Trump chce prudkou otočku v zahraniční politice USA. Jako prezident se hodlá setkat s Kim Čong-unem

ČTK ČTK
18. 5. 2016 8:44
"Neměl bych problém s ním mluvit," vyjádřil se republikánský kandidát na prezidenta Spojených států Donald Trump ohledně setkání se severokorejským diktátorem Kim Čong-unem. Jednat by s ním chtěl o zastavení jaderného programu jeho KLDR. Trump také přiznal výši svého majetku, který údajně činí 238 miliard korun. Podle odborníků je to ale zhruba polovina.
Donald Trump.
Donald Trump. | Foto: Reuters

Washington - Předpokládaný republikánský kandidát na prezidenta Spojených států Donald Trump přišel s dalším návrhem, který by zcela změnil dosavadní zahraniční politiku země.

V rozhovoru pro agenturu Reuters uvedl, že by byl jako prezident ochoten se osobně setkat se severokorejským diktátorem Kim Čong-unem. Trump by se ho podle vlastních slov pokusil přesvědčit, aby zastavil jaderný program.

Tento případný Trumpův přístup by byl naprostou změnou v přístupu Američanů. USA nemají s KLDR ustanoveny diplomatické vztahy a s vládou v Pchjongjangu jednají prostřednictvím švédského velvyslanectví.

"Neměl bych problém s ním mluvit," uvedl Trump. "Zároveň bych zatlačil silně na Čínu, protože máme nad Čínou ohromnou hospodářskou moc," dodal. Čína je hlavním spojencem izolovaného režimu v severní části Korejského poloostrova. Jednání o jeho jaderném programu se prakticky zastavila v roce 2008.

Poradce demokratické uchazečky o křeslo v Bílém domě Hillary Clintonové pro zahraniční politiku Jake Sullivan v reakci na výrok uvedl, že Trump trpí "bizarní fascinací zahraničními siláky", jakými jsou Kim Čong-un nebo ruský prezident Vladimir Putin, zatímco uráží nejbližší americké spojence. "Jeho pojetí zahraniční politiky nikomu jinému nedává smysl," řekl Sullivan.

Trump odhalil svůj majetek

Trump nově také uvedl, že jeho čisté jmění činí více než deset miliard dolarů (238,9 miliardy Kč). Nezávislí analytici přitom dlouhodobě odhadují, že jeho majetek nepřesahuje polovinu této částky, informovala agentura AFP. 

Donald Trump nemá nikdy dost, žene ho neukojitelná touha po slávě a uznání.

Komentář deníku The New York Times

Realitní magnát, který během kampaně opakovaně upozorňoval na svůj rozsáhlý majetek a na fakt, že kampaň financuje z vlastních zdrojů, dlouhodobě čelí výzvě, aby zveřejnil daňové přiznání. Trump to však odmítá s tím, že do výše daní, jaké platí, nikomu nic není.

"Vybudoval jsem neuvěřitelnou společnost a nahromadil jsem jeden z nejúžasnějších souborů realitních aktiv, z nichž mnoho je řazeno mezi nejlepší a nejvíce ikonické reality na světě," uvedl Trump v prohlášení.

Američtí prezidentští kandidáti dobrovolně zveřejňují svá daňová přiznání už desítky let. Učinili tak Trumpovi republikánští rivalové, kteří mezitím ze souboje o stranickou nominaci odstoupili, ale i uchazeči o demokratickou nominaci Hillary Clintonová a Bernie Sanders.

 

Právě se děje

před 46 minutami

Turecká zpěvačka Böleková zemřela po 288 dnech hladovky

V Turecku dnes po 288 dnech protestní hladovky zemřela zpěvačka Helin Böleková, členka populární folkové skupiny Grup Yorum. Informovala o tom agentura AP. Osmadvacetiletá hudebnice zahájila hladovku v době, kdy byla loni ve vězení kvůli údajnému napojení na zakázanou Stranu kurdských pracujících (PKK). Protestovala tak proti perzekuci členů skupiny a proti zákazu vystupovat, který těleso dostalo už v roce 2016.

Böleková a její kolega z kapely Ibrahim Gökçek přestali přijímat potravu poté, co skončili na mřížemi kvůli vyšetřování údajných styků s PKK. Ta vede ozbrojený boj za kurdskou autonomii a turecká vláda, ale také Evropská unie a Spojené státy ji považují za teroristickou organizaci. Z vězení vyšli loni v listopadu, ale s hladovkou ani poté neskončili. Jejich cílem bylo, aby byli propuštěni i zbývající členové skupiny a aby skupina známá svými protestsongy mohla opět vystupovat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy