Saakašvilimu zamítli odvolání. Gruzínskému exprezidentovi hrozí vyhoštění z Ukrajiny

ČTK ČTK
5. 2. 2018 14:27
O vydání Michaila Saakašviliho žádají gruzínské úřady. Minulý měsíc ho soud v Tbilisi odsoudil v nepřítomnosti ke třem letům vězení za údajné zneužití pravomocí.
Bývalý prezident Gruzie Michail Saakašvili.
Bývalý prezident Gruzie Michail Saakašvili. | Foto: Reuters

Kyjev - Odvolací soud v Kyjevě v pondělí odmítl odvolání bývalého gruzínského prezidenta Michaila Saakašviliho proti rozhodnutí ukrajinských úřadů a prvoinstančního soudu. Ty opozičnímu předákovi odmítly udělit azyl.

Soud tím podle Saakašviliho právníků otevřel úřadům cestu k případné deportaci ze země.

"Je to rozhodnutí (prezidenta Petra) Porošenka, a ne soudu," uvedl sám Saakašvili v narážce na nynější nepřátelství s hlavou státu, o jejíž odvolání usiluje.

"Michail Saakašvili je vystaven hrozbě, že režim může naplnit plány ohledně případného nezákonného vyhoštění z Ukrajiny, respektive nezákonného vydání," řekl agentuře Interfax-Ukrajina obhájce Ruslan Černoluckyj.

Saakašviliho obhájci se hodlají pokusit zvrátit situaci ještě u ústavního soudu, popřípadě u Evropského soudu pro lidská práva.

O Saakašviliho vydání žádají gruzínské úřady. Minulý měsíc soud v Tbilisi exprezidenta odsoudil v nepřítomnosti ke třem letům za mřížemi za údajné zneužití pravomocí. Stíhán je ve vlasti i v dalších případech. Saakašvili všechna obvinění odmítá jako dílo svých politických nepřátel.

Saakašvili se na Ukrajině politicky angažuje od roku 2015, do země ho pozval právě Porošenko, který mu udělil ukrajinské občanství a jmenoval ho gubernátorem Oděsy a přilehlé oblasti. Vztahy mezi oběma politiky ale postupně ochladly a Porošenko odvolal Saakašviliho z čela Oděsy a zbavil jej občanství. Saakašvili ukrajinskému prezidentovi vyčítá tolerování korupce a váhavé prosazování reforem.

 

Právě se děje

před 41 minutami

Soud EU nařídil Polsku, aby přerušilo činnost komory trestající soudce

Soudní dvůr Evropské unie ve středu nařídil Polsku pozastavit činnost nové disciplinární komory nejvyššího soudu. Nejvyšší unijní justiční instance tak vyhověla žádosti Evropské komise, aby ve věci vydala předběžné opatření. Soudci již v listopadu vyzvali polský nejvyšší soud, aby prověřil nezávislost svého disciplinárního orgánu na politické moci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy