Saúdská Arábie staví město pro ženy. Na jejich přání

Zahraničí Zahraničí
13. 8. 2012 16:10
Pět tisíc pracovních míst má dát ženám větší nezávislost a přitom dodržovat segregaci
Foto: Reuters

Rijád - Rodiště islámu Saúdská Arábie plánuje výstavbu zbrusu nového města určeného pouze ženám, přesně v souladu s ortodoxními zvyky.

Vyrůst má ve východní provincii Hofúf. Práci tam podle listu Guardian najde 5000 žen. Cílem je pomoci ženám osamostatnit se a přitom zachovat tradiční segregaci.

Ultraortodoxní saúdský režim se řídí wahábistickým islámským právem a kmenovými zvyky. Ženy tam například nesmějí řídit auta. Na pracovním trhu se podílejí jen z 15 %, a to většinou na pracovištích, určených jen pro ně.

Foto: Aktuálně.cz

Saúdský úřad pro průmyslové vlastnictví ohlásil, že město v Hofúfu vznikne už příští rok. "Jsem si jistý, že ženy ukážou svou efektivitu v mnohých aspektech," prohlásil zástupce ředitele úřadu, Sálih al-Rašíd.

Textilní výrobky, farmaceutické produkty, zpracovávání potravin, čistě ženské společnosti a výrobní linky - tak má město v Hofúfu vypadat. Vše bude v souladu s islámským učením a pravidly, dodávají úředníci.

S nápadem na výstavbu města přišla skupina saúdských obchodnic. Jedna z nich Hussa al-Aún prohlásila pro saúdské noviny Al Eqtisadiah, že "průmyslová zóna bude sloužit i jako specializované tréninkové centrum, jež pomůže ženám v uplatnění jejich talentu."

 

Právě se děje

před 1 hodinou

PSG vyhrál ve francouzské lize posedmé za sebou

Fotbalisté Paris Saint-Germain zvítězili v 9. kole francouzské ligy 3:0 v Nantes a po úvodních dvou porážkách v sezoně si připsali sedmou výhru za sebou. Úřadující mistři mají během vítězné šňůry skóre 23:1 a vedou tabulku o tři body před Lille, jež má k dobru nedělní utkání proti Lyonu.

Favorizované PSG se na hřišti patnáctého Nantes gólově prosadilo po přestávce. Skóre otevřel hned ve 47. minutě Ánder Herrera po přihrávce Kyliana Mbappého, jenž v 64. minutě zvýšil proměněným pokutovým kopem za faul na sebe. Výsledek pečetil dvě minuty před koncem po chybě domácí obrany Pablo Sarabia.

Nantes mělo šanci zkorigovat výsledek v 69. minutě díky pokutovému kopu, který ale Kaderu Bambovi chytil Keylor Navas.

před 1 hodinou

V USA odhlasovalo tři dny před volbami již přes 90 milionů lidí

Ve Spojených státech odevzdalo svůj hlas s předstihem před úterním termínem voleb již přes 90 milionů lidí. To je více než 65 procent počtu volebních lístků, které se dohromady sešly ve volbách před čtyřmi lety, napsala agentura Reuters. Uchazeči se snaží využít poslední dny kampaně k boji o poslední nerozhodnuté voliče v klíčových státech. Na veřejnosti v sobotu kromě nich a jejich viceprezidentských kandidátů vystoupila například i první dáma Melania Trumpová či bývalý prezident Barack Obama.

Zdroj: ČTK
Další zprávy