Sedm dětí snědlo mleté řízky, dostaly krvácivý průjem

Zahraničí Radim Klekner Zahraničí, Radim Klekner
17. 6. 2011 6:28
Závadné maso pochází z krav poražených v Německu
Bakterie objevená ve Francii náleží jinému kmeni E. coli než ta, jež způsobila nákazu v Německu.
Bakterie objevená ve Francii náleží jinému kmeni E. coli než ta, jež způsobila nákazu v Německu. | Foto: Reuters

Lille - Sedm dětí ve věku od dvaceti měsíců do osmi let muselo být hospitalizováno na severu Francie poté, co požilo mleté maso, ve kterém byla posléze nalezena bakterie E. coli.

Jedná se nicméně o jiný kmen enterohemoragické Escherichie coli, než jaká v současnosti řádí v Německu, kde si již vyžádala smrt sedmatřiceti lidí.

Všechny děti se zcela evidentně nakazily hamburgery upečenými z mletého hovězího masa, které pod značkou Steaks Country dal do oběhu německý obchodní řetězec Lidl.

Následné vyšetřování prokázalo, že maso pocházelo z jatečních krav chovaných a poražených v Německu. S tamní nákazou E. coli, jež se podle všeho rozšířila mezi spotřebiteli společně se zeleninovými klíčky, však bakterie zaznamenaná v okolí Lille nemá nic společného.

"Výrobek vznikl ve Francii, vzhledem k datu, k němuž vyprší doba trvanlivosti, pochází ale maso z Německa," citovala rozhlasová stanice RTL ministra zdravotnictví Xaviera Bertranda.

Lidl stahuje závadné maso z prodeje

Společnost Lidl se proto rozhodla stáhnout všechno mleté maso prodávané pod značkou Steaks Country z prodeje. Ke spotřebitelům se však již mezitím dostalo přibližně deset tisíc balení s mletým hovězím. Doba trvanlivosti se vztahovala k datům 10., 11. a 12. května.

Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Francouzský dodavatel řetězce, firma SEB-CERF sídlící ve městě Saint-Dizier, produkuje každý týden na 400 tun zmrazeného hovězího masa.

Bakterie E. coli byla od vypuknutí nákazy v severním Německu zaznamenána také v Dánsku, Švédsku, Kanadě, Thajsku a dalších zemích. Nemocní ale ve všech případech v uplynulých dnech pobývali ve Spolkové republice, zejména v Hamburku, kde je nejvyšší počet nakažených.

Francouzským úřadům se zatím nepodařilo určit, ze které oblasti Německa závadné maso pochází. Zvířata musela ale být poražena 10. května nebo krátce před tímto datem.

Stav pěti ze sedmi hospitalizovaných dětí je podle lékařů vážný, u všech se projevil krvácivý průjem, tři musely prodělat dialýzu. 

 

Právě se děje

před 4 minutami

Soud uzavřel korupční kauzu Vidkun, rozsudek vynese v červenci

Olomoucký krajský soud v pondělí po posledních závěrečných řečech uzavřel korupční kauzu Vidkun. Rozsudek soud vyhlásí 16. července, řekl soudce Martin Lýsek. Proces, ve kterém čelí obžalobě z korupčního jednání dva někdejší vysoce postavení policisté Karel Kadlec a Radek Petrůj, vlivný olomoucký podnikatel Ivan Kyselý a bývalý hejtman Jiří Rozbořil (ČSSD), trval půldruhého roku. Podle žalobce se jejich vina postavená především na řadě hodin odposlechů prokázala, všichni obžalovaní naopak vinu popřeli a žádají zproštění.

Původně chtěl soud vyhlásit rozsudek na konci června, vzhledem k dlouhým závěrečným řečem nakonec zvolil termín 16. července, uvedl soudce. Bývalý hejtman Rozbořil se omluvil, nebude přítomen.

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

ČEZ rozeslal bezpečnostní dotazník třem zájemcům o Dukovany, Čína a Rusko mezi nimi nejsou

Firma Elektrárna Dukovany II ze skupiny ČEZ v pondělí rozeslala dopis a zahájila bezpečnostní posouzení třech zájemců o stavbu nového jaderného bloku v dukovanské elektrárně. Oslovena byla francouzská společnost EdF, americký Westinghouse a jihokorejská společnost KHNP. Sdělil to mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Podle předpokladů tak bezpečnostní dotazník neobdržela ruská společnost Rosatom a čínská společnost CGN, které se česká vláda rozhodla do chystaného tendru nepozvat.

Mluvčí uvedl, že všechny relevantní informace k bezpečnostním otázkám předloží uchazeči ČEZ do konce letošního listopadu a vláda poté rozhodne, kteří zájemci budou přizváni do tendru. Termín je až po říjnových volbách do Poslanecké sněmovny. Cílem bezpečnostního posouzení je podle Kříže zhodnotit všechny potenciální dodavatele a získat informace potřebné pro zajištění bezpečnostních zájmů. Jde především o vyjasnění vlastnické struktury, dodavatelského řetězce, vazeb dotčených subjektů se státem, problémy s realizací projektů, obvinění a jiné problémy v projektech jaderných zdrojů, transfer technologií a know-how a další, řekl.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Měsíc před startem OH v Tokiu mají Češi jistých 77 míst

Měsíc před zahájením odložených olympijských her v Tokiu má česká výprava zajištěných 77 účastnických míst. Sportovní ředitel Českého olympijského výboru Martin Doktor věří, že do konce kvalifikačních bojů by se toto číslo mohlo přehoupnout přes stovku. Na předchozích letních hrách v Riu de Janeiro v roce 2016 startovalo 104 českých sportovců, nejméně od OH 1956 v Melbourne.

"Přáli bychom si, aby ve výpravě bylo víc než sto sportovců. Hodně bude záležet na tom, zda uspějí basketbalisté," řekl Doktor. Satoranského a spol. čeká náročná kvalifikace v Kanadě, ostatní kolektivní sporty už šanci na postup ztratily.

Aktualizováno před 1 hodinou

Bitcoin a další kryptoměny kvůli zátahu na těžaře v Číně prudce klesají

Bitcoin a další kryptoměny v pondělí prudce klesají v reakci na rozhodnutí Číny rozšířit zátah na jejich těžaře do provincie S'-čchuan. Bitcoin poprvé od 8. června klesl pod 33 000 USD a dostal se až na 32 288 dolaru (696 463 Kč). Spolu s bitcoinem zamířily dolů i méně známé digitální měny včetně kryptoměnové dvojky etherea, které se poprvé od 23. května dostalo pod hranici 2000 dolarů. Bitcoin krátce po 13:00 SELČ podle specializovaného webu CoinDesk ztrácel za posledních 24 hodin 5,1 procenta na 32 205 USD. zatímco ethereum odepisovalo 7,5 procenta zhruba na 1930 dolarů. Kurzy na jednotlivých kryptoměnových burzách se mohou lišit.

Takzvaná těžba kryptoměn je v Číně velký byznys. Podle odhadu univerzity v Cambridge se v zemi k loňskému dubnu vytěžilo 65 procent světové produkce bitcoinů. Podle zdroje agentury Bloomberg slíbilo jedno z měst v jihozápadní provincii S'-čchuan úřadům, že do roka vykoření veškerou těžbu bitcoinů a etherea. Podle zprávy deníku Global Times, který podporuje vládní čínská komunistická strana, mělo uzavření četných bitcoinových dolů v této provincii za následek uzavření více než 90 procent kapacity těžby bitcoinů v Číně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy