Šéf raketové obrany USA se bojí, že Obama nechce radar

Martin Novák Martin Novák
13. 11. 2008 11:55
Generál Henry Obering několikrát navštívil i Českou republiku
Henry Obering v Praze po setkání s Mirkem Topolánkem.
Henry Obering v Praze po setkání s Mirkem Topolánkem. | Foto: Ondřej Besperát

Washington - Ředitel americké Agentury pro protiraketovou obranu (Missile Defense Agency) generálplukovník Henry Obering dnes varoval, že nově zvolený prezident Barack Obama "poškodí americké zájmy," pokud se rozhodne zrušit výstavbu protiraketové základny a radaru v Polsku a České republice.

Zároveň v rozhovoru s novináři v Pentagonu řekl, že je připraven Obamovi a jeho týmu představit plány protiraketového systému a vysvětlit jeho fungování. Zatím jej ale prý Obama ani nikdo z jeho lidí k prezentaci nepozvali.

Z vyjádření Oberinga vyplývá, že možnost zrušení či pozastavení celého projektu Obamou je reálná. Generálplukovník  sám po čtyřech letech ve funkci končí, ale základna s radarem patřily k jeho hlavním projektům.

Řekl také, že řada lidí má o plánované stavbě v Polsku a České republice zastaralé informace. Podle něj projekt technologicky "výrazně postoupil dopředu".

Reagoval tak na Obamovo tvrzení, že je nejdříve nutné přezkoumat účinnost a funkčnost protiraketové obrany.

"Pokud nyní evropskou část protiraketové obrany zrušíme, oslabíme tím naše možnosti nasadit v budoucnosti naše síly a techniku v této oblasti. A oslabíme tím i pozici Spojených států v NATO," řekl Obering, který kvůli radaru navštívil Českou republiku.

Nově zvolený americký viceprezident Joseph Biden opravil tvrzení polského prezidenta Lecha Kaczyńského o pokračování projektu.
Nově zvolený americký viceprezident Joseph Biden opravil tvrzení polského prezidenta Lecha Kaczyńského o pokračování projektu. | Foto: Reuters
 

Agentura AP ve své zprávě o Oberingově projevu uvedla, že systém je přijímán většinou demokratů mnohem chladněji než republikány.

A demokraté nyní mají nejen prezidenta, ale ovládají i obě komory Kongresu. Jak Sněmovnu reprezentantů, tak i Senát.

O protiraketové základně spolu hovořili o víkendu telefonicky Barack Obama a polský prezident Lech Kaczyński.

Polský prezident po setkání řekl, že Obama hodlá ve výstavbě základny a radaru pokračovat. Obamův poradce a pak i jeho viceprezident Joseph Biden to ale dementovali s tím, že nejdříve musí být jasně prokázána účinnost systému.

Nově zvoleného prezidenta USA dnes vyzval ke stavbě protiraketového štítu i bývalý velvyslanec Spojených států v OSn John Bolton.

Známý jestřáb v komentáři, otištěném deníkem Wall Street Journal tvrdí, že Obama používá otázky funkčnosti štítu jako výmluvy k tomu, aby projekt zastavil.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Pivovary budou zřejmě trvale osvobozeny od daně za vylité pivo, u poslanců zákon prošel

Pivovary zřejmě budou i do budoucna osvobozeny od spotřební daně za vylité nebo jim vrácené pivo. Změnu zákona o spotřebních daních, která s tím počítá, tento čtvrtek ve zrychleném jednání ve stavu legislativní nouze schválila sněmovna. Nyní ji dostane k projednání Senát. Uvedený princip vracení daně platí již v souvislosti s koronavirovou krizí, ale jen do konce letošního roku. Schválená předloha ho zavádí trvale.

"Je potřeba, aby vylité pivo pod dohledem celní správy se od daně osvobodilo a ta daň se vrátila," řekla před poslanci ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Zákon podpořilo 94 z přítomných 95 poslanců. Sněmovna jednala v omezeném počtu, zákon přijala v předložené podobě. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy