"Ustupujete diktátorovi." Evropa kvůli ruskému plynu tápe, kritizovaná Merkelová míří na Kavkaz

Martin Novák Martin Novák
24. 8. 2018 14:21
Po přerušení dodávek plynu kvůli rusko-ukrajinskému sporu na začátku roku 2009 se EU zařekla, že musí hledat alternativní zdroje. Příliš se to ale nepodařilo.
Materiál na stavbu plynovodu Nord Stream, připravený ve Finsku.
Materiál na stavbu plynovodu Nord Stream, připravený ve Finsku. | Foto: Reuters

Berlín - Německá kancléřka Angela Merkelová často poslouchá výtky, že stavbou plynovodu Nord Stream 2 po dně Baltského moře zvyšuje evropskou závislost na ruském plynu.

Její cestu na Kavkaz, která vyvrcholí v sobotu schůzkou s ázerbájdžánským prezidentem Ilhamem Alijevem, lze považovat za odpověď kritikům. Kancléřka podle oficiálního sdělení míří do Baku podpořit další výstavby plynovodů v regionu, které by dodávaly plyn z Kaspického moře přes Turecko do Evropy.

Plyn nikoliv ruský, ale ázerbájdžánský a výhledově také turkmenský. "Máme velký zájem o tuto jižní trasu. Je to součást strategie Evropské unie, získávat plyn i z jiných zdrojů. Jde o součást strategie EU dostat do Evropy plyn i z jiných zemí, než je Rusko," citují německá média zdroj z německé vlády.

V Baku se má jednat o prodloužení plynovodu, který vede plyn z kaspického naleziště Šáh Deniz do Turecka.

Členské státy EU se dohodly na postupném snížení své závislosti na ruském plynu v roce 2009. Po sporu mezi Ruskem a Ukrajinou o poplatky, který uprostřed tuhé zimy přerušil dodávky do některých částí Evropy.

Od té doby se ale situace výrazně nezlepšila. Nezačala stavba plynovodu Nabucco z Kaspického moře do Rakouska. Naopak Nord Stream 2 povede ruský plyn přímo do Německa a sníží tak význam Ukrajiny jako tranzitní země.

Naopak krokem k omezení ruské dominance na trhu s plynem jsou terminály na zpracování zkapalněného plynu v Polsku a Litvě, stejně jako úprava plynovodů, umožňující tranzit v obráceném směru. Například ze Slovenska může jít plyn na Ukrajinu.

Celkově Evropská unie více než dvě třetiny plynu dováží. Z toho je 37 procent z Ruska, 33 procent z Norska a 11 procent z Alžírska.

V samotném Německu není plyn dominantní surovinou v energetické spotřebě. Pokrývá ji zhruba z 23 procent. Nicméně 40 procent v Německu spotřebovaného plynu pochází z Ruska. Česká republika dováží necelé dvě třetiny plynu z Ruska.

Merkelovou tepou za dohodu o stavbě Nord Stream 2 nejen země střední a východní Evropy, obávající se vlivu Ruska, ale také americký prezident Donald Trump. Při své nedávné návštěvě starého kontinentu Němcům vytkl, že chtějí po USA, aby dávaly peníze na vojenskou ochranu Evropy před Ruskem, ale sami vycházejí Moskvě ekonomicky vstříc.

Polský prezident Andrej Duda nedávno prohlásil, že plynovod je součástí "ruské hybridní války". Český postoj není tak jednoznačný: Česká republika by se v budoucnosti díky Nord Stream 2 mohla stát tranzitní zemí pro přepravu plynu mezi Německem a Rakouskem.

Jednání Merkelové o snazší cestě ázerbájdžánského plynu do Evropy ale nezačala šťastně ještě před příletem do Baku. Členem německé delegace měl být poslanec vládních křesťanských demokratů (CDU) Albert Weiler. Když však ázerbájdžánská strana zjistila, že poslanec dvakrát navštívil Náhorní Karabach, nejenže mu odmítla udělit vízum, ale ještě pohrozila, že ho na letišti zatkne.

Náhorní Karabach Ázerbájdžán ztratil v devadesátých letech ve válce s Arménií a návštěvy tohoto regionu považuje Baku za trestný čin.

Merkelová vzala oznámení Baku na vědomí a Weilera nahradil v delegaci jiný poslanec. Deník Frankfurter Allgemeine Zeitung toto rozhodnutí kritizuje jako nepřijatelný ústupek diktátorovi.

Podívejte se na vystoupení Donalda Trumpa: Německo je v područí Ruska

Donald Trump: Německo je naprosto pod kontrolou Ruska | Video: Reuters
 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 minutou

Veterináři kvůli ptačí chřipce vybijí chov drůbeže ve Slepoticích, půjde o více než 137 tisíc kusů

Vybíjení drůbeže kvůli ptačí chřipce v chovu společnosti Moras Moravany, v němž byla prokázána ptačí chřipka, začne toto pondělí večer. Informoval o tom předseda představenstva Zdeněk Barták. Na farmě ve Slepoticích firma chová zhruba 7000 krůt a asi 130 000 brojlerů. 

Likvidaci provedou hasiči podle pokynů veterinářů. Podle Tomana by byli povolání vojáci jen v případě, pokud by to bylo nutné. Hmotnost drůbeže veterináři odhadují na 400 tun.

Dalších 120 000 kusů drůbeže firma chová ve velkochovu v Moravanech, ve vzdálenosti do tří kilometrů od nového ohniska. O jejich utracení se teprve rozhodne, žádné úhyny tam dosud nebyly hlášené, sdělili v pondělí zástupci Státní veterinární správy (SVS) a ministerstva zemědělství. Veterináři odvezli vzorky z tohoto chov k vyšetření, na výsledky se zatím čeká. Vzorkovat se budou také drobné chovy. 

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Státy EU budou dohlížet nad zbraňovým embargem v Libyi, shodli se ministři zahraničí. Mise bude probíhat na moři i ve vzduchu, řekl italský ministr

Státy Evropské unie budou dohlížet na dodržování zbraňového embarga OSN v Libyi prostřednictvím nové mise. Shodli se na tom unijní ministři zahraničí, kteří odmítli možnost obnovení námořní operace Sophia, kterou původně kvůli libyjské krizi zvažovali. Podle italského ministra Luigiho di Maia by měla operace vedle námořního a vzdušného nasazení probíhat i na zemi.

Na potřebě lepší kontroly zákazu dovozu zbraní do Libye se před měsícem v Berlíně shodli politici řady velmocí včetně Ruska, Turecka, Francie, Německa, USA či samotné EU. Šéf unijní diplomacie Josep Borrell tehdy nevyloučil, že by unijní země mohly vyslat do země sužované konfliktem dvou znepřátelených stran vojáky. Podmínil to však dodržováním příměří, které je stále porušováno.

Zdroj: ČTK
Další zprávy