reklama
 
 

Rusové už nebudou brát do lodí vesmírné turisty

22. 1. 2009 19:18
Příští rok už se na další zájemce nedostane

Moskva - Rusko ukončí projekt vesmírné turistiky, v jehož rámci umožňovalo movitým zájemcům cestovat na Mezinárodní vesmírnou stanici ISS.

Šéf ruské kosmické agentury Roskosmos Anatolij Perminov, že posledním turistou, který poletí na palubě lodi Sojuz, bude v březnu maďarský miliardář žijící v USA Charles Simonyi.

Za důvod ukončení projektu označil zvýšení počtu kosmonautů, pobývajících na vesmírné stanici, ze tří na šest.

Dosud letělo na lodích Sojuz do vesmíru šest lidí, kteří za to zaplatili částky od dvaceti do třiceti milionů dolarů. Simonyi už jednou letěl, v březnu se do vesmíru podívá podruhé.

"Počet lidí pracujících na vesmírné stanici se rozšíří o Evropany, Kanaďany a Japonce. Rozšíří se také doba, po kterou budou provádět vědecký výzkum. Z deseti hodin týdně na pětatřicet," uvedl Perminov.

Roskosmos nabízela možnost letět do vesmíru hlavně z finančních důvodů, protože po rozpadu Sovětského svazu dostávala od státu méně peněz, připomíná tisková agentura AP.

Jako první se podíval za Zemi z velké výšky Američan Dennis Tito. Vzlétl z Bajkonuru 28.dubna 2001. Mezi dalšími pěti turisty byla i jedna žena. Američanka íránského původu Anoushesh Ansariová.

Letos na podzim by měl na palubě Sojuzu odstartovat kazašský kosmonaut, ovšem za jeho účast Kazachstán zaplatí. Podobně jako Malajsie loni hradila pobyt ve vesmíru svému letci.

autor: Martin Novák | 22. 1. 2009 19:18

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama