Ruský poslanec viní z havárie v moskevském metru Američany

ČTK ČTK
17. 7. 2014 10:10
Odpovědnost za neštěstí podle Jevgenije Fjodorova může nést americká firma McKinsey, která se podílela na projektování metra.
Nehoda metra v Moskvě
Nehoda metra v Moskvě | Foto: Reuters

Moskva - Poslanec ruské vládní strany Jednotné Rusko Jevgenij Fjodorov podle svého přesvědčení odhalil americkou stopu ve vyšetřování tragické havárie v moskevském metru, při níž v úterý zahynulo 22 lidí a přes 160 dalších bylo zraněno.

Odpovědnost za neštěstí podle Fjodorova může nést americká firma McKinsey, která se na projektování moskevského metra podílela.

Podle poslance logistickou strukturu a dopravní strategii podzemní dráhy připravovaly zahraniční firmy, což je prý skandální.

"Dostaly stovky milionů rublů a umyly si ruce. S takovou praxí je třeba skoncovat. Jak je možné spolupracovat s firmou státu, který používá proti Rusku metody politické agrese?" uvedl Fjodorov podle agentury ITAR-TASS.

Příčiny nehody zatím nejsou jasné

Příčiny havárie, při níž vykolejilo několik vagonů metra, nejsou dosud jasné. Podle vyšetřovatelů je nejpravděpodobnějším viníkem vadná výhybka.

Havárii vyšetřuje ruský Vyšetřovací výbor, který je obdobou amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI). Zadrženi byli zatím dva techničtí pracovníci metra.

Fjodorov chce ruské vyšetřovatele požádat, aby "americkou stopu" prověřili. Firma McKinsey podle něj doporučila špatná řešení a vadnou strategii, která poškodila bezpečnost dopravního systému.

Spolupráce se zahraničními firmami navíc podle ruského poslance odporuje zásadě prosazované ruským vedením, podle níž by státní zakázky měly získávat jen domácí firmy.

Podle Fjodorova by policie měla vyšetřit i poměry na odboru dopravy moskevské radnice, který najímá zahraniční konzultanty. Dopravní expert americké firmy McKinsey prý dokonce na radnici pracuje dodnes.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Z Pásma Gazy byly na Izrael odpáleny rakety, tvrdí armáda. Čeká střety

Z palestinského Pásma Gazy bylo do Izraele v úterý ráno odpáleno mnoho raket. Podle agentury Reuters to oznámila izraelská armáda s tím, že očekává několikadenní střety. Nejnovější napětí přichází poté, co Izrael v Gaze zabil vysoce postaveného člena militantní skupiny Islámský džihád. Podle listu The Times of Israel proti raketám z Gazy zasáhla izraelská protivzdušná obrana. V Tel Avivu mezitím zazněly varovné sirény.

Podle Reuters nejsou zprávy o žádných zraněných. Izraelská policie ale preventivně uzavřela silnice v blízkosti Pásma Gazy. Mezinárodní Ben Gurionovo letiště oznámilo, že provoz omezovat nebude. Podle The Times of Israel ale byly dnes na pokyn armády uzavřeny školy mezi hranicí s Gazou a Tel Avivem.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 59 minutami

Post předsedy pražské ODS obhájil místostarosta Prahy 9 Portlík

Post předsedy pražské ODS obhájil místostarosta Prahy 9 Tomáš Portlík. Na regionálním sněmu pro něj hlasovalo všech 68 přítomných delegátů. Portlík byl jediným kandidátem a nominovalo jej 12 z 15 oblastních sdružení. Poprvé se stal předsedou pražských občanských demokratů v listopadu 2017, kdy ve funkci nahradil bývalého místostarostu Prahy 10 Filipa Humplíka. Delegáti dnes rovněž zvolili prvního místopředsedu a trojici místopředsedů.

"Vám slibuji dva roky zábavy a oponentům dva roky úzkosti," řekl Portlík po volbě. Ke zvolení mu pogratuloval předseda ODS Petr Fiala. Připomněl, že Portlík říkal, že pražská ODS je jednotná a konsolidovaná. "Ale že takto, to jsem netušil," řekl k volebnímu výsledku Fiala.

Další zprávy