Cítím se lépe, na kapačkách už nejsem. Sencov v dopise informoval o svém zdraví

ČTK ČTK
Aktualizováno 2. 11. 2018 12:12
Vězněný ukrajinský režisér Oleh Sencov poslal dopis svému příteli Nikolaji Ščurovi. Tvrdí v něm, že se už cítí mnohem lépe.
Ukrajinský režisér Oleh Sencov.
Ukrajinský režisér Oleh Sencov. | Foto: ČTK

Moskva - Ukrajinský režisér Oleh Sencov, vězněný v Rusku, oznámil, že jeho zdravotní stav po ukončení hladovky se zlepšil. Podle ruského zpravodajského serveru Meduza to napsal v dopise svému příteli a aktivistovi za lidská práva Nikolaji Ščurovi.

Ščur o dopise informoval ve čtvrtek na svém Facebooku. "Cítím se lépe, mnohem lépe než před měsícem. Výsledky testů samozřejmě ještě nejsou dobré, ale nejsou tak špatné jako dříve. Na kapačkách už nejsem od konce minulého týdne, konečně. Teď už je to v podstatě o dietě, pozorování a prášcích na maličkosti. Takže si nedělejte příliš starosti - přežil jsem," píše aktivista v psaní, které má být z 29. října.

Sencov si od roku 2015 odpykává dvacetiletý trest vězení za terorismus. Toho se měl dopustit během ruského záboru ukrajinského poloostrova Krym, když se pokusil podpálit kancelář vládní strany Jednotné Rusko.

V polovině letošního května zahájil filmař protestní hladovku, kterou přerušil po 145 dnech. Důvodem bylo sdělení lékařů, že bude napojen na umělou výživu. Na jeho zhoršující se zdravotní stav upozorňovala během hladovky řada umělců a politických představitelů po celém světě.

Ruská vězeňská správa hodnotila stav vězněného Ukrajince po celou dobu jeho hladovění jako uspokojivý. Sestra filmaře Natalija Kaplanová ale v polovině října oznámila, že Sencov je na jednotce intenzivní péče a hladovka bude mít na jeho zdraví trvalé následky. To ovšem ruské úřady popřely s tím, že jeho převoz na jednotku intenzivní péče nebyl zapotřebí.

Video: Dnes vás unesou a zabijí, to nebylo ani za Sovětského svazu, říká Mustafa Džemilev

Dnes vás unesou a zabijou, to nebylo ani za sovětského svazu, říká Mustafa Džemilev | Video: Jan Gazdík, Tomáš Cetkovský, Ondřej Soukup
 

Právě se děje

Další zprávy