Severní a Jižní Korea půjdou sólo. Konec bratření

Petr Jemelka Petr Jemelka
11. 2. 2010 14:19
Sportovci obou zemí se tentokrát na olympiádě rozdělí
Foto: Aktuálně.cz

Vancouver - Olympijští reprezentanti z KLDR a z Jižní Koreje nebudou při zahajovacím ceremoniálu olympijských her v kanadském Vancouveru pochodovat v jednom útvaru. Oficiální zdůvodnění zní, že se nedohodli, jak by měl útvar vypadat.

Oznámil to Mezinárodní olympijský výbor. Skutečným důvodem však spíše budou zhoršené vztahy obou zemí.

Zatímco Jihokorejci vyslali 46 sportovců, Severní Korea má jen dva reprezentanty - krasobruslaře a rychlobruslaře. Při slavnostním ceremoniálu na úvod her půjdou sólo. 

Společný pochod reprezentantů obou zemí korejského poloostrova se přitom už třikrát uskutečnil. K historicky prvnímu "sjednocení" v novodobé  historii došlo na zahajovacím ceremoniálu letních olympijských her v australském Sydney. 

Toto politické gesto tehdy následovalo po bilaterálních jednáních v Pjchongjangu. Poté korejští sportovci společně pochodovali ještě v Aténách v roce 2004 a v Turíně v roce 2006. Místo vlajek obou zemí přitom Korejci nad hlavou nesli bílomodrý prapor symbolizující korejský poloostrov.

Nicméně zatím při poslední olympiádě, která se konala před dvěma roky v čínském Pekingu, kvůli opět vyostřeným vztahům mezi KLDR a Jižní Koreou vystupovali sportovci znovu odděleně.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 minutami

Čína očekává, že ČR přehodnotí vyloučení čínských firem z dostavby Dukovan

Čína očekává, že Česká republika přehodnotí své rozhodnutí vyloučit její firmy ze soutěže na výstavbu nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany. Uvedla to v úterý mluvčí čínského ministerstva zahraničí Chua Čchun-jing na otázku ruské agentury TASS.

Podle Pekingu by se ČR měla vrátit k pravidlům fungování volného trhu. V pondělí prezident Miloš Zeman podepsal zákon, který vylučuje z tendru na výstavbu nového bloku ruské a čínské firmy.

Ruské ministerstvo zahraničí krok Prahy zatím nekomentovalo.

Zdroj: ČTK
před 3 minutami

Robert Svoboda rezignoval na funkci trenéra hokejistů Zlína

Hokejisté Zlína jsou bez trenéra. Robert Svoboda rezignoval po nedělní porážce s Kladnem a kvůli výkonům v úvodu extraligy, v níž jsou Berani poslední. V osmi zápasech získali pět bodů. Klub o změnách informoval v tiskové zprávě.

"Po duelu v Kladně bylo jasné, že týmu může pomoci změna trenéra. Myslím, že je to momentálně neodkladně správná věc, která může ještě vše obrátit k lepšímu,“ uvedl Svoboda s tím, že chce z mužstva sejmout tlak okolí, který je vyvíjen na něj osobně a mužstva se negativně dotýká.

Berany v zápase na ledě Olomouce povede asistent Martin Hamrlík společně s koučem zlínské juniorky Lubošem Jenáčkem.

před 44 minutami

Exploze v domě v Göteborgu si vyžádala více než dvě desítky zraněných

Více než dvě desítky zraněných, z toho několik vážně, si v úterý ráno ve švédském Göteborgu vyžádala exploze a následný požár v obytném domě. Několik postižených je zraněno vážně. Co výbuch způsobilo, zatím není jasné. Informovala o tom švédská média.

Podle televizní stanice SVT bylo 23 zraněných dopraveno do nemocnice, ale jen pět z nich převezly sanitky. Většinou se jedná o lehčí zranění, nicméně některá jsou vážná. Veřejnoprávní rozhlas SR hlásil, že hospitalizováno bylo 25 lidí.

Podle göteborské záchranné služby exploze zasáhla několik bytů a schodiště. Probíhá evakuace několika stovek lidí, někteří vyskočili z oken domu, sdělil SVT velitel zasahujícího týmu záchranářů. Požár, který se po výbuchu rozhořel, zatím není pod kontrolou.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Před pařížským soudem začínají svědčit oběti teroristických útoků z roku 2015

Před pařížským soudem ohledně teroristických útoků z listopadu 2015 začnou v úterý svědčit oběti a poškození. Informoval o tom místní tisk. Podle odhadů organizací, které jim poskytují pomoc, by před soudem mohlo vystoupit až 300 obětí útoků, při kterých zemřelo v Paříži a okolí 130 lidí.

Hlavním obviněným je Salah Abdeslam, který je považovaný za jediného přeživšího přímého spolupachatele atentátů.

Podle serveru France24 by každý den mělo vystoupit před soudem se svým svědectvím zhruba 15 lidí. Každý z nich bude mít zhruba 30 minut na to, aby popsal útok a další okolnosti. Slyšení poškozených by mělo trvat pět týdnů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy