Cítím se lépe, na kapačkách už nejsem. Sencov v dopise informoval o svém zdraví

ČTK ČTK
Aktualizováno 2. 11. 2018 12:12
Vězněný ukrajinský režisér Oleh Sencov poslal dopis svému příteli Nikolaji Ščurovi. Tvrdí v něm, že se už cítí mnohem lépe.
Ukrajinský režisér Oleh Sencov.
Ukrajinský režisér Oleh Sencov. | Foto: ČTK

Moskva - Ukrajinský režisér Oleh Sencov, vězněný v Rusku, oznámil, že jeho zdravotní stav po ukončení hladovky se zlepšil. Podle ruského zpravodajského serveru Meduza to napsal v dopise svému příteli a aktivistovi za lidská práva Nikolaji Ščurovi.

Ščur o dopise informoval ve čtvrtek na svém Facebooku. "Cítím se lépe, mnohem lépe než před měsícem. Výsledky testů samozřejmě ještě nejsou dobré, ale nejsou tak špatné jako dříve. Na kapačkách už nejsem od konce minulého týdne, konečně. Teď už je to v podstatě o dietě, pozorování a prášcích na maličkosti. Takže si nedělejte příliš starosti - přežil jsem," píše aktivista v psaní, které má být z 29. října.

Sencov si od roku 2015 odpykává dvacetiletý trest vězení za terorismus. Toho se měl dopustit během ruského záboru ukrajinského poloostrova Krym, když se pokusil podpálit kancelář vládní strany Jednotné Rusko.

V polovině letošního května zahájil filmař protestní hladovku, kterou přerušil po 145 dnech. Důvodem bylo sdělení lékařů, že bude napojen na umělou výživu. Na jeho zhoršující se zdravotní stav upozorňovala během hladovky řada umělců a politických představitelů po celém světě.

Ruská vězeňská správa hodnotila stav vězněného Ukrajince po celou dobu jeho hladovění jako uspokojivý. Sestra filmaře Natalija Kaplanová ale v polovině října oznámila, že Sencov je na jednotce intenzivní péče a hladovka bude mít na jeho zdraví trvalé následky. To ovšem ruské úřady popřely s tím, že jeho převoz na jednotku intenzivní péče nebyl zapotřebí.

Video: Dnes vás unesou a zabijí, to nebylo ani za Sovětského svazu, říká Mustafa Džemilev

Dnes vás unesou a zabijou, to nebylo ani za sovětského svazu, říká Mustafa Džemilev | Video: Jan Gazdík, Tomáš Cetkovský, Ondřej Soukup
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Italský ministr zahraničí Di Maio končí v čele Hnutí pěti hvězd

Italský ministr zahraničí Luigi di Maio ve středu oznámil, že končí ve funkci šéfa vládní strany Hnutí pěti hvězd (M5S). Informovala o tom agentura AP. Svým stoupencům v Římě Di Maio řekl, že jedna éra skončila, on svou práci dokončil a nyní bude důvěřovat svému nástupci, že dále úspěšně povede stranu kupředu. Hnutí pěti hvězd podle Di Maia nyní dočasně povede senátor Vito Crimi, nový vůdce bude vybrán v následujících měsících po kongresu strany. Italská média ještě před tímto oznámením uváděla, že Di Maiův krok by neměl znamenat konec vlády, kterou od loňska tvoří koalice M5S a Demokratické strany.

"Dnes tu jsem proto, abych oznámil svou rezignaci z čela Hnutí pěti hvězd," řekl ministr svým příznivcům. Třiatřicetiletý Di Maio stranu vedl od září 2017. Hnutí pěti hvězd se v posledních měsících potýkalo s vnitřními spory, v obou komorách parlamentu odešlo do frakcí jiných stran či do frakce smíšené několik zákonodárců. Poslední dva to udělali v úterý, připomněla agentura APA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy