Šéf ruských žoldnéřů Prigožin ohlásil dobytí Bachmutu. Ukrajina přiznala krizi

ČTK ČTK
20. 5. 2023 15:24
Šéf ruské žoldnéřské Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin ohlásil dobytí města Bachmut na východě Ukrajiny, o které se již měsíce vedou tvrdé boje. Kyjev informaci ve vyjádření agentuře Reuters posléze popřel. Přiznal nicméně, že situace ve městě je kritická a obránci se drží jen v jedné části města.
Záběr z dronu na zničený Bachmut. Rusové na město intenzivně útočí od léta.
Záběr z dronu na zničený Bachmut. Rusové na město intenzivně útočí od léta. | Foto: Reuters

"Dnes v poledne byl Bachmut plně dobyt. Obsadili jsme kompletně celé město, dům po domu," citovala Prigožinovo oznámení zveřejněné na platformě Telegram agentura Reuters. Podobná tvrzení nelze v době pokračujících bojů bezprostředně ověřit z nezávislých zdrojů. V minulosti Prigožin opakovaně zveřejňoval tvrzení o dobytí ukrajinských obcí jeho muži, která se posléze nepotvrdila, upozorňuje stanice BBC na svém ruskojazyčném webu.

"Není to pravda. Naše jednotky v Bachmutu dál bojují," sdělil Reuters mluvčí východního uskupení ukrajinských vojsk Serhij Čerevatyj.

Náměstkyně ukrajinského ministra obrany Hanna Maljarová označila situaci  nicméně za kritickou. Z jejího oznámení na platformě Telegram také vyplynulo, že ukrajinští obránci drží pozice pouze v jedné čtvrti města, která leží v jeho jihozápadní části.

Předtím podle agentury Unian v televizním vysílání Čerevatyj mluvil o tom, že Rusům se nedaří dobýt ukrajinské pozice ve městě a poukazoval i na místní úspěchy ukrajinské armády. Podle Unian tak reagoval na informace šířené ruskou propagandou o údajném dobytí města ruskými silami.

O dobytí Bachmutu se ruské síly snaží již devět měsíců. V posledních dnech k městu ruská armáda s vysokou pravděpodobností přesunula nové jednotky, uvedlo dnes britské ministerstvo obrany. Na přesouvání ruských rezerv do oblasti Bachmutu upozornila tento týden také náměstkyně ukrajinského ministra obrany Hanna Maljarová. V minulých dnech ale zároveň přicházely i zprávy o úspěšných lokálních protiútocích ukrajinské armády, které potvrzovali i zahraniční analytici.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy