Sojuz s Američanem a dvěma Rusy dorazil k ISS. Nahradí tam Kellyho trojici

ČTK ČTK
18. 3. 2016 6:30
K ISS v pátek pozdě večer odstartovala z Bajkonuru loď Sojuz s dvěma Rusy a jedním Američanem. Oleg Skripočka, Alexej Ovčinin a Jeff Williams na vesmírné stanici nahradí Scotta Kellyho a Michaila Kornijenka, kteří zde strávili rok, a dalšího ruského kosmonauta Sergeje Volkova, jenž zde pobyl půl roku. Tak dlouho zde pobude i nová trojice.
Astronaut Jeff Williams mává z autobusu, jenž posádku dopravil k místu odletu na kosmodromu Bajkonur.
Astronaut Jeff Williams mává z autobusu, jenž posádku dopravil k místu odletu na kosmodromu Bajkonur. | Foto: Reuters

Bajkonur - K Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) v pátek odstartovala z kosmodromu Bajkonur v kazašské stepi loď Sojuz TMA-20M s posádkou, kterou tvoří dva Rusové a jeden Američan.

Oleg Skripočka, Alexej Ovčinin a Jeff Williams dorazili na orbitální komplex po šestihodinovém letu nedlouho před pátou hodinou ráno. "Manévr se uskutečnil podle plánu v předpokládaném čase," prohlásil mluvčí ruské kosmické agentury Roskosmos.

Sojuz odstartoval v pátek v  22:26 středoevropského času a devět minut poté už vstoupil na oběžnou dráhu.

Nová trojice na orbitě stráví půl roku. Osmapadesátiletý Williams poté bude mít za sebou dohromady 534 dnů ve vesmíru - včetně dřívějších dvou misí, čímž stanoví nový americký rekord.

Ve světovém žebříčku to ale stačí jen na 14. místo: prim totiž stále hrají ruští, respektive sovětští kosmonauti. Světovým rekordmanem je od loňska Rus Gennadij Padalka (878 dní).

Noví členové posádky ISS se připojili k těm dosavadním, jimiž jsou Američan Tim Kopra, Rus Jurij Malenčenko a Brit Tim Peake. Zároveň nahradí dvojici Scott Kellya Michail Kornijenko, která se 2. března vrátila na Zem po ročním pobytu na oběžné dráze, a dalšího ruského kosmonauta Sergeje Volkova.

NASA se zdařil test nového raketového motoru RS-25, který představuje milník pro chystané cesty na Mars. | Video: NASA
 

Právě se děje

Další zprávy