Ruský hacker Nikulin se nedostavil k americkému soudu. Proces má pokračovat v březnu

Zahraničí Zahraničí
13. 2. 2019 7:35
Rus Jevgenij Nikulin, který ve Spojených státech čelí závažným obvinění z hackerských útoků, se v noci na středu nedostavil k soudu v San Franciscu. Jeho právník soudce požádal o odložení stání, další je naplánováno na 5. března. Informoval o tom specializovaný web Courthouse News.
Foto: DVTV

Americký soud měl na základě psychiatrických posudků rozhodnout o tom, jestli je Nikulin schopen procesu. Ten měl původně začít v lednu, kvůli vyšetřením se ale opakovaně odkládá.

Rusovi hrozí až 30 let vězení, čelí obvinění z hackerského útoku, krádeže a spiknutí. Mezi roky 2012 až 2013 měl podle Američanů napadnout hned tři technologické firmy: sociální sítě Linkedin a Formspring a webové úložiště Dropbox.

Jevgenij Nikulin byl v říjnu 2016 zatčen v restauraci jednoho z pražských hotelů, a to na žádost amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI). Zatykač na něj vydal soud v Kalifornii. Nikulin se v době zadržení nacházel v Česku se svou přítelkyní.

Nikulin později uvedl, že ho po zatčení v Česku agenti FBI žádali, aby se přiznal k proniknutí do pošty americké prezidentské kandidátky Hillary Clintonové na příkaz ruského prezidenta Vladimira Putina. 

Jeho kauza v Česku vyvolala velký ohlas. O vydání požádali Američané i Rusové. Tehdejší ministr spravedlnosti loni v březnu Nikulina k nelibosti Moskvy poslal do USA. Rozhodnutí kritizoval prezident Miloš Zeman.

S odstupem několika měsíců Pelikán v lednovém rozhovoru pro deník Aktuálně.cz uvedl, že mu bylo jasné, že si deportací Nikulina do USA podepisuje konec ve vládě a že ho Zeman už nikdy do postu znovu nejmenuje. 

 

Právě se děje

před 17 minutami

Nováček Granada dál stíhá ve španělské lize vedoucí Real

Nováček španělské fotbalové ligy Granada porazila Pamplonu 1:0 a v tabulce je druhá o bod za Realem Madrid. "Bílý balet" ji v minulém kole v souboji o první místo zdolal 4:2. Na čtyřbodový rozdíl může Granadě znovu odskočit v sobotním utkání na Mallorce.

O vítězství Granady nad Pamplonou rozhodl v 38. minutě hlavičkou po standardní situaci portugalský obránce Domingos Duarte, který skóroval i před dvěma týdny proti Realu.

Další zprávy