Saúdská Arábie staví město pro ženy. Na jejich přání

Zahraničí Zahraničí
13. 8. 2012 16:10
Pět tisíc pracovních míst má dát ženám větší nezávislost a přitom dodržovat segregaci
Foto: Reuters

Rijád - Rodiště islámu Saúdská Arábie plánuje výstavbu zbrusu nového města určeného pouze ženám, přesně v souladu s ortodoxními zvyky.

Vyrůst má ve východní provincii Hofúf. Práci tam podle listu Guardian najde 5000 žen. Cílem je pomoci ženám osamostatnit se a přitom zachovat tradiční segregaci.

Ultraortodoxní saúdský režim se řídí wahábistickým islámským právem a kmenovými zvyky. Ženy tam například nesmějí řídit auta. Na pracovním trhu se podílejí jen z 15 %, a to většinou na pracovištích, určených jen pro ně.

Foto: Aktuálně.cz

Saúdský úřad pro průmyslové vlastnictví ohlásil, že město v Hofúfu vznikne už příští rok. "Jsem si jistý, že ženy ukážou svou efektivitu v mnohých aspektech," prohlásil zástupce ředitele úřadu, Sálih al-Rašíd.

Textilní výrobky, farmaceutické produkty, zpracovávání potravin, čistě ženské společnosti a výrobní linky - tak má město v Hofúfu vypadat. Vše bude v souladu s islámským učením a pravidly, dodávají úředníci.

S nápadem na výstavbu města přišla skupina saúdských obchodnic. Jedna z nich Hussa al-Aún prohlásila pro saúdské noviny Al Eqtisadiah, že "průmyslová zóna bude sloužit i jako specializované tréninkové centrum, jež pomůže ženám v uplatnění jejich talentu."

 

Právě se děje

Další zprávy