Je hacker Nikulin schopný soudu? V USA rozplétají případ, který v Česku vyvolal bouři

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
12. 2. 2019 13:04
Soud v americkém San Franciscu začne v úterý večer rozplétat kauzu údajného ruského hackera Jevgenije Nikulina. Případ muže, kterého v říjnu 2016 zadržela česká policie, způsobil vážné rozepře mezi tehdejším ministrem spravedlnosti Robertem Pelikánem a prezidentem Milošem Zemanem. Zatímco Pelikán vydal Nikulina do USA, Hrad chtěl, aby skončil v Moskvě. O co v kauze jde a z jakých zločinů je Nikulin viněn?
Foto: DVTV

O co jde v kauze Nikulin?

Jevgenij Nikulin, který je ruským občanem, čelí obvinění z hackerského útoku, krádeže a spiknutí.

Mezi roky 2012 až 2013 měl podle Američanů napadnout hned tři technologické firmy: sociální sítě Linkedin a Formspring a webové úložiště Dropbox. Z Linkedinu měl ukrást data z více než 167 milionů účtů. V případě dalších dvou internetových služeb se napadení dotklo zřejmě několika desítek milionů účtů. 

Muž podle obvinění federálního soudu v Kalifornii získal hesla uživatelů s úmyslem ukradené informace buď prodat, nebo je využít k neoprávněnému přístupu k dalším počítačům a účtům. 

Nikulina zadržela česká policie v říjnu 2016 v restauraci jednoho z pražských hotelů, a to na žádost amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI). Zatykač na něj vydal soud v Kalifornii. Nikulin se v době zadržení nacházel v Česku se svou přítelkyní.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy