Rusko vyšetřuje své mocné: Jsou to lžidoktoři

Alexandra Malachovská
27. 2. 2013 14:03
Padělání disertačních a diplomových prací je v Rusku lukrativní byznys
Foto: Reuters

Moskva /od naší spolupracovnice/ - Dosud nevídaný boj proti falešným titulům rozpoutalo ruské ministerstvo školství. O akademické hodnosti přišel najednou tucet osob, mezi nimiž jsou vlivní politici, úředníci i podnikatelé.

Podezřelý z falšování je i radikální nacionalista Vladimir Žirinovskij. Z padělání disertačních a diplomových prací je v Rusku lukrativní byznys, který v zemi kvete už desítky let.

O odebrání titulů usvědčeným plagiátorům rozhodl ministr školství Dmitrij Livanov. Premiér Dmitrij Medveděv pak vyzval, aby byl do konce března vypracován plán, jak získávání falešných titulů zabránit.

Předpokládá se, že by se disertace měly zveřejňovat na internetu několik měsíců před obhajobou. To by podle expertů mělo vyloučit jejich opisování.

Padělání na běžícím pásu

"Jde o masové falzifikace. Výroba falešných disertací se uskutečňovala ´jako na běžícím pásu´. Vypracovávaly se z úryvků cizích textů, byly opatřeny fiktivními posudky i falešnou bibliografií," uvedla ve své zprávě kontrolní komise, která situaci kolem plagiátů na půdě Moskevské státní univerzity prošetřovala.

Koupit si titul je levnější než studovat, lákají klienty obchodníci, kteří akademické hodnosti prodávají.
Koupit si titul je levnější než studovat, lákají klienty obchodníci, kteří akademické hodnosti prodávají. | Foto: Thinkstock

Podle šéfa komise Vladimira Filippova by měla mít obhajoba vědeckých prací v budoucnu zcela nová pravidla. Upozornil, že se množí případy, kdy si lidé díky "koupeným vědeckým hodnostem vylepšují kádrový profil". "Kupují si tak reputaci," řekl v rozhovoru pro rozhlasovou stanici Echo Moskvy.

Falešní doktoři a kandidáti věd se prý vyskytují převážně ve sféře ekonomiky, práva a pedagogiky. "Poprvé za mnoho desetiletí jsme rozhodli o hromadném odebrání vědeckých hodností. Podobné případy se stávaly i v minulosti, ale maximálně jednou až dvakrát do roku," uvedl Filippov.

Kritici ale namítají, že opisování disertačních a diplomových prací je v Rusku už dlouho běžnou praxí, která se tolerovala. Na internetu je spousta serverů, které nabízejí "disertace na klíč", včetně obhajoby. Koupit akademický titul si zájemci mohou i od podnikavců, kteří inzerují své služby v podchodech metra nebo přímo na ulici.

Požadované doklady se vyrábějí "na míru". Stačí prý sdělit jméno a název vysoké školy a dohodnout se na ceně. "Koupě diplomu je určitě levnější než studium na vysoké škole," ujišťují výrobci titulů své potenciální klienty.

Tažení blogerů

V poslední době se nicméně plagiátoři stali žhavým terčem blogerů na internetu. Objevily se například důkazy o kopírování v pracích politiků, mimo jiné z vládnoucí strany Jednotné Rusko.

Jedním z aktérů plagiátorských kauz v Rusku je i předák nacionalistické Liberálně demokratické strany Vladimir Žirinovskij.
Jedním z aktérů plagiátorských kauz v Rusku je i předák nacionalistické Liberálně demokratické strany Vladimir Žirinovskij. | Foto: Reuters

Usvědčen byl třeba Vladimir Burmatov, šéf školského výboru Státní dumy. Za trest byl z této funkce sesazen a stal se členem výboru pro záležitosti společenských sdružení a náboženských organizací.

Z iniciativy studentů byla odhalena celá skupina, která "produkovala" tituly na půdě Moskevské státní univerzity. Specializovalo se na to zvláštní vědecké centrum, jehož šéf svou disertaci také opsal.

Zpochybněny byly více než dvě desítky prací obhájené v jednom ústavu. Mezi plagiátory byli úřednici moskevské radnice nebo ombudsman pro lidská práva.

Doktor Žirinovskij

Dílo na téma Minulost, současnost a budoucnost ruského národa z roku 1998 předložil jako disertační práci předák nacionalistické Liberálně demokratické strany Vladimir Žirinovskij. Proti jeho úrovni se ale ohradil poslanec za Spravedlivé Rusko Ilja Ponomarjov.

