reklama
 
 

Saúdské Arabky mohou od víkendu řídit auto. K nehodám budou jezdit speciální inspektorky

22. 6. 2018 12:34
Inspektorky budou jezdit k nehodám, při kterých alespoň jedna ze stran bude žena.

Rijád - Neděle bude pro Saúdské Arabky velkým dnem. Poprvé budou moci legálně usednout za volant. Saúdskoarabská soukromá pojišťovací společnost Nadžm tak nyní školí ženy, které budou vyšetřovat jejich případné dopravní nehody, uvedla agentura Reuters.

Ve čtvrtek si převzalo diplomy 40 dopravních inspektorek. Přišly v černých abájích a některé měly zahalenou tvář.

Zatím není jasné, kdy inspektorky začnou pracovat a jak si poradí v situacích, kdy budou muset pracovat i v přítomnosti mužů. Saúdská Arábie sice nově pouští ženy do hlediště sportovišť a kin, avšak stále praktikuje například opatrovnictví a striktní oddělování podle pohlaví.

Ministerstvo vnitra kvůli odvolání zákazu řídit ženám zřídilo autoškoly a umožnilo výměnu řidičských průkazů získaných v zahraničí za domácí doklad. S pojišťovnou Nadžm spolupracuje ministerstvo právě při přípravě inspektorek.

V plánu je rovněž zřízení cel pro ženy přistižené při dopravním přestupku. Než budou cely k dispozici, budou provinilé řidičky drženy ve věznicích pro mladistvé.

Inspektorky silničního provozu mají být přivolány k nehodám, při nichž alespoň jedna ze stran bude žena a bude pojištěna. Důvodem k přivolání inspektorky ale nebude zranění, řekla Mahá Šnajfiová z pojišťovny Nadžm. Výcvik dopravních inspektorek stále pokračuje a není jasné, kolik jich království hodlá nakonec zaměstnat.

Podle londýnské konzultantské společnosti Facts Global Energy by mohlo projevit zájem o řidičský průkaz 65 procent Saúdských Arabek, což je asi šest milionů žen. Pro období do roku 2020 se počítá s tím, že řidičský průkaz budou mít asi tři miliony žen.

Majitelky mezinárodních řidičských průkazů budou mít právo řídit v království rok a pak budou muset požádat o místní doklad. Povolení k řízení soukromých aut mohou mít ženy po dovršení 18 let, vozidel hromadné dopravy po dosažení 20 let, což je stejné jako u mužů.

autor: ČTK | 22. 6. 2018 12:34

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama