Sarkozy se loučil. Chválil Francii, zkritizoval Klause

Dominik Jandl
16. 12. 2008 13:39
Prezident Francie se ptal, proč na veřejných budovách v ČR nevisí vlajky EU
Francie uspěla, Česku to ztíží prezident Klaus
Francie uspěla, Česku to ztíží prezident Klaus | Foto: Reuters

Brusel - Francouzský prezident Nicolas Sarkozy v úterý dopoledne naposledy vystoupil v Evropském parlamentu jako hlava země předsedající Radě Evropské unie.

A nebál se pochválit sám sebe. Francouzské předsednictví vychválil jako úspěšné, protože se mu podařilo zvládnout jak konflikt v Gruzii, tak i finanční krizi.

Kromě těchto nečekaných událostí je úspěchem Francie i schválení klimatického balíčku na summitu Evropské unie minulý pátek.

"Začínáme měnit způsoby, jakými děláme věci - méně mluvíme, více činíme," řekl Sarkozy optimisticky.

"Obraz Evropy je dnes daleko ostřejší, než byl na začátku francouzského předsednictví. V tom nám pomohly události," poukázal Sarkozy na to, že na úspěchu mají podíl i konflikt v Gruzii a další události.

"Byli jsme raněni"

Francouzský prezident využil svého vystoupení v Evropském parlamentu i ke kritice svého českého protějšku Václava Klause.

Prezident Česka odmítá vyvěsit vlajku EU na Pražském hradě
Prezident Česka odmítá vyvěsit vlajku EU na Pražském hradě | Foto: Ondřej Besperát

Kritizoval jej za jeho chování při nedávné návštěvě zástupců EP, při které došlo k ostré diplomatické roztržce, ale i za jeho "sabotérský" postoj k českému předsednictví.

"Byli jsme raněni, když jsme viděli, že evropské vlajky nejsou na všech veřejných budovách v České republice," citoval Sarkozyho server Českénoviny.cz.

Sarkozy se přitom zastal europoslance Daniela Cohna-Bendita, i když s ním sám nemá zrovna nejlepší vztahy. Vzájemným narážkám se nevyhnuli ani dnes.

"Takto se nejedná s předsedy Evropského parlamentu, ať už je Klausova politická angažovanost jakákoliv. Takto se nejedná se symboly Evropské unie," dodal Sarkozy.

Sarkozy - inovátor, nebo ničitel?

Sarkozy uspěl ve zprostředkování příměří mezi Ruskem a Gruzíí, o tom pochybuje málokdo.

Po Sarkozym převezme otěže předsednictví český premiér Mirek Topolánek
Po Sarkozym převezme otěže předsednictví český premiér Mirek Topolánek | Foto: Reuters

Využil totiž nastalého vakua, kdy se Rusko a USA dostaly do ostře protichůdných pozic, a poskytl smírčí řešení.

Svým výrazným vystupováním si Sarkozy vysloužil u evropských politiků a státníků hodně pochvalných slov, ale stejně tak se kvůli němu stal i terčem kritiky.

A to hlavně ze strany Německa, podle jehož představitelů narušil úzké vazby tradičního francouzsko-německého tandemu. Za to jej kritizovali i francouzští vnitropolitičtí kritici.

"Náš rozchod s Německem je katastrofou," řekl dokonce předchozí premiér Francie Laurent Fabius.

Vondra: "Slušné a velkolepé"

Pozitivně francouzské předsednictví zhodnotil i vicepremiér ČR Alexandr Vondra
Pozitivně francouzské předsednictví zhodnotil i vicepremiér ČR Alexandr Vondra | Foto: Ludvík Hradilek

Ochlazení vztahů mezi Berlínem a Paříží mu vyčetl i německý deník Frankfurter Allgemeine, podle něhož "Paříž otočila svou cestu od Berlína".

To podle deníku potvrzuje i fakt, že Sarkozy o protikrizových opatřeních jednal dříve s Brity než s Němci. Výstižně pak situaci popsal titulek pátečního článku, který zněl "Sarkozyho nový favorit se jmenuje Gordon Brown".

Český vicepremiér pro evropské záležitosti Alexandr Vondra pak francouzské předsednictví popsal jako "slušné a velkolepé".

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Německá prokuratura obvinila cášského biskupa ze zpronevěry

Německá prokuratura obvinila světícího biskupa v Cáchách Johannese Bündgense ze zpronevěry. Informovala o tom dnes agentura DPA. Podle vyšetřovatelů hodnostář zneužil plné moci 78leté ženy trpící demencí a nechal si na svůj soukromý účet z jejího jmění převést celkem 128 000 eur (3,2 milionu korun). Bündgens oznámil, že po dobu svého stíhání nebude dál zastávat svůj úřad.

Podle obvinění biskup peníze získané od seniorky použil na nákup nemovitosti a slíbil jí, že v jeho domě bude mít doživotní právo užívat byt. Do katastru však nebylo věcné břemeno zaneseno.

Cášský biskup a Bündgensův nadřízený Helmut Dieser řekl, že je vyšetřováním šokován a chce, aby se celá záležitost pečlivě prověřila. Bündgens oznámil, že celou částku už ženě vrátil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy