Severokorejci odpálí raketu schopnou doletět do USA

Martin Novák Reuters Martin Novák, Reuters
1. 6. 2009 8:59
Jižní Korea informuje o tom, že střela dlouhého doletu míří na odpalovací rampu

Pchjongjang - Po podzemním jaderném testu, vystřelení několika raket krátkého doletu a hrozbách na adresu Jižní Koreje se nyní severokorejský vůdce zřejmě chystá k další spektakulární demonstraci své síly.

Podle jihokorejské rozvědky uskuteční severokorejský režim - patrně v červnu - zkoušku mezikontinentální balistické rakety s doletem mezi čtyřmi až šesti tisíci kilometry.

Speciální vlak už údajně převáží veškerou techniku potřebnou k odpálení z továrny u metropole Pchjongjangu na základnu na severozápadě země.

Varování přes oceán?

„Přípravy na odpálení budou hotovy asi v půli června," uvádí jihokorejská média s odvoláním na tajné služby.

Test má být varováním pro Spojené státy, aby se nepokoušely vůči Severní Koreji vystupovat příliš tvrdě. Pobřeží Aljašky je od Koreje vzdáleno 4800 kilometrů, východní pobřeží USA pak přibližně osm tisíc kilometrů.

Vůdce Severní Koreje Kim Čong-il.
Vůdce Severní Koreje Kim Čong-il. | Foto: Reuters

Pchjongjang vyzkoušel raketu dlouhého doletu Tepodong-2 v dubnu. Střelu, která přeletěla Japonsko a skončila v Pacifiku, vydával za satelit. Podle expertů ale test nebyl úspěšný.

„Dubnový pokus, který nazývali vypuštěním satelitu ukázal, že techniku mezikontinentálních raket ještě nezvládli. Proto potřebují další zkoušky," řekl agentuře Reuters Kim Te-woo z Korejského institutu pro obranné analýzy v Soulu.

Americký ministr obrany Robert Gates o víkendu Severokorejcům pohrozil, že pokud napadnou Jižní Koreu či Japonsko, USA nebudou váhat se vstupem do války, i když to bude logisticky a finančně náročné.

Vydrží Severokorejci bojovat?

Severní Korea má ve zbrani zhruba milion vojáků, ale podle uprchlíků ze země dostávají málo jídla, žijí ve špatných hygienických podmínkách a v případě válečného konfliktu by patrně nevydrželi dlouhotrvající boje.

Rada bezpečnosti OSN se chystá v reakci na jaderný test Pchjongjangu zpřísnit hospodářské sankce proti režimu Kim Čong-ila. Souhlasí s tím i Rusko a Čína, které obvykle Severní Koreu hájí před tlakem USA, Japonska a Jižní Koreje.

Foto: Aktuálně.cz

 

 

 

Právě se děje

Další zprávy