Rusko sešrotuje dvě jaderné ponorky, údržba je drahá

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
21. 5. 2013 23:36
Modernizace by ruské námořnictvo přišla dráž než stavba dvou nových plavidel
Foto: Bellona Foundation/Wikimedia Commons

Moskva - Rusko pošle do šrotu dvě ze tří největších ponorek světa všech dob.

Důvodem k vyřazení dvou jaderných ponorek třídy Akula (v kódu NATO Typhoon/Tajfun) je příliš drahá údržba, napsala agentura ITAR-TASS s odvoláním na nejmenovaný zdroj ze zbrojního průmyslu.

Třetí, nejstarší a v minulosti zmodernizované plavidlo Dmitrij Donskoj má ve flotile zůstat do roku 2017, což je o tři roky méně, než bylo původně plánováno.

"Rozhodnutí odepsat a sešrotovat Archangelsk a Severstal je dáno výlučně finančními důvody, protože jen údržba klíčových systémů vyžaduje neúměrně vysoké náklady. Ekonomicky neúčelná by byla i modernizace. Generální oprava spolu s modernizací jedné Akuly je dražší než stavba dvou nových ponorek třídy Borej," vysvětlil zdroj.

Zatímco Dmitrij Donskoj se používal při zkouškách nových raket, Archangelsk a Severstal podle dostupných zdrojů jen kotvily v Severodvinsku.

Jak se žije na americké ponorce:

Čekání na jadernou válku

Původně šest ponorek třídy Akula vzniklo ještě v Sovětském svazu v letech 1977 až 1989 (sedmá ponorka této třídy se už nedostavěla) jako odpověď na americké ponorky třídy Ohio o polovičním výtlaku.

Obří sovětské ponorky měly číhat pod arktickým ledem a v případě vypuknutí jaderné války zasadit nepříteli zničující úder svými 20 balistickými raketami s 200 jadernými hlavicemi. V 90. letech přešly do rezervy a tři exempláře již byly sešrotovány.

Na rozdíl od dob Sovětského svazu je ruská flotila jaderných ponorek mnohem menší. Prezident Vladimir Putin počátkem roku slíbil vojenskému námořnictvu více než čtyři biliony rublů (asi 2,6 bilionu Kč) na pořízení nových plavidel do roku 2020, a sice osmi jaderných ponorek třídy Borej se strategickými raketami a osmi víceúčelových jaderných ponorek třídy Jaseň.

Z třídy Borej byla do flotily zařazena zatím první ponorka, Jurij Dolgorukij. První ponorka třídy Jaseň, Severodvinsk, se právě chystá na tovární a státní zkoušky.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Po protestech na Kubě poslalo Rusko do Karibiku humanitární pomoc

Rusko po masivních protestech na Kubě poslalo do karibské země více než 88 tun humanitární pomoci. Dva letouny Antonov An-124 dopravily do země potraviny a zboží pro ochranu obyvatel, včetně milionu roušek. Oznámilo to dnes ruské ministerstvo obrany.

Kvůli koronavirové krizi se na Kubě v poslední době výrazně zhoršila hospodářská situace. To vyvolalo tento měsíc masivní protesty, největší za 30 let.

Další zprávy