Šance pro teroristy? Servery na sběr údajů v USA utichly

Martin Novák Martin Novák
1. 6. 2015 12:20
Senát neprodloužil zákon, který umožňoval Národní agentuře pro bezpečnost sbírat data. Prezidentský kandidát Rand Paul čelí ostré kritice.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: T-Mobile

Washington – Už několik hodin nemají americké tajné služby přehled o tom, zda a komu telefonují lidé podezřelí z terorismu.

Senát v noci na pondělí totiž neschválil reformu příslušného zákona.

Rand Paul.
Rand Paul. | Foto: Reuters

Ne že by neměl potřebnou většinu. Hlasování ale obstrukcemi zablokoval jeden z republikánských kandidátů na prezidenta Rand Paul, který zákon - známý jako Patriot Act a přijatý po útocích z 11. září 2001 - odmítá.

Podle něj porušuje základní svobody a americkou ústavu.

Senát tak bude zřejmě už zítra hlasovat o reformovaném zákonu (tzv. Freedom Act), který sběr informací o telefonátech omezuje. Minimálně do té doby nemá Národní agentura pro bezpečnost (NSA) přehled o telefonické komunikaci v zemi.

Servery, které data sbírají, jsou nyní vypnuté.

Kritici: Ambice Paula jsou důležitější než bezpečnost

Rand Paul si vysloužil tvrdou kritiku ve vlastních republikánských řadách. Je obviňován z toho, že zneužil hlasování k předvolební agitaci a zásadním způsobem ohrozil bezpečnost Spojených států.

Pustil se do něj i předák republikánské většiny v Senátu Mitch McDonnell, který přitom dříve podpořil Randovu prezidentskou kandidaturu.

Teď ale chování Paula označil za demagogické a vycházející z toho, co zveřejnil bývalý technik ve službách NSA Edward Snowden. "Ten byl naposledy spatřen v Rusku," uvedl ironicky McConnell.

"Jeho politické ambice a sbírání peněz na kampaň jsou pro něj jistě větší prioritou než bezpečnost země,“ nechal se slyšet další republikánský senátor John McCain.

Agentura Reuters charakterizuje hlasování jako rozkol uvnitř Republikánské strany. Mezi jestřáby, kladoucími důraz na bezpečnost, a libertariány, háklivými na jakékoliv omezování svobod, jako je Paul.

Dvaapadesátiletý Rand Paul je senátorem za stát Kentucky. Je blízký ultrakonzervativnímu hnutí Tea Party. Velké šance na úspěch v prezidentských volbách se mu nedávají.

Nový zákon, navržený prezidentem Barackem Obamou, nese název Freedom Act. Na jeho základě budou údaje o telefonických hovorech "skladovat" telekomunikační společnosti, nikoliv federální vláda.

Národní rada pro bezpečnost si bude moci údaje a informace vyžádat na základě soudního rozhodnutí. Zákon umožňuje získat data o telefonátech osob, které mají souvislost s terorismem nebo špionáží.

Ve Sněmovně reprezentantů zákon jasně prošel poměrem hlasů 338 ku 88. Většinovou podporu má i v Senátu.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Sněmovna lordů velkou většinou vyjádřila nesouhlas a politování nad zákonem o vnitřním trhu, který jde proti částem brexitové dohody

Sněmovna lordů, horní komora britského parlamentu, v úterý velkou většinou vyjádřila nesouhlas a politování nad zákonem o vnitřním trhu, který jde proti částem brexitové dohody. Proti kontroverznímu zákonu, který podle Evropské komise porušuje právně závaznou dohodu, hlasovalo 395 zákonodárců, opačný názor jich mělo 169. Sporným zákonem může vláda premiéra Borise Johnsona zrušit části rozvodové dohody mezi Británií a Evropskou unií.

Zdroj: ČTK
Další zprávy