně v červnu - zkoušku mezikontinentální balistické rakety s doletem mezi čtyřmi až šesti tisíci kilometry.

Speciální vlak už údajně převáží veškerou techniku potřebnou k odpálení z továrny u metropole Pchjongjangu na základnu na severozápadě země.

Varování přes oceán?

„Přípravy na odpálení budou hotovy asi v půli června," uvádí jihokorejská média s odvoláním na tajné služby.

Test má být varováním pro Spojené státy, aby se nepokoušely vůči Severní Koreji vystupovat příliš tvrdě. Pobřeží Aljašky je od Koreje vzdáleno 4800 kilometrů, východní pobřeží USA pak přibližně osm tisíc kilometrů.

Vůdce Severní Koreje Kim Čong-il.
Vůdce Severní Koreje Kim Čong-il. | Foto: Reuters

Pchjongjang vyzkoušel raketu dlouhého doletu Tepodong-2 v dubnu. Střelu, která přeletěla Japonsko a skončila v Pacifiku, vydával za satelit. Podle expertů ale test nebyl úspěšný.

„Dubnový pokus, který nazývali vypuštěním satelitu ukázal, že techniku mezikontinentálních raket ještě nezvládli. Proto potřebují další zkoušky," řekl agentuře Reuters Kim Te-woo z Korejského institutu pro obranné analýzy v Soulu.

Americký ministr obrany Robert Gates o víkendu Severokorejcům pohrozil, že pokud napadnou Jižní Koreu či Japonsko, USA nebudou váhat se vstupem do války, i když to bude logisticky a finančně náročné.

Vydrží Severokorejci bojovat?

Severní Korea má ve zbrani zhruba milion vojáků, ale podle uprchlíků ze země dostávají málo jídla, žijí ve špatných hygienických podmínkách a v případě válečného konfliktu by patrně nevydrželi dlouhotrvající boje.

Rada bezpečnosti OSN se chystá v reakci na jaderný test Pchjongjangu zpřísnit hospodářské sankce proti režimu Kim Čong-ila. Souhlasí s tím i Rusko a Čína, které obvykle Severní Koreu hájí před tlakem USA, Japonska a Jižní Koreje.

Foto: Aktuálně.cz

 

 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Boeing kvůli počasí opět odložil zkušební let letounu 777X

Americká strojírenská společnost Boeing v pátek stejně jako ve čtvrtek odložila zkušební let svého širokotrupého letounu 777X kvůli špatnému počasí. Oznámila to firma. Dodala, že se o let znovu pokusí v sobotu v 19:00 SEČ.

Zkušební let stroje 777X se měl původně uskutečnit již loni v létě, Boeing ho ale odložil a zdůvodnil to problémy s křídly, softwarem a dodávkami motorů firmy General Electric.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Kvůli silným bouřím a záplavám na Madagaskaru zemřelo 21 lidí

Silné bouře, které postihly severozápad Madagaskaru, si od neděle vyžádaly 21 mrtvých. Dalších 20 lidí se pohřešuje, uvedly dnes madagaskarské úřady. Prudký déšť, který na ostrově způsobil záplavy a sesuvy půdy, zasáhl téměř 90 000 lidí. Část země má narušenou infrastrukturu a hrozí nedostatek jídla, píše AFP.

Rozvodněná řeka například v městečku Mitsinjo smetla 24 lidí, z nich čtyři byli nalezeni mrtví, zbývajících 18 se pohřešuje. Ve 120 kilometrů vzdálené vesnici Tsaramandroso přišli o život rovněž čtyři lidé. Dalších devět lidí zemřelo ve městě Maevatanana, většina z nich v těžební oblasti.

Deště také poničily části dvou hlavních silnic, které spojují severozápad země se zbytkem ostrova, a odřízly tak několik vesnic. Voda na jednom místě odnesla zhruba 700 metrů dlouhý úsek silnice.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Představitelé EU i britský premiér Johnson podepsali brexitovou dohodu

Představitelé Evropské unie a Spojeného království dnes splnili jeden z posledních formálních požadavků před odchodem Británie z EU: Brusel i Londýn podepsali brexitovou "rozvodovou" dohodu, která by po ratifikaci Evropským parlamentem měla za týden ukončit spojení Spojeného království s unijní "sedmadvacítkou", informovala agentura AFP.

Dohodu nejprve za EU podepsala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel. Následně byl dokument odeslán do Londýna, kde jej podpisem stvrdil britský premiér Boris Johnson.

Europarlament bude o ratifikaci dohody hlasovat 29. ledna. Opustit EU by Británie měla po 47 letech členství o půlnoci 31. ledna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy