Sanders chce prověřit primárky v Kentucky, kde vyhrála Clintonová

ČTK ČTK
24. 5. 2016 21:33
Bernie Sanders chce po úřadech v Kentucky, aby prověřily elektronické hlasovací přístroje a také hlasy odevzdané v předstihu před řádným termínem primárek, které vyhrála Hillary Clintonová. V Kentucky se 17. května Sanders s Clintonovou utkali o 60 delegátů, pět z nich jsou ale takzvaní superdelegáti, kteří mohou podpořit kohokoli nehledě na výsledek hlasování.
Sanders vs. Clintonová.
Sanders vs. Clintonová. | Foto: Reuters

Washington - Uchazeč o demokratickou prezidentskou nominaci Bernie Sanders chce prověřit květnové hlasování v primárkách v americkém státě Kentucky. V úterý o tom informovala agentura AP. V Kentucky o necelé dva tisíce hlasů zvítězila demokratická favoritka Hillary Clintonová.

Sanders chce po úřadech v Kentucky, aby prověřily elektronické hlasovací přístroje a také hlasy odevzdané v předstihu před řádným termínem primárek. Zevrubná kontrola se týká všech všech volebních okrsků.

Agentura AP upozornila, že Sanders nežádá o přepočítání hlasů, ale o prověrku. Rozdíl je mimo jiné v tom, že o přepočtu by musel rozhodnout soud a Sanders by za opětovné sečtení hlasovacích lístků musel zaplatit. Náklady na prověrku naopak hradí dotčený stát.

V Kentucky se 17. května Sanders s Clintonovou utkali o 60 delegátů, pět z nich jsou ale takzvaní superdelegáti, kteří mohou podpořit kohokoli nehledě na výsledek hlasování. Ze zbývajících 55 delegátů oba shodně získali po 27, o zbývajícím delegátovi, který je přiřazen k šestému kongresovému okrsku státu, rozhodne až konečný výsledek z daného obvodu. V něm zhruba o 500 hlasů vede Clintonová.

Portál The Green Papers, který zveřejňuje své propočty, zmíněný delegátský hlas připsal již Clintonové, ale AP výsledek ještě nepovažuje za konečný, i když předpokládá, že poslední delegát opravdu připadne demokratické favoritce. Pokud prověrka ukáže, že v šestém kongresovém obvodě získal více hlasů Sanders, delegát bude jeho.

"Bojuje o každý hlas a o každého delegáta," uvedl Sandersův mluvčí Michael Briggs. Sanders, který za někdejší první dámou bez započtení superdelegátů zaostává o 271 delegátských hlasů, opakovaně prohlašuje, že chce získat před nominačním sjezdem strany co nejvíce delegátů. Stále je přesvědčen o tom, že díky svému dobrému výsledku řada superdelegátů nakonec změní názor a místo Clintonové podpoří jeho.

Superdelegáti ale v drtivé většině stojí za Clintonovou, která jich má podle AP 537, zatímco Sanders jen 42. K demokratické prezidentské nominaci je třeba získat nejméně 2383 delegátů a superdelegátů, Clintonová jich dosud nashromáždila 2305 a Sanders 1539.

Někdejší ministryni zahraničí USA tak od automatické nominace dělí 78 delegátských hlasů, které podle všeho získá nejpozději do 7. června, tedy týden před koncem demokratických primárek v USA. O prezidentském kandidátovi pak oficiálně rozhodne v červenci nominační sjezd Demokratické strany.

Hillary Clintonová a Donald Trump jsou zpátky v sedle. Jejich domovský stát New York jim vyjádřil ve včerejších stranických primárkách podporu. | Video: Teodor Marjanovič
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Policie dopadla muže, který v Chomutově ukradl auto i s ročním dítětem

Policie dopadla muže, který ve středu 12. ledna v Chomutově ukradl nastartované auto i s ročním dítětem. Šestačtyřicetiletého muže z Teplicka zadrželi v pátek večer, k činu se přiznal. Obviněn byl ze spáchání tří trestných činů - neoprávněného užívání cizí věci, krádeže a maření výkonu úředního rozhodnutí, řekla krajská policejní mluvčí Alena Bartošová. Vyšetřovatel podal zároveň státnímu zástupci návrh na vzetí obviněného do vazby, rozhodnout by se mělo podle mluvčí v pondělí.

Řidička vozu nechala ve středu své auto nastartované a odvedla starší dítě do školky. "Obviněný muž si dle svého vyjádření všiml u chomutovské školky nastartovaného vozu, chvilku prý vyčkával a poté vůz odcizil. Údajně se chtěl s autem jenom někam odvézt. Dítěte v autě si měl všimnout až po chvíli. Z tohoto důvodu vůz okamžitě odstavil a z místa odešel," doplnila Bartošová.

Policie po oznámení krádeže zorganizovala rozsáhlou pátrací akci. O několik desítek minut později si náhodní svědci nedaleko místa krádeže všimli odstaveného auta s rozsvícenými světly, ve kterém bylo malé dítě, a ihned zavolali policii.

S pátráním po neznámém zloději pomohly kamerové záznamy. Muže podezřelého z krádeže se pak podle Bartošové podařilo zadržet díky výzvě zveřejněné v médiích. "Tento případ, naštěstí bez vážného následku, je zároveň varováním pro řidiče, kteří nechávají svá auta s klíči v zapalování nebo dokonce nastartovaná. Případnému pachateli stačí jen pár sekund k tomu, aby se vozidla zmocnil," dodala policejní mluvčí.

Další zprávy