Slovenský soud odsoudil dva exministry, podváděli s vyhlášením tendru za miliardy

ČTK ČTK
15. 11. 2018 15:50
Slovenský nejvyšší soud ve čtvrtek uložil vysoké tresty dvěma bývalým ministrům za machinace při miliardovém tendru. Proti jeho rozhodnutí v kauze, jež sahá do minulého desetiletí, se nelze odvolat. Na Slovensku jde o první velký případ, ve kterém soud pravomocně potrestal někdejší ministry.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: iStock

Nejvyšší soud rozhodoval o odvoláních proti verdiktu nižšího soudu. Ten loni uznal bývalého ministra výstavby Mariana Janušeka a jeho nástupce Igora Štefanova vinnými z machinací v soutěži v hodnotě zhruba 120 milionů eur (asi 3,1 miliardy korun). Soutěž se týkala dodání některých služeb pro čerpání peněz z fondů EU.

Janušekovi nejvyšší soud trest zmírnil na 11 let vězení z původních 12 let, které mu uložil Specializovaný trestní soud. Štefanovovi ponechal v platnosti devítiletý trest vězení. Současně jim uložil pokutu shodně 30 000 eur (asi 780 000 korun) a na pět let jim zakázal působit ve veřejných funkcích. Oba exministři se vyhlášení rozsudku nezúčastnili, vyhnuli se tak okamžitému nástupu k výkonu trestu.

Podle nejvyššího soudu Janušek i Štefanov vytvořili podmínky pro dopředu vybraného uchazeče k získání zakázky a znemožnili účast jiných zájemců v soutěži. Do tendru se přihlásilo jediné konsorcium, které zakázku získalo a které bylo podle médií blízké Slovenské národní straně (SNS). Právě SNS, jež je součástí koalice nynějšího premiéra Petera Pellegriniho, Janušeka do ministerské funkce nominovala.

Slovenská média kauzu pojmenovala "nástěnkový tender" kvůli tomu, že podle dřívějších informací oznámení o zakázce ministerstvo výstavby zveřejnilo na krátkou dobu na těžko dostupné informační vývěsce ve své budově. Podle předsedy senátu nejvyššího soudu bylo ovšem prokázáno, že oznámení o tendru nebylo zveřejněn ani na zmiňované vývěsce.

Po propuknutí aféry kolem tendru Janušek v roce 2009 odstoupil z funkce ministra výstavby a regionálního rozvoje, ve které ho nahradil jeho stranický kolega Štefanov. Ten dříve zastával vedoucí pozici v agentuře ovládané ministerstvem výstavby a podílel se na zmiňovaném tendru. Štefanov byl později kvůli svému angažování v tendru z postu ministra odvolán. Smlouvu s vítězem soutěže úřady později sice zrušily, stát konsorciu ale vyplatil 12,74 milionu eur (asi 331 milionů Kč).

Proti verdiktu soudu první instance se odvolali Janušek i Štefanov. Prokurátorka zase podala odvolání kvůli tomu, že Specializovaný trestní soud zprostil obžaloby další tři osoby, které se podle prokuratury jako úředníci a konzultantka podíleli na sporném tendru. U dvou ze zmiňované trojice obžalovaných nejvyšší soud zproštění obžaloby potvrdil, obžalobu vůči další osobě vrátil soudu nižší instance k opětovnému projednání.

Policie v případu obvinila bývalé ministry a další osoby v letech 2011 a 2012. Vyšetřování kauzy se protáhlo i kvůli tomu, že prokuratura ji v minulosti vrátila policii k došetření.

 

Právě se děje

před 35 minutami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 37 minutami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon ruku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

před 2 hodinami

Italský ministr zahraničí Di Maio končí v čele Hnutí pěti hvězd

Italský ministr zahraničí Luigi di Maio ve středu oznámil, že končí ve funkci šéfa vládní strany Hnutí pěti hvězd (M5S). Informovala o tom agentura AP. Svým stoupencům v Římě Di Maio řekl, že jedna éra skončila, on svou práci dokončil a nyní bude důvěřovat svému nástupci, že dále úspěšně povede stranu kupředu. Hnutí pěti hvězd podle Di Maia nyní dočasně povede senátor Vito Crimi, nový vůdce bude vybrán v následujících měsících po kongresu strany. Italská média ještě před tímto oznámením uváděla, že Di Maiův krok by neměl znamenat konec vlády, kterou od loňska tvoří koalice M5S a Demokratické strany.

"Dnes tu jsem proto, abych oznámil svou rezignaci z čela Hnutí pěti hvězd," řekl ministr svým příznivcům. Třiatřicetiletý Di Maio stranu vedl od září 2017. Hnutí pěti hvězd se v posledních měsících potýkalo s vnitřními spory, v obou komorách parlamentu odešlo do frakcí jiných stran či do frakce smíšené několik zákonodárců. Poslední dva to udělali v úterý, připomněla agentura APA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy