Rusko vyzkoušelo nový systém protivzdušné obrany. Nic podobného neexistuje, říká

ČTK ČTK
7. 7. 2021 6:17
Ruské ministerstvo obrany informovalo o úspěšných testech nového systému protivzdušné obrany S-500, a to včetně střeleb.
Starší verze S-400.
Starší verze S-400. | Foto: Reuters

"Uskutečnila se řada zkoušek s bojovými střelbami řízených protileteckých raket po vzdušných cílech. Všechny zkoušky skončily s kladným výsledkem," řekl armádnímu deníku Krasnaja zvězda náčelník protiletadlových raketových vojsk, generálmajor Sergej Babakov.

Hlavním úkolem S-500 je podle velitele ničení raket středního doletu, ale v případě nutnosti má tato zbraň sestřelovat i mezikontinentální rakety v konečné fázi jejich letu. S-500 má také ničit hypersonické zbraně, tedy dosahující přinejmenším pětinásobku nadzvukové rychlosti, a to i v "blízkém" vesmíru. "Lze s jistotou říci, že nic obdobného prostě neexistuje," prohlásil generál Babakov o nové zbrani.

Prezident Vladimir Putin koncem června ohlásil, že S-500 bude brzy zaveden do armády. Spuštění sériové výroby se plánuje na rok 2025, napsal list Kommersant na svém webu s tím, že v nejbližších letech ruské zbrojovky nepočítají s vývozem, protože Moskva nejprve chce vyzbrojit svou armádu.

S-500 má podle dostupných zdrojů doplnit ruský systém S-400, jehož vývoz do Turecka způsobil roztržku mezi Ankarou a Washingtonem a USA kvůli tomu vyloučily Turecko z programu výroby a dodávek stíhaček F-35. Podle dřívějších zpráv amerických médií byl S-500 při testech s to zničit cíl ve vzdálenosti 480 kilometrů, což o 80 kilometrů překonává dosah S-400, podle ruských médií má mít dosah dokonce až 600 kilometrů. Ale spuštění sériové výroby bylo mezitím několikrát odloženo.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 minutami

Nesrovnalosti i "atmosféra strachu", kritizuje volby v Rusku Evropská unie

Evropská unie v pondělí odsoudila "atmosféru zastrašování" v souvislosti s parlamentními volbami v Rusku a poukázala na četné nesrovnalosti při hlasování, na které upozorňovali nezávislí pozorovatelé. Polsko zase označilo za protiprávní skutečnost, že do ruské Státní dumy mohli volit i lidé z východní Ukrajiny, což zkritizovala také EU. Podle Británie průběh voleb, po nichž si dvoutřetinovou ústavní většinu v dolní komoře ruského parlamentu udrží vládní strana Jednotné Rusko, svědčí o vážném omezování demokratických svobod v Rusku.

"To, co jsme viděli před volbami, byla atmosféra zastrašování všech nezávislých kritických hlasů," řekl na tiskovém brífinku mluvčí šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella. "Nebyli u toho žádní nezávislí mezinárodní pozorovatelé, takže je velmi obtížné zjistit, jak volby skutečně dopadly," dodal mluvčí Peter Stano. Od místních nezávislých pozorovatelů však má EU podle Stana indicie svědčící o "četných nesrovnalostech" při hlasování. Borrell se má podle něj tento týden sejít s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem na okraj zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku.

Zdroj: ČTK
před 37 minutami

Řecké úřady začaly přemisťovat stovky migrantů do nového tábora na ostrově Samos. Má kapacitu 3000 lidí

Řecké úřady začaly přemisťovat stovky migrantů do nového uprchlického táboru na ostrově Samos. Informovala o tom agentura AFP. Řecký ministr pro migraci Notis Mitarakis prohlásil, že do tábora bude zpočátku umístěno zhruba 500 lidí z provizorního tábora u vesnice Vathy. Nový tábor, který byl financován z prostředků z Evropské unie, má kapacitu až 3000 lidí.

Tábor má rozlohu 12.000 metrů čtverečních a obklopuje ho vysoký plot s ostnatým drátem. Nachází se na relativně odlehlé části ostrova Samos. U vstupů jsou umístěny detektory a skenery. "Někteří si myslí, že se jedná o vězení, ale já nejsem toho názoru," řekl agentuře AFP jeden z migrantů. Od nového tábora si slibuje zvýšení kvality života, ve starém táboře totiž podle něj panovaly špatné hygienické podmínky.

V novém táboře panuje režim "omezeného pohybu". Migranti mohou pobývat mimo tábor denně od 8 do 20 hodin. Někteří z nich však nemohou tábor opustit vůbec. Jedná se například o osoby, které čekají na vyhoštění. Tento režim kritizují organizace na ochranu práv migrantů.

Starý uprchlický tábor ve vesnici Vathy měl kapacitu zhruba 700 lidí, v minulých letech tam v jeden moment pobývalo ale i desetkrát více lidí. Řecko za to čelilo kritice ze strany mezinárodních organizací. Za finanční pomoci Evropské unie se řecká vláda rozhodla vybudovat na pěti ostrovech, na které směřuje největší počet uprchlíků z tureckých břehů, nová zařízení. Náklady na vybudování nového tábora na ostrově Samos dosáhly 43 milionů eur (přes jednu miliardu korun).

Zdroj: ČTK
Další zprávy