Saakašvilimu zamítli odvolání. Gruzínskému exprezidentovi hrozí vyhoštění z Ukrajiny

ČTK ČTK
5. 2. 2018 14:27
O vydání Michaila Saakašviliho žádají gruzínské úřady. Minulý měsíc ho soud v Tbilisi odsoudil v nepřítomnosti ke třem letům vězení za údajné zneužití pravomocí.
Bývalý prezident Gruzie Michail Saakašvili.
Bývalý prezident Gruzie Michail Saakašvili. | Foto: Reuters

Kyjev - Odvolací soud v Kyjevě v pondělí odmítl odvolání bývalého gruzínského prezidenta Michaila Saakašviliho proti rozhodnutí ukrajinských úřadů a prvoinstančního soudu. Ty opozičnímu předákovi odmítly udělit azyl.

Soud tím podle Saakašviliho právníků otevřel úřadům cestu k případné deportaci ze země.

"Je to rozhodnutí (prezidenta Petra) Porošenka, a ne soudu," uvedl sám Saakašvili v narážce na nynější nepřátelství s hlavou státu, o jejíž odvolání usiluje.

"Michail Saakašvili je vystaven hrozbě, že režim může naplnit plány ohledně případného nezákonného vyhoštění z Ukrajiny, respektive nezákonného vydání," řekl agentuře Interfax-Ukrajina obhájce Ruslan Černoluckyj.

Saakašviliho obhájci se hodlají pokusit zvrátit situaci ještě u ústavního soudu, popřípadě u Evropského soudu pro lidská práva.

O Saakašviliho vydání žádají gruzínské úřady. Minulý měsíc soud v Tbilisi exprezidenta odsoudil v nepřítomnosti ke třem letům za mřížemi za údajné zneužití pravomocí. Stíhán je ve vlasti i v dalších případech. Saakašvili všechna obvinění odmítá jako dílo svých politických nepřátel.

Saakašvili se na Ukrajině politicky angažuje od roku 2015, do země ho pozval právě Porošenko, který mu udělil ukrajinské občanství a jmenoval ho gubernátorem Oděsy a přilehlé oblasti. Vztahy mezi oběma politiky ale postupně ochladly a Porošenko odvolal Saakašviliho z čela Oděsy a zbavil jej občanství. Saakašvili ukrajinskému prezidentovi vyčítá tolerování korupce a váhavé prosazování reforem.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Dálnici D8 na Mělnicku uzavřela nehoda dvou nákladních aut

Dálnici D8 na Mělnicku uzavřela v sobotu odpoledne nehoda dvou nákladních aut, směr na Prahu je neprůjezdný. Hasiči odstraňují kapaliny vyteklé na vozovku, řekla ČTK mluvčí krajských hasičů Tereza Fliegerová. Podle policejní mluvčí Evy Hašlové se kolize obešla bez zranění.

Událost se stala po 13:30 na 22. kilometru ve směru na Prahu. Nákladní auta podle Fliegerové skončila zhruba 300 metrů od sebe, z jednoho unikly provozní kapaliny.

"Oba jízdní pruhy jsou uzavřeny kvůli vyšetřování dopravní nehody a odčerpávání pohonných hmot," uvedla Hašlová před 14:30. Řidiči havarovaných aut byli cizinci, podle dechové zkoušky před jízdou nepili alkohol.

Zdroj: ČTK
Další zprávy