Rusko ustoupilo. Aktivisté Greenpeace už nejsou piráti

ČTK ČTK
Aktualizováno 23. 10. 2013 20:42
Rusko zmírnilo obvinění aktivistů z Greenpeace na výtržnictví.
Aktivista Greenpeace za mřížemi.
Aktivista Greenpeace za mřížemi. | Foto: REUTERS/Sergei Eshchenko

Moskva - Rusko stáhlo obvinění z pirátství, které vzneslo vůči třicítce členů ekologické organizace Greenpeace. Nově je viní jen z výtržnictví, za což hrozí mnohem nižší trest. Řekl to ve středu mluvčí ruských vyšetřovatelů Vladimir Markin. Aktivisté byli zadrženi v polovině září u ropné plošiny společnosti Gazprom a soud na všechny uvalil dvouměsíční vazbu.

Greenpeace ale nesouhlasí ani s novým obviněním a očekává, že nakonec bude úplně staženo. Aktivisté byli zadrženi v polovině září u ropné plošiny společnosti Gazprom a soud na všechny uvalil dvouměsíční vazbu.

Nově se na aktivisty stahuje článek 213 trestního zákona, ve kterém se mluví o výtržnictví, za které hrozí trest maximálně sedm let. Běžně se ale trestá jen několika dny za mřížemi a pokutou. Za pirátství je možné uložit až patnáct let vězení.

Ruští vyšetřovatelé nicméně upozornili, že nadále mohou svá obvinění vůči aktivistům ještě rozšířit.

Podle zástupců Greenpeace jsou i obvinění z výtržnictví "nepřiměřená". "Protestujeme proti vykonstruovaným obviněním z výtržnictví stejně důrazně, jako jsme protestovali proti obviněním z pirátství," prohlásil Vladimir Čuprov z ruské pobočky Greenpeace. "Jsou to smyšlená obvinění, která nemají s realitou nic společného," dodal.

Ruští vyšetřovatelé od začátku tvrdili, že aktivisté z ledoborce Arctic Sunrise v polovině září v Barentsově moři "napadli" těžební plošinu Prirazlomnaja ruské společnosti Gazprom.

Greenpeace naopak trval na tom, že protest aktivistů z 18 zemí byl pokojný, že lidé v nafukovacích člunech bezpečnost obří těžební plošiny ohrozit nemohli a že komando ruských pohraničníků se lodi nezákonně zmocnilo v mezinárodních vodách.

Ekologů se již dříve zastal ruský prezident Vladimir Putin, podle kterého je "naprosto zřejmé", že nejde o piráty, i když podle něj porušili mezinárodní právo.

Stejný názor vyjádřil na začátku října i šéf Putinovy rady pro lidská práva Michail Fedotov. "Jsou obviněni z pirátství. Myslím, že pro to není důvod," prohlásil Fedotov.

 

Právě se děje

před 46 minutami

Allertová skončila v Taškentu v prvním kole

Tenistka Denisa Allertová se rozloučila s turnajem WTA v Taškentu v prvním kole. Nestačila na vítězku tamního podniku z roku 2008 Rumunku Soranu Cirsteaovou a osmé nasazené soupeřce podlehla 1:6, 4:6.

Šestadvacetiletá Allertová, 254. hráčka žebříčku, v prvním setu za stavu 0:5 odvrátila "kanára". Druhou sadu začala brejkem na 2:0, poté však podání neudržela a v devátém gamu znovu. Po návratu do elitních turnajů z okruhu ITF prohrála potřetí v řadě první zápas.

V Taškentu dnes nastoupí ještě úspěšná kvalifikantka Tereza Martincová, v úterý pak Kristýna Plíšková, nasazená jako pětka.

Další zprávy