Rána, záblesk a pak dým. Přeživší líčí peklo v ruském metru

Petr Jemelka Petr Jemelka
Aktualizováno 16. 7. 2014 9:22
Aktuální bilance neštěstí je hrozivá: 22 mrtvých a na 160 zraněných. Nebýt včasné pomoci záchranářů a dobrovolníků, mohlo vykolejení vagonů moskevského metra dopadnout mnohem hůř.
Záchranáři na místě neštěstí.
Záchranáři na místě neštěstí. | Foto: Reuters

Moskva - Mělo to být jen další všední ráno. Cesta do práce přetíženou a zastaralou moskevskou podzemkou se ale v úterý v 9:15 tamního času pro stovky cestujících v jediném okamžiku změnila v peklo.

Na trase tmavě modré linky Arbatsko-Pokrovskaja, poblíž stanice Slavjanskij bulvár, totiž selhala výhybka.

Tři vagony plné lidí kvůli tomu vykolejily a narazily do stěny tunelu.

Pasažéři po prudkém nárazu popadali jako domino. "Najednou jsme ucítili prudký náraz, zhaslo světlo a začali jsme cítit dým. Pak jsem měl pocit, že jsme v pasti. Ani nevím, jak jsem se odtamtud dostal. Myslel jsem si, že je konec. Nejvíc mrtvých bylo v prvním vykolejeném vagóně," líčil jeden z přeživších televizi Rossija 24.

Na místě neštěstí okamžitě zavládl chaos. Zatímco se k místu neštěstí sjížděly další a další sanitky, do tunelu se snažili dostat hasiči. Bylo totiž jasné, že bojují s časem, protože v havarovaných soupravách čekají na pomoc těžce zranění lidé.

Na pomoc přispěchalo 110 sanitek

"V tunelu jsme zůstali uvězněni asi hodinu. Pak nařídili evakuaci a my jsme šli po kolejích směrem k Slavjanskému bulváru," popsal agentuře ITAR-TASS dramatické okamžiky v podzemce další z přeživších.

"Vymrštilo mě to do vzduchu. Všude na podlaze byly kaluže krve, viděl jsem lidi s rozbitými hlavami a zlomenýma rukama. Propukla panika," cituje server Russia Today dalšího cestujícího, jenž se představil jako Ivan.

Celkem se k místu neštěstí sjelo 110 vozů záchranné služby a tři vrtulníky. Do nemocnice muselo být odvezeno 129 lidí.

Dvaadvacet pasažérů i přes veškerou péči záchranářů zemřelo.

Cesta na svobodu vedla přes elektrické kabely

Tunelem se rychle začal valit hustý dým a cestující se marně snažili dostat z těžce poškozených vagónů. Čím dále v soupravě se lidé nacházeli, tím hůř se jim dostávalo do bezpečí.

Pasažér, který cestoval v pátém voze, řekl serveru LifeNews.ru, že zůstal v tunelu uvězněný půl hodiny.

"Když jsme se konečně dostali ven, museli jsme jít pěšky kolejištěm, kde se táhnou elektrické kabely. Strojvedoucí nám řekl, abychom se drželi vpravo, že tam je to bezpečné, tak jsme to udělali. To, jak vážná je to situace, jsme si uvědomili, až když jsme se dostali z tunelu," dodal.

Viděl jsem člověka, který si rozbil hlavu o kovová madla a upadl do bezvědomí. Další lidé měli zlomená žebra.

Někteří zachránění v nastalém zmatku pomáhali záchranářům s těžce raněnými. Jedním z hrdinů okamžiku se stal Andrej Zenin.

"Viděl jsem člověka, který si rozbil hlavu o kovová madla a upadl do bezvědomí. Další měli zlomená žebra, propukla tam hysterie," vzpomíná Zenin na lidi, jimž poskytoval první pomoc.

Aktuální bilance neštěstí je hrozivá: 21 mrtvých a na 160 zraněných. Ruský premiér Dmitrij Medveděv už rodinám obětí vyjádřil soustrast a přislíbil, že se zasadí, aby byla příčina neštěstí řádně objasněna.

Podle předběžných závěrů vyšetřování může za nehodu vadná výhybka, útok teroristů úřady vyloučily.

 

Právě se děje

Další zprávy