Moskva - Spisovatel Fjodor Dostojevskij se dostal do hledáčku ruské justice. Ve městě Petropavlovsk Kamčatskij na Dálném východě si klasika podala kvůli románu Idiot.
Zhruba deset měsíců úřady prošetřovaly, zda se Dostojevskij dílem z 19. století nedopustil navádění k trestnému činu. Stíhání nakonec unikl jen díky tomu, že už je po smrti, píše ruský tisk.
Kuriózní případ rozpoutal jiný soudní proces - s Jevgenijem Fedorkou. Ten při soudním přelíčení pronesl na adresu svého oponenta, že je "idiot".
Soudní vykonavatel, který na proces dohlížel, jeho výrok označil za "urážku". Muž však obvinění odmítal jako absurdní a opakovaná předvolání ignoroval. Když ale po něm vyhlásili celostátní pátrání, napsal odvetnou žalobu s "kajícným" přiznáním, že jej k neslušnému vyjadřování navedl Dostojevskij.
"O existenci slova ´idiot´ jsem se dozvěděl ve školní výuce, mimo jiné z románu F. M. Dostojevského Idiot. Žádám o zahájení trestního stíhání Dostojevského, jako osoby navádějící k páchání trestného činu," uvedl ve své žalobě.
I když pak autor tvrdil, že žaloba byla míněna ironicky, orgány činné v trestním řízení ji zaregistrovaly a téměř rok se pak zabývaly zkoumáním literárních podkladů. Ze závěrů lingvistických expertů totiž vyplynulo, že "slovo ´idiot´ je neslušné, i když se může používat jako lékařský termín".
"Považuji za svou občanskou povinnost informovat justici o osobách, které mne ke spáchání trestného činu přiměly. Je to mimo jiné již zesnulý Dostojevskij, budiž mu země lehká," vysvětlil Jevgenij Fedorka.
Kamčatské úřady se "případem Dostojevskij" zabývaly více než dva roky. Celkem se podle listu Kamčatskoje vremja konalo čtrnáct přelíčení, kterých se účastnili soudní vykonavatelé, jejich šéfové i zástupci prokuratury.
Spisovatel nakonec potrestán nebyl. Soudní vykonavatelé dospěli k závěru, že Dostojevskij, který zemřel v roce 1881, nemohl přimět Fedorka narozeného v roce 1960 "k páchání trestného činu prostřednictvím úmluvy, podplácení, vyhrožování či jiným způsobem".
Román Idiot napsal Dostojevskij v roce 1868. Jeho hlavním hrdinou je kníže Myškin, epileptik, který je kvůli nemoci označován za "idiota". Díky slušnému chování však nad petrohradskou smetánkou vyniká.
Podle ruských médií si právě Dostojevského díla jako četbu vybral americký uprchlík a bývalý spolupracovník tajných služeb USA Edward Snowden. V době svého nuceného pobytu v tranzitním prostoru moskevského letiště Šeremeťjevo prý přečetl román Zločin a trest.
Podle advokáta jej toto dílo nadchlo. Vybral si ho, aby lépe pochopil ruské reálie.