Schwarzenberg převezme nejvyšší německé vyznamenání

Blahoslav Hruška
15. 12. 2008 17:05
Šéf české diplomacie promluvil v Bundestagu
Schwarzenberg: Z vlády ještě můžu odejít
Schwarzenberg: Z vlády ještě můžu odejít | Foto: Tomáš Adamec

Berlín - Šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg převezme v německé metropoli nejvyšší německé státní vyznamenání.

Jako vůbec první Čech přebere z rukou svého kolegy Frank-Waltera Steinmeiera Velký kříž Řádu za zásluhy Spolkové republiky Německo, který se jinak uděluje cizincům jen zřídka.

Navečer ho čeká ještě debata o českém předsednictví EU na půdě Bundestagu. Schwarzenberg bude pozice a priority půlročního působení Česka vysvětlovat parlamentní skupině Unie Evropy, vlivné organizaci celkem 129 eurofederalisticky smýšlejících poslanců Bundestagu.

Nejvyšší stupeň stejného řádu získal v roce 2000 Václav Havel, tehdy ovšem coby hlava státu. Nižší forma řádu byla udělena například kardinálovi Miloslavu Vlkovi, politikovi a publicistovi Pavlu Tigridovi nebo spisovatelce Lence Reinerové.

 

 

Právě se děje

před 21 minutami

Vstupenky na Kosovo nakonec budou k dostání i na internetu

Vstupenky na zápas českých fotbalistů s Kosovem v kvalifikaci o postup na mistrovství Evropy nakonec budou k dispozici i přes internet. Fotbalová asociace ČR původně online prodej v rámci bezpečnostních opatření zrušila, dnes však umožnila rezervaci přes web.

Fanoušci si rezervované lístky poté buď vyzvednou těsně před zápasem v Plzni, nebo je dostanou poštou. Stejně jako při prodeji na pokladnách stadionu ve Štruncových sadech, kde se utkání 14. listopadu uskuteční a výhra reprezentaci zajistí místo na Euru, bude při rezervaci na webu www.vstupenkyfotbal.cz možné na jeden občanský průkaz pořídit pouze čtyři vstupenky.

před 29 minutami

Útok Afghánce na severu Rakouska má druhou oběť, zemřel zaměstnanec ubytovny

Pondělní útok nožem v severorakouské obci Wullowitz u jihočeských hranic si vyžádal druhou oběť, těžkým zraněním podlehl pracovník místní ubytovny pro žadatele o azyl. V pátek to podle agentury APA oznámila policie. Za incidentem podle vyšetřovatelů stojí neúspěšný afghánský žadatel o azyl, který nejprve pobodal svého opatrovatele a poté při útěku zabil místního zemědělce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy