Sebevražedný atentátník zabil v Rusku 6 policistů

Zahraničí Zahraničí
6. 1. 2010 10:02
Obětovali se prý pro své kolegy, jinak by byl počet obětí vyšší

Machačkala - Sebevražedný atentátník zabil při útoku na jihu Ruska nejméně šest policistů. Incident se odehrál v Machačkale, hlavním městem dlouhodobě neklidného Dagestánu, který převzal společně s Ingušskem po Čečensku status nejproblematičtější ruské svazové republiky.

Sebevražedný atentátník se snažil najet autem do garáží dopravní policie, ale jedno z policejních aut mu podle agentury Reuters zablokovalo cestu. Následně se útočník odpálil.

Policejní mluvčí ruským médiím oznámil, že počet obětí by byl vyšší, nebýt zásahu policistů v autě, kteří se obětovali pro své kolegy. Při útoku bylo dalších 16 lidí zraněno. Bomba vážila dle odhadu 50 až 60 kg.

Stejnou taktiku použili atentátníci v blízkém Ingušsku při útoku loni v srpnu. Sebevražedný atentátník tam najel do policejní stanice ve městě Nazran. Tehdy zahynulo 24 lidí a 200 jich bylo zraněno.

Kreml na Kavkaze dlouhodobě bojuje proti muslimským separatistům. Ruský prezident Dmitrij Medveděv v listopadu prohlásil, že mladé ingušské a dagestánské muže žene do náruče extremistů chudoba, všudypřítomná korupce a všeobecné zoufalství. Přiznal tak, že ruská politika v regionu, nefunguje.

 

Právě se děje

před 38 minutami

Stoupenci Navalného, jehož zdravotní stav se horší, svolali na středu masové demonstrace

Stoupenci vězněného ruského opozičního politika Alexeje Navalného svolali na 21. dubna demonstrace, které by podle nich mohly být největšími protesty v moderní historii Ruska. Chtějí tak přitáhnout pozornost ke zhoršujícímu se zdravotnímu stavu opozičního vůdce, uvedla v neděli agentura Reuters. Obavy o zdraví Navalného vyjádřila dnes Francie. Dcera Navalného vyzvala ruské úřady, aby k němu do věznice vpustily lékaře, kterého si on sám vybere.

Zdroj: ČTK
Další zprávy