Žádost o prošetření zaslal prokurátorovi, ministrovi školství a akademické komisi pro kvazivědy. Politika zároveň nařkl, že se dopustil korupce a vydírání, když svou práci obhajoval.

Případem se už zabývá Vyšetřovací výbor, ruská obdoba americké FBI.

 

Žirinovskij obvinění odmítá a tvrdí, že poslance Ponomarjova požene před soud za pomluvu.

Podezření z plagiátorství při získání titulu čelí také Žirinovského syn Igor Lebeděv. Podle ruských médií disertační práci na téma Evoluce ideologických základů a strategie politických stran Ruské federace opsal z textu, který obhajoval jiný student rok předtím, než se Lebeděv stal doktorem historických věd.

Americká média přinesla zprávu, že plagiátorem je také Vladimir Putin. Jeho kariéře to ale neuškodilo.
Americká média přinesla zprávu, že plagiátorem je také Vladimir Putin. Jeho kariéře to ale neuškodilo. | Foto: Reuters/Alexander Zemlianichenko/Pool

V podezření i Putin

Americká média před časem tvrdila, že svou disertační práci opsal i prezident Vladimir Putin. Výzkumníci z washingtonského analytického centra Brookingsova institutu zjistili, že doslovně přepsal pasáže z ruského překladu studie, kterou v roce 1978 vypracovali dva profesoři Pittsburgské univerzity William King a David Clelland.

Zkopíroval prý dokonce většinu grafů.

Podle oficiálního životopisu se Putin stal kandidátem ekonomických věd díky obhajobě disertace v báňském institutu v Petrohradě v roce 1997. Přestože informace o plagiátorství převzala i ruská média, žádné následky pro politickou kariéru hlavy státu toto podezření nemělo.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 10 minutami

Důvěra v českou ekonomiku opět klesla, firmy trápí zdražovaní materiálů

Důvěra v českou ekonomiku se v září meziměsíčně potřetí snížila, proti srpnu klesla o 2,4 bodu na 96,2 bodu. Zhoršila se u podnikatelů i spotřebitelů. Důvodem pesimismu firem je pokračující nedostatek materiálů a jejich zdražovaní, u spotřebitelů vyvolává obavy zvyšování cen. Na webu o tom v pátek informoval Český statistický úřad (ČSÚ). V meziročním srovnání jsou ale všechny indikátory vyšší.

Zdroj: ČTK
před 12 minutami

Na Sardinii zadrželi bývalého katalánského premiéra Puigdemonta, Madrid ho viní ze vzpoury

Policie na Sardinii ve čtvrtek večer zadržela bývalého katalánského premiéra Carlese Puigdemonta. Podle katalánského deníku La Vanguardia současného europoslance zadržela na základě zatykače, který vydal španělský nejvyšší soud. Madrid ho viní ze vzpoury kvůli referendu o nezávislosti Katalánska v roce 2017. Politik by měl v pátek stanout před italským soudem.

Puigdemont odcestoval na Sardinii, aby se zúčastnil folklórního festivalu a jednal s tamními politiky. Sardinie totiž patří k regionům, kde se část politiků snaží prosadit nezávislost na Itálii. "Když přistál na letišti v Algheru, tak ho zadržela policie," uvedla v prohlášení Puigdemontova poslanecká kancelář.

Soud v Sassari by měl nyní rozhodnout, zda politika vydá do Španělska či nikoliv. Stání je naplánováno na dnešní dopoledne, ačkoliv podle agentury ANSA není jasné, zda soudce rovnou rozhodne o extradici. "Věříme, že justiční orgány Puigdemonta propustí. Je to už počtvrté, co se tohle stalo," prohlásil politikův právní obhájce Gonzalo Boyer.

Puigdemont je členem Evropského parlamentu, který ho ale zbavil poslanecké imunity. Proti tomuto rozhodnutí podal katalánský politik námitku k soudu, který o ní ještě nerozhodl. Katalánský politik žije trvale v Belgii, která ho do Španělska nevydala. Tam ho státní zástupci chtějí soudit za uspořádání referenda o nezávislosti v říjnu roku 2017 a další aktivity ve prospěch nezávislosti Katalánska. Puigdemont byl tehdy katalánským premiérem a separatističtí politici vypsali plebiscit navzdory nesouhlasu vlády v Madridu a soudů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy