Šéf slovenské sněmovny opsal učebnice, jeho rigorózní práce je plagiát, píše deník

ČTK ČTK
15. 11. 2018 17:16
Šéf slovenského parlamentu Andrej Danko do své rigorózní práce, na jejímž základě mu Univerzita Mateje Bela (UMB) v Banské Bystrici udělila v roce 2000 titul doktora práv, okopíroval rozsáhlé texty z učebnic a skript. Napsal to ve čtvrtek list Denník N, který s odvoláním na vyjádření odborníků uvedl, že Dankova práce je plagiát.
Předseda Slovenské národní strany
Předseda Slovenské národní strany | Foto: ČTK

Danko zmiňované informace zatím nekomentoval, dříve tvrdil, že práci vyhotovil sám. Opoziční hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti jej vybídlo, aby nejnovější podezření vyvrátil, nebo aby odstoupil z čela Národní rady.

Kauzu možného Dankova plagiátorství odstartovalo rozhodnutí šéfa slovenské sněmovny, který po novinářských dotazech letos v září zakázal UMB dál zveřejňovat svou rigorózní práci. Učinil tak poté, co se média začala zajímat o jeho vzdělání v reakci na plagiátorské kauzy v České republice, kvůli kterým v létě odstoupili dva ministři.

Minulý týden Danko nechal svou práci opět zveřejnit. Předtím poslanci slovenské koalice zablokovali opoziční návrh na mimořádnou schůzi sněmovny o odvolání předsedy parlamentu.

Podle listu Denník N Danko ve své práci o veřejné správě použil rozsáhlé texty z pěti učebnic. Deník po analýze rigorózní práce například uvedl, že po úvodu je v ní zkopírováno hned prvních 20 stran z české publikace Základy správní vědy autora Dušana Hendrycha. Tvrdil rovněž, že převzaté části skript se nacházejí i v dalších textu Dankovy práce.

Šéf slovenské sněmovny podle listu do práce nezařadil seznam použité literatury, na několika místech ale uvedl odkazy na knihy, které při práci využil.

"Za předpokladu, že se rozsáhlé části práce shodují slovo od slova s učebnicemi a se skripty, přičemž jen minimální fragmenty jsou přiznané jako citace, jde o plagiát," citoval list vyjádření pracovníka katedry trestního práva a kriminologie Právnické fakulty Trnavské univerzity Petera Kováče.

V době, kdy Danko získal titul doktora práv, závěrečné práce studentů vysokých škol ještě nepodléhaly kontrole pomocí speciálního software na odhalování plagiátů.

Již minulý týden vyšlo najevo, že Dankova práce je prakticky totožná s obdobnou prací advokáta Daniela Pisáka, který ji na UMB obhájil v roce 2001. Pisák v reakci přiznal, že využil pomoc jiného studenta, kterému dal připravit podklady k práci, protože sám byl zaneprázdněn.

UMB v reakci na kauzu zřídila komisi, která by měla prověřit podezření z plagiátorství. Slovenský zákon o vysokých školách odebrat titul ani revidovat rigorózní řízení neumožňuje.

 

Právě se děje

Další zprávy