Salvador oslavuje svého Schindlera. Zachránil i Čechy

Roman Gazdík
29. 6. 2008 12:05
O zachránci tisíců židů se však téměř neví
Osvětim. Ilustrační foto
Osvětim. Ilustrační foto | Foto: Reuters

Washington - Spojení Latinské Ameriky s druhou světovou válkou vyvolává spíše negativní asociace. Právě sem po jejím skončení utekli nacističtí zločinci jako Adolf Eichmann, Klaus Barbie nebo Joseph Mengele.

Teď se však začíná debatovat i o jiném spojení.

Maličký středoamerický stát El Salvador, vtisknutý mezi Guatemalu a Honduras, má totiž hrdinu, který si svými činy nezadá s německým průmyslníkem Oskarem Schindlerem.

Salvadorští "židé"

Bývalý salvadorský generální konzul v Ženevě José Castellanos měl v letech 1942 až 1945 zachránit tisíce českých, francouzských, maďarských, německých, polských a rumunských židů, ze kterých udělal salvadorské občany.

Vyhnuli se tak vyhlazovacím táborům jako Osvětim nebo Treblinka.

Zachránce dětí Nicholas Winton se dočkal uznání ještě za života
Zachránce dětí Nicholas Winton se dočkal uznání ještě za života | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Salvadorské úřady nyní Castellanosovu minulost důkladněji prozkoumaly.

Doufají totiž, že bude jejich občan vyznamenán cenou Spravedlivý mezi národy, udělovanou ne-židům, kteří se v průběhu války nezištně podíleli na záchraně židovského obyvatelstva.

"Památka mého otce už není v zásuvce, není v šuplíku, je znovu na stole," prohlásila dle britského deníku Guardian na tiskové konferenci na salvadorské ambasádě ve Washingtonu Frieda García, jedna z Castellanosových dcer.

A příběh jejího otce opravdu stojí za to, aby byl vyprávěn.

Centrum konspirace: Budapešť

Za svého pobytu v Ženevě se padesátník Castellanos spřátelil s maďarským židem Györgym Mandlem, ze kterého - pod o trochu hispánštěji znějícím jménem George Mandel-Mantello - učinil svého prvního sekretáře.

Zachránil tisíce lidí. Udělal by to na mém místě každý, řekl své dceři po válce
Zachránil tisíce lidí. Udělal by to na mém místě každý, řekl své dceři po válce | Foto: Aktuálně.cz

Společně pak začali falšovat certifikáty, kterými vydávaly tisíce židů za salvadorské občany. Dvojice v tom pokračovala i poté, co jim to jejich nadřízení několikrát zakázali. Nakonec se však tvrdohlavému Castellanosovi podařilo jejich souhlas získat.

Mnoho z dokumentů, kam si jejich příjemci později sami doplnili své údaje, putovala do Budapešti, kde je v bývalé továrně na sklo - tzv. "Skleněném domě" - potřebným distribuoval švýcarský vicekonzul Carl Lutz.

Po válce vedl Castellanos tichý život a podobně jako Oskar Schindler v sedmdesátých letech zemřel, aniž by jeho případ vzbudil větší pozornost.

Neznámý hrdina. I v Čechách

"Je to neznámý hrdina," řekla agentuře AFP ředitelka hispánské sekce Amerického židovského výboru (AJC) Dana Siegelová. "Bohužel jeho příběh nebyl vyprávěn tak moc, jak bychom si přáli."

Že je Castellanos dokonale zapomenutý, dosvědčují i odborníci z pražského Židovského muzea, se kterými Aktuálně.cz mluvilo. Nikomu z nich totiž jeho jméno nic neříká.

A to přesto, že to byl právě jeho sekretář Mandel, kdo roku 1944 publikoval známou zprávu dvou slovenských židů Rudolfa Vrby a Alfréda Wetzlera, která byla prvním hodnověrným a detailním popisem toho, co se odehrávalo v koncentračních táborech.

Cenu Spravedlivý mezi národy získalo podle internetové stránky Jad Vašem zatím více než 22 tisíc mužů a žen ze 44 zemí. Je mezi nimi i 118 Čechů a 465 Slováků.

Z latinskoamerických států je zastoupena dvakrát Brazílie a jednou Chile.

 

Právě se děje

Další zprávy