Kyjev - Zavilí odpůrci Evropské unie si budou klepat na čelo s poukazem, že v životě prostě schytal příliš mnoho ran do hlavy. To nepochybně. Ještě mnohem více jich ale rozdal.
Světový šampion v těžké váze, Ukrajinec Vitalij Kličko, který chce jako předseda nové proevropské strany dovést svou zemi do EU, prohrál v profesionálním ringu pouze dvakrát. Ze sedmatřiceti zápasů, jež vybojoval o tituly boxerských asociací WBC, WBA či WBO, vyhrál na knokaut čtyřiatřicetkrát.
Titul WBC naposledy obhájil loni v prosinci proti Američanu Kevinu Johnsonovi. Tentokrát ovšem pouze na body.
Teď se postavil do čela politické formace s poněkud zavádějícím názvem Demokratická aliance Úder.
"Jsem připraven prorazit zeď, která dnes dělí společnost a ty, kdo mají v rukou moc," vysvětlil o víkendu dvě stě dva centimetry měřící obr, jak to myslí s boxováním v politice. "Chceme sjednotit mladé, aktivní a úspěšné lidi, aby napříště řídili tuto zemi."
Politické angažmá
Devětatřicetiletý Kličko se politicky angažuje již řadu let. Když 11. prosince 2004 porazil Brita Dannyho Williamse, předvedl se v ringu v plášti v barvách oranžové revoluce, která tehdy na Ukrajině sjednotila prozápadní a protiruské síly. V roce 2006 skončil ve volbách kyjevského starosty druhý, když na kandidátce strany Pora (Je čas) bojující proti korupci získal 26 procent hlasů.
Do městské rady byl opětovně zvolen na čele Bloku Vitalije Klička o dva roky později. Poradce mu přitom dělal někdejší populární starosta New Yorku Rudy Giuliani, který se tehdy ucházel o prezidentskou kandidaturu za Republikánskou stranu.
Rány utržené v ringu Kličkovi navíc nezabránily v tom, aby v roce 2000 získal doktorát na tělovýchovné fakultě Kyjevské univerzity. Jeho politické proslovy mu proto nemusí psát trenér.
"Všimněte si názvu naší formace," upozornil boxerský šampion na sobotním kongresu Úderu delegáty sjezdu. "Myslíme tím alianci lidí, kteří touží po skutečné demokracii, ne po její imitaci, jako je tomu v případě Ukrajiny."
Reformy, po nichž kdysi volali jeho spoluobčané, skončily totiž neslavně. A k věčně se svářícím vůdcům oranžové revoluce, bývalému prezidentu Viktoru Juščenkovi a expremiérce Juliji Tymošenkové, se Ukrajinci mezitím obrátili zády.
V únorových prezidentských volbách dala proto většina z nich přednost prorusky orientovanému někdejšímu premiéru Viktoru Janukovyčovi, který na podzim 2004 požadoval po tehdejší hlavě státu Leonidu Kučmovi, aby prozápadně naladěné části ukrajinské společnosti zavřel ústa vyhlášením výjimečného stavu.
Dohoda s Ruskem
Minulý týden vyvolal Janukovyč v řadách opozice novou bouři nevole, když podepsal s Moskvou smlouvu o prodloužení pronájmu námořní základny u Sevastopolu výměnou za třicetiprocentní snížení ceny ruského plynu, na kterém je Ukrajina životně závislá.
Ve stejný čas, kdy se konal kongres Úderu, shromáždila Tymošenková v centru Kyjeva na mítinku organizovaném s cílem protestovat proti smlouvě pouze tři tisíce svých stoupenců. A Juščenkovo volání, že se jedná o akt stvrzující "vojenskou okupaci" země zůstalo takřka bez odezvy.
Staří proevropští lídři na Ukrajině již zjevně netáhnou. Kličko tak má šanci zaujmout jejich místo.
Ještě předtím ale bude muset obhájit proti polskému boxerovi Albertu Sosnowském titul WBC. Zápas v německém Gelsenkirchenu je naplánován na 31. květen.
Poslanecká debata o sevastopolské námořní základně dnes v parlamentu v Kyjevě začala rvačkou, při které v sále vybuchovaly dýmovnice a na předsedajícího schůze létala vejce.