Saakašvilimu zamítli odvolání. Gruzínskému exprezidentovi hrozí vyhoštění z Ukrajiny

ČTK ČTK
5. 2. 2018 14:27
O vydání Michaila Saakašviliho žádají gruzínské úřady. Minulý měsíc ho soud v Tbilisi odsoudil v nepřítomnosti ke třem letům vězení za údajné zneužití pravomocí.
Bývalý prezident Gruzie Michail Saakašvili.
Bývalý prezident Gruzie Michail Saakašvili. | Foto: Reuters

Kyjev - Odvolací soud v Kyjevě v pondělí odmítl odvolání bývalého gruzínského prezidenta Michaila Saakašviliho proti rozhodnutí ukrajinských úřadů a prvoinstančního soudu. Ty opozičnímu předákovi odmítly udělit azyl.

Soud tím podle Saakašviliho právníků otevřel úřadům cestu k případné deportaci ze země.

"Je to rozhodnutí (prezidenta Petra) Porošenka, a ne soudu," uvedl sám Saakašvili v narážce na nynější nepřátelství s hlavou státu, o jejíž odvolání usiluje.

"Michail Saakašvili je vystaven hrozbě, že režim může naplnit plány ohledně případného nezákonného vyhoštění z Ukrajiny, respektive nezákonného vydání," řekl agentuře Interfax-Ukrajina obhájce Ruslan Černoluckyj.

Saakašviliho obhájci se hodlají pokusit zvrátit situaci ještě u ústavního soudu, popřípadě u Evropského soudu pro lidská práva.

O Saakašviliho vydání žádají gruzínské úřady. Minulý měsíc soud v Tbilisi exprezidenta odsoudil v nepřítomnosti ke třem letům za mřížemi za údajné zneužití pravomocí. Stíhán je ve vlasti i v dalších případech. Saakašvili všechna obvinění odmítá jako dílo svých politických nepřátel.

Saakašvili se na Ukrajině politicky angažuje od roku 2015, do země ho pozval právě Porošenko, který mu udělil ukrajinské občanství a jmenoval ho gubernátorem Oděsy a přilehlé oblasti. Vztahy mezi oběma politiky ale postupně ochladly a Porošenko odvolal Saakašviliho z čela Oděsy a zbavil jej občanství. Saakašvili ukrajinskému prezidentovi vyčítá tolerování korupce a váhavé prosazování reforem.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Stovky dětí odebraných na mexicko-americké hranici hledají rodiče

Právníkům a nevládním organizacím se nedaří najít rodiče 545 dětí, které byly odděleny od svých rodin na mexicko-americké hranici kvůli uplatňování politiky "nulové tolerance" vůči migrantům v letech 2017 a 2018. Na problém tento týden upozornil Americký svaz pro občanské svobody (ACLU).

Rozdělování rodin migrantů na hranici s Mexikem se uskutečňovalo na základě politiky nulové tolerance, kterou představila administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa v dubnu 2018. Postup vedl rozdělení mnoha rodin, než Bílý dům pod náporem kritiky od této praxe ustoupil. V roce 2018 bylo migrantům po překročení hranice odebráno asi 2700 dětí, uvádí deník The New York Times.

V červnu 2018 pak americký soud na základě žaloby podané organizací ACLU rozhodl, že úřady musejí do 30 dní zajistit opětovné spojení rozdělených rodin. Shledání dětí s rodiči se díky tomu podařilo dosáhnout u několika tisíc rodin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy