Ruský tisk chválí Klause, vztahy s ČR se prý zlepšily

ČTK ČTK
15. 10. 2009 13:05
Český prezident prý návštěvou potvrdil svoji pověst přítele Ruska
Prezidenti Česka a Ruska se včera setkali nedaleko Moskvy.
Prezidenti Česka a Ruska se včera setkali nedaleko Moskvy. | Foto: Reuters

Moskva - Jako známku zlepšování česko-ruských vztahů po odvolání výstavby amerického radaru v Brdech komentují dnešní ruské listy středeční návštěvu prezidenta Václava Klause v Moskvě.

"V roli přítele", píší v titulku Vedomosti. "Moskva a Praha se už nedívají jeden na druhého skrz radar," soudí Kommersant.

Podle téhož deníku radar už nekalí vztahy, takže v popředí je ekonomika. "Kreml je spolu s Gazpromem znepokojen, že Česko neplní své závazky ohledně odběru ruského plynu," upozorňuje. Do začátku srpna Česko odebralo jen 2,7 miliardy metrů kubických ruského plynu, ačkoliv pro letošek se RWE Transgaz zavázal k odběru 8,5 miliardy.

Podle listu českému odběrateli hrozí platby předem za neodebraný plyn a Gazprom by se také mohl zřeknout výstavby zásobníku v Česku, i když věci sotva zajdou tak daleko. "Nízký odběr nepotrvá věčně a poptávka brzy zase vzroste," řekl listu zdroj z plynárenského monopolu. A nevelký zásobník sama firma potřebuje kvůli řízení dodávek. 

Kreml má podle listu také zájem o podporu českého vedení pro přihlášku Atomstrojexportu k účasti na dostavbě jaderné elektrárny Temelín, anebo alespoň o nepodjatost tendru, jehož vítěz také získá možnost stavět další bloky v Dukovanech a Jaslovských Bohunicích na Slovensku.

Konkurenci však představují dvě desítky firem, včetně americké Westinghouse. V Moskvě se obávají, že výběr vítěze mohou ovlivnit obavy ze závislosti na Rusku, a tak Češi přijmou politické rozhodnutí ve prospěch Američanů.

"Věta českého prezidenta může znamenat, že Medveděvovy snahy nebyly marné," míní deník o Klausově výroku na tiskové konferenci, že "je dobře, že se významná ruská firma snaží podílet na dalším pokračování jaderné energetiky v ČR".

Kommersant také zaznamenává podpis kontraktů mezi českými a ruskými firmami v celkové hodnotě více než miliardy dolarů - a pro srovnání dodává, že kontrakty uzavřené při předchozí Klausově návštěvě, vnímané v Moskvě jako div ne poslední pokus odradit Prahu od radaru, přesahovaly dvě miliardy eur.

Setkání prezidentů v rezidenci nedaleko Moskvy.
Setkání prezidentů v rezidenci nedaleko Moskvy. | Foto: Reuters
 

"Klaus je jediný z českých politiků, který stále zdůrazňuje rozhodující roli Rudé armády při osvobození Evropy a Československa. Pro Rusko je jeho podpora důležitá," píší Vedomosti v souvislosti s ruskou snahou čelit pokusům o falšování dějin.

Připomíná také Klausovy rozpory s předchozím premiérem Mirkem Topolánkem, který byl vášnivým stoupencem amerického radaru a v loňské rusko-gruzínské válce se postavil na stranu Tbilisi, zatímco "Klaus jako první z evropských vůdců nazval Gruzii viníkem konfliktu".

"Klaus opět decentně předvádí svou příchylnost vůči Rusku," míní Rossijskaja gazeta. O sympatiích k Rusku podle deníku svědčí i prezidentovy postoje ke kavkazskému konfliktu či k americké protiraketové obraně ve východní Evropě.

 

Právě se děje

před 28 minutami

MF chce zrušit povinnost podvojného účetnictví pro podnikatele

Fyzické osoby, které jsou v obchodním rejstříku vedeny jako podnikatelé, již zřejmě nebudou muset v budoucnu vést podvojné účetnictví při překročení hranice 25 milionů korun ročního obratu. Vyplývá to z návrhu věcného záměru nového zákona o účetnictví, který předložilo ministerstvo financí do mezirezortního připomínkového řízení. 

MF dále navrhuje rozšíření použití mezinárodních účetních standardů při sestavování účetní závěrky bankami, vybranými finančními institucemi a pojišťovnami. Ty přitom již dnes dohledovým orgánům informace v mezinárodních účetních standardech dodávají. Zároveň chce MF navrhnout, aby firmy, které využívají mezinárodní účetní standardy a využijí je i pro stanovení základu daně z příjmu, měly nižší administrativní zátěž. Zákon by měl dále zpřehlednit zákonné požadavky na inventarizaci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